Szamotuły. "Wacławie z Szamotuł patronuj nam..." Szkoła muzyczna obchodziła 40. urodziny!

Magda Prętka
Magda Prętka
Udostępnij:
W czwartkowy wieczór, 25 listopada aulę im. Stefana Krawczyka przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach znów wypełniła muzyka. Słowa szkolnego hymnu "Wacławie z Szamotuł patronuj nam..." śpiewano ze wzruszeniem i wielką radością. Nie ma się czemu dziwić - w końcu 40. urodziny obchodzi się tylko raz w życiu!

40. urodziny szkoły muzycznej w Szamotułach

Trudno byłoby w tym przypadku wyobrazić sobie inną formę jubileuszowego świętowania, aniżeli z muzyką właśnie. Co prawda zacna 40 - latka nie wyprawiła urodzin z „wielką pompą”, ale za to takie, których Szamotuły długo nie zapomną. Bo Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Wacława z Szamotuł, to miejsce szczególne pod wieloma względami. Miejsce, o którym się nie zapomina i do którego zawsze wraca się z utęsknieniem. Miejsce tworzone przez ludzi i im dedykowane. W końcu wreszcie - szkoła szlifująca talenty, ucząca miłości do muzyki, wrażliwości, wzajemnego szacunku.

Przepiękny koncert jubileuszowy

Koncert jubileuszowy, który w czwartkowy wieczór, 25 listopada odbył się w auli im. Stefana Krawczyka pełen był wzruszeń. Na scenie spotkały się pokolenia – przed publicznością wystąpili obecni uczniowie i uczennice, nauczyciele oraz nauczycielki, grono absolwentów i absolwentek z radością powracających do miejsca, w którym ich przygoda z muzyką na dobre się rozpoczęła.

Podziwiano zarówno występy solowe, duety, jak i popisy większych zespołów instrumentalnych. Kompozycje rozbrzmiewające w auli stanowiły wachlarz epok, stylów, rodzajów muzyki – od klasyki po rozrywkę. Dzięki tak zróżnicowanemu repertuarowi publiczność mogła wziąć udział w muzycznym spektaklu – szalenie ciekawym, momentami zaskakującym, pięknym w swej formie i treści, a przede wszystkim zaś prezentującym wieloletnie osiągnięcia społeczności szkolnej w zakresie edukacji muzycznej.

Szamotuły. Śpiewem o miłości do Niepodległej. Powiatowy Prze...

Gromkimi brawami nagrodzono wspaniały występ Orkiestry Capella Samotulinus pod dyrekcją Remigiusza Skorwidera, a także Orkiestrę SzOK na czele z Piotrem Pospiesznym i wokalistką, Dianą Prentką. Ale brawa w istocie nie cichły bardzo długo po każdej prezentacji – od tej pierwszej, przypominającej o patronie – Wacławie z Szamotuł i jego wyjątkowym utworze „Modlitwa gdy dziatki spać idą” - począwszy.

"Przed 40 laty nie było naszej szkoły..."

O tym, jak dużą rolę na przestrzeni lat szkoła odegrała w życiu społeczności lokalnej, trwale wpisując się w historię miasta, opowiadała jej dyrektorka - Olga Siejna – Bernady.

- Przed 40 laty nie było naszej szkoły, wydaje się to niemożliwe, ale tak rzeczywiście było. Wrosła w pejzaż miasta i nie sposób teraz wyobrazić sobie, że nie ma jej w Szamotułach, że nie uczymy dzieci, że dzieci nie grają, nie prowadzimy ich dalej – mówiła.

Sięgając do historii wspominała datę 1 września 1981 roku, kiedy to na bazie istniejącego już od 2 lat ogniska muzycznego, szkoła zainaugurowała swą działalność. Pierwszym dyrektorem (również ogniska) był Stefan Krawczyk – pasjonat i muzyk, którego pochłonęła idea propagowania muzyki w środowisku.

- Najpierw pracowicie remontował budynek po ówczesnej milicji, potem organizował codziennie funkcjonowanie szkoły, aranżował utwory, prowadził chóry, orkiestry – wspominała Olga Siejna – Bernady.

W 2001 roku szkole nadano imię Wacława Szamotuł – wybitnego kompozytora epoki renesansu na miarę największych twórców europejskich tego czasu. Wydawało się to naturalne – Stefan Krawczyk bardzo cenił jego twórczość.

- Z jego polecenia ozdobiono kraty w oknach naszej szkoły na parterze nutami „Już się zmierzcha”, czyli „Modlitwą gdy dziatki spać idą”. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że jeśli obejdziemy szkołę możemy zaśpiewać fragment tego utworu – opowiadała Siejna – Bernady.

Z okazji nadania szkole imienia Wacława z Szamotuł, powstał również szkolny hymn, do którego muzykę napisał nauczyciel, Mirosław Gałęski, a tekst - Wiesława Szajkowska (dawna bibliotekarka w szkole) i Łukasz Bernady (absolwent).

Szkoła, która ma swoją duszę

W trakcie okolicznościowego przemówienia pani dyrektor wielokrotnie wyrażała dumę wobec całej kadry szkoły (wraz z pionem administracji i obsługi), dzięki której panuje w niej niepowtarzalna, bardzo przyjazna atmosfera.

- My się po prostu tu wszyscy bardzo lubimy – mówiła z uśmiechem.

Słowa wdzięczności kierowała zarówno w stronę nauczycieli i nauczycielek, jak i rodziców.

- To miejsce ma swoją duszę, którą tworzą przede wszystkim nasi nauczyciele. To oni są mistrzami dla naszych uczniów, wkładają wiele wysiłku w to, żeby stworzyć naszej młodzieży dobre warunki rozwoju. Są nie tylko nauczycielami gry na instrumencie, ale też świetnymi instrumentalistami, przewodnikami po świecie muzyki – podkreślała Olga Siejna – Bernady – Ktoś powiedział kiedyś, że dobre rzeczy rodzą się tam, gdzie zbierają się dobrzy ludzie, gdzie jest przestrzeń dla marzeń. Myślę, że ta szkoła jest właśnie takim miejscem, gdzie się zbierają dobrzy ludzie, którzy pomagają w spełnianiu marzeń. Miejsce to oczywiście również tworzą rodzice – nasze i uczniów ogromne wsparcie, którzy z wielkim zaufaniem oddają dzieci w nasze ręce, a potem z troską obserwują ich rozwój, pomagają szkole, angażują się w jej sprawy – dodawała.

W centrum zainteresowania pozostają jednak uczennice i uczniowie – ci, których szkoła pragnie ukształtować, odkryć ich mocne strony, wykorzystać potencjał i talenty.

- Wskazujemy im czasami drogę muzyczną, ale częściej wybierają oni inną przyszłość, realizują się w innych zawodach. Jednak – wiemy to z rozmów z naszymi absolwentami i ich rodzicami i myślę, że zebrani tutaj absolwenci to potwierdzą – że spotkanie z muzyką w naszej szkole miało niebagatelny wpływ na ich późniejsze życie – podkreślała dyrektorka.

Wyróżnienie dla Danuty Mazur - Majchrzyckiej

Jubileuszowe spotkanie stało się również okazją do złożenia szczególnych podziękowań. Wyrazy szczerego uznania Olga Siejna – Bernady skierowała w stronę nauczycielki, Danuty Mazur – Majchrzyskiej, która uhonorowana została przez Centrum Edukacji Artystycznej Nagrodą Indywidualną II stopnia „za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”.

Z gratulacjami i podziękowaniami do pani dyrektor pospieszyli również przyjaciele szkoły oraz rodzice. Po zakończeniu części oficjalnej natomiast wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Absolwenci i absolwentki z sentymentem przeglądali stare kroniki, próbując odszukać się na zdjęciach. Wielokrotnie powracano do historii. Wszak 40. urodziny to świetna okazja do otwarcia bagażu wspomnień.

J&J: Dostałam skrzydeł, te skrzydła mnie niosą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie