Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Walczą ze stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych intelektualnie [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. Marii Matysik, Dobrochny Foremskiej i Marii Zielińskiej
Licealistki z Szamotuł realizują projekt społeczny w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z teorii". Swoje działania zadedykowały osobom niepełnosprawnym intelektualnie - by dowieść, że są one pełnoprawnymi członkami społeczności lokalnej. By przekonać innych do tego, że warto się z nimi zaprzyjaźnić

Maria Matysik, Dobrochna Foremska i Maria Zielińska – uczennice I klasy liceum z Zespołu Szkół nr 1 w Szamotułach podjęły się niełatwego zadania. Decydując się na udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii” odważnie stawiły czoła stereotypom i trudnym zagadnieniom związanym z wykluczeniem społecznym. Wszystko po to, by dowieść, że w osobach niepełnosprawnych intelektualnie drzemie ogromny potencjał. Że nie trzeba się ich bać. Że warto się z nimi zaprzyjaźnić.

- Stwierdziłyśmy, że na ten temat w ogóle się nie mówi lub mówi się bardzo mało, a osoby z niepełnosprawnością intelektualną są wykluczone ze społeczeństwa. Nasza szkoła znajduje się naprzeciwko szkoły specjalnej, a w zasadzie nie mamy ze sobą żadnego kontaktu, mimo że – jak się okazało – chętni do tego są. Zaplanowałyśmy zatem szereg działań, aby temu wykluczeniu społecznemu się przeciwstawić – walczyć z nim, jak również ze stereotypami i niewiedzą w tym zakresie. Temu właśnie poświęcony jest projekt społeczny, jaki realizujemy w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” – opowiada Dobrochna.

,,(nie)PEŁNOSPRAWNI INTELEKTUALNIE wśród nas” , to autorski projekt licealistek, którego koordynatorką jest Joanna Jędrzejczak – nauczycielka języka angielskiego z szamotulskiego liceum. Działania dziewcząt z jednej strony skupiają się na edukacji młodzieży i osób dorosłych w zakresie szeroko rozumianej niepełnosprawności intelektualnej, z drugiej zaś – na pełnej integracji uczennic oraz uczniów ze Skargi z dziećmi i młodzieżą uczęszczającymi do Zespołu Szkół Specjalnych w Szamotułach.

- Kilka działań mamy już za sobą – mówi z uśmiechem Marysia Matysik – Pani Natalia Sobczak, dyrektor szkoły specjalnej, przeprowadziła prelekcję z udziałem naszych nauczycieli i rodziców, a także prelekcję skierowaną do uczniów. Odbyły się również zajęcia integracyjne z dziećmi ze szkoły specjalnej. Pani Sylwia Jędrzejczak, nasza wu-efistka zaprosiła wówczas do wspólnej zabawy ruchowej z elementami tańca. Podczas zajęć plastycznych z kolei wspólnie wykonywaliśmy z niepełnosprawnymi maski karnawałowe, świetnie wypadły również zajęcia z języka angielskiego z wykorzystaniem multimediów, które poprowadziła pani Joanna Jędrzejczak – opowiada.

Licealistki pokusiły się także o przeprowadzenie badania ankietowego wśród pedagogów i rodziców – zarówno przed wspomnianą prelekcją, jak i bezpośrednio po niej. Celem działania było sprawdzenie wiedzy ankietowanych na temat osób sprawnych inaczej, a także ich odczuć oraz wrażeń po wykładzie Natalii Sobczak. Obecnie natomiast dziewczęta pracują nad ankietą, którą skierują do swoich koleżanek i kolegów ze szkoły. W planach jest też kolejna wizyta w szamotulskiej „Piątce”, gdzie tym razem to niepełnosprawni wcielą się w rolę nauczycieli i nauczycielek, by zdradzić młodzieży ze Skargi tajniki gry w bocci. Co ważne – warsztaty i zajęcia dostosowane są do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych.

We wszystkich działaniach Marysi, Dobrochnie i Marii towarzyszy grupa wolontariuszy i wolontariuszek z liceum, zawiązana na potrzeby projektu. Dziewczęta nie kryją jednak nadziei, że ów specjalny wolontariat działać będzie w ich szkole również po zakończeniu projektu. Młodzi społecznicy i społeczniczki mogliby kontynuować idee trójki licealistek, wspierając inicjatywy, bądź pomagając w organizacji wydarzeń odbywających się w szkole specjalnej.

- Odwiedzi nas też Akademicka Grupa Inicjatyw z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którą współpracujemy, by przeprowadzić warsztaty oraz prelekcje dla uczniów. My z kolei pojedziemy do nich z rewizytą, by wspólnie udać się do którejś z poznańskich szkół specjalnych lub innej placówki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, gdzie prawdopodobnie przeprowadzimy proste zajęcia plastyczne – tłumaczy Dobrochna.

Działania projektowe dziewczęta skrupulatnie dokumentują, a relacjami z nich dzielą się na facebookowym fan page’u PEŁNOSPRAWNI oraz specjalnym koncie, jakie założyły na Instagramie. W ten sposób pragną opowiadać innym o ważnym społecznie temacie, jaki podjęły. Są zdeterminowane i bardzo zaangażowane. Marysia Matysik opracowała nawet logo projektu.

- Nasi znajomi śledzą to, co w ramach projektu pojawia się w mediach społecznościowych – przyznaje Maria Zielińska – Jeden z kolegów tak bardzo zainteresował się naszymi działaniami, że wciąż dopytuje: jak było na zajęciach? co ciekawego się wydarzyło? Chyba go zainspirowałyśmy, bo w przyszłym roku sam chciałby wziąć udział w olimpiadzie – opowiada.

Licealistki nieśmiało przyznają, że chyba udało im się już rozbudzić zainteresowanie koleżanek i kolegów tematem niepełnosprawności intelektualnej. Prelekcji, jaką przeprowadziła Natalia Sobczak, młodzież przysłuchiwała się z uwagą i skupieniem, nie zabrakło również pytań.

Finał projektu, który dziewczęta rozpoczęły w październiku, zaplanowany został na koniec marca. Prawdopodobnie przygotują wówczas wystawę fotografii prezentującą ich działania wraz z opisami, a także osobistymi wrażeniami. Mają jeszcze kilka innych pomysłów, których na razie zdradzać nie chcą. Pod koniec kwietnia natomiast w Warszawie odbędzie się uroczyste podsumowanie olimpiady „Zwolnieni z teorii”, która ma charakter konkursu. Czy licealistkom z Szamotuł uda się zgarnąć nagrody?

- Tak naprawdę, to one są teraz dla nas mało istotne. My zwyczajnie cieszymy się tym projektem, żyjemy nim i to jest dla nas największa nagroda – przyznają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto