Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Ważna "rozmowa" na temat współpracy sądu ze szkołami [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Starostwo Powiatowe w Szamotułach
Ponad 300 osób wzięło udział w konferencji pod hasłem "Współpraca Szkoły z Sądem na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży". Spotkanie odbyło się w czwartek, 16 stycznia w hali "Szamotulanka" przy Zespole Szkół nr 1 w Szamotułach

Z uwagi na tematykę podejmowaną w trakcie konferencji - ważną i niezwykle aktualną zarazem, z zaproszenia do udziału w spotkaniu skorzystali przedstawiciele oraz przedstawicielki blisko 50 placówek oświatowych działających na terenie powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego. Oprócz osób związanych z lokalną oświatą, światem prawniczym i sądowniczym, w hali "Szamotulanka" zagościły również władze samorządowe, a także Andrzej Stefański z biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie. Adam Bodnar objął bowiem wydarzenie swoim patronatem.

Ideą konferencji jest przybliżenie nauczycielom, pedagogom oraz dyrekcji szkół problematyki prawnej związanej z możliwymi działaniami sądu podejmowanymi na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wskazanie środków jakimi sąd dysponuje, przedstawienie uprawnień i obowiązków szkoły. W szczególności Konferencja stanowić ma udzielenie odpowiedzi na zgłoszone przez nauczycieli zagadnienia prawne związane z codzienną pracą z młodzieżą na rzecz bezpieczeństwa - informuje Magdalena Stochaj ze Starostwa Powiatowego w Szamotułach.

Sędzia Kajetan Kosterkiewicz - koordynator programu "Edukacji prawnej" Sądu Rejonowego w Szamotułach dokonał oficjalnego otwarcia konferencji przedstawiając zgromadzonym główne założenia spotkania. Zagadnienia będące podstawą współpracy szkół z sądem dla nieletnich oraz sądem rodzinnym przybliżyli zaś: Marek Szatkowski - prezes Sądu Rejonowego w Szamotułach i Jolanta Biniak - przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich szamotulskiego sądu. W trakcie panelu dyskusyjnego natomiast poruszono temat zagrożeń, jakie czyhają na dzieci i młodzież w sieci internetowej, nawiązując m.in. do języka nienawiści - tzw. hejtu oraz trollingu.

Omówione zostały sposoby i cele działania trolli i hejterów, a także cywilnoprawne i karnoprawne konsekwencje hejtu. Poruszona została także tematyka tworzenia „memów” z wykorzystaniem wizerunku młodych ludzi, często zdjęć profilowych z portali społecznościowych wraz ze wskazaniem jakie są prawne granice takiego działania. Były to tematy najczęściej wskazywane przez pedagogów - relacjonuje Magdalena Stochaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto