Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Wesele szamotulskie" zakończyło I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej. Znamy wyniki!

Magda Prętka
Magda Prętka
W niedzielę, 19 września zakończył się I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł". Ogłoszono wyniki, odbył się także koncert galowy, a przysłowiową kropkę nad i postawiła prezentacja „Tradycji weselnych z Szamotuł i okolic” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły"

"Jakżem jechoł do Szamotuł"

Mimo że Gród Halszki przesiąknięty jest folklorem szamotulskim, a kultura ludowa w wielu domach pielęgnowana jest od pokoleń, miniony weekend w sposób szczególny podkreślił jej znaczenie - nie tylko w regionie, lecz całej Wielkopolsce. I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł" zakończył się dużym sukcesem. Na przekór kapryśnej pogodzie, teren przy Zamku Górków wypełniła wielka energia i szczera miłość do tradycji przodków.

Przypomnijmy, że w przeglądzie wzięło udział blisko 200 artystów i artystek z różnych zakątków Wielkopolski, w tym zespoły folklorystyczne (także grupy dziecięce) soliści oraz solistki, którzy prezentowali zarówno swoje zdolności wokalne, jak i instrumentalne. Wszystkie programy oparte zostały na tańcach oraz przyśpiewkach szamotulskich. Szerzej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

W sobotę, 18 września odbyły się przesłuchania konkursowe. Wyniki ogłoszono zaś w niedzielę. Laureaci i laureatki wzięli wówczas udział w koncercie galowym.

Kto zwyciężył?

W kategorii soliści I nagrodę przyznano Annie Czerniak i Lechowi Owczarkowi, a II nagrodę - Krystynie Melczak (nie przyznano tytułu laureata). Zofia Bembnista oraz Maria Domaniecka zostały laureatkami kategorii gawędziarze, zaś I nagroda powędrowała do Jakuba Celebuckiego. Czarek Bednarczyk triumfował z kolei w kategorii soliści - instrumentaliści.

Szamotuły. I Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulsk...

Tytuł laureata w kategorii grup śpiewaczych przypadł "Dąbrowiankom", a II nagrodą uhonorowano Zespół Śpiewaczy "Lutogniewniacy" oraz Stowarzyszenie Kulturalne "Podrzewianka" z Podrzewia.

Zespół Regionalny "Słoneczko" z Przedszkola nr 5 w Szamotułach, a także grupa "Słoneczka" z Przedszkola nr 4 w Szamotułach otrzymały I nagroda w kategorii zespołów dziecięcych. Laureatem został zaś Zespół Tańca Ludowego "Swojacy".

Podziękowania i gratulacje

W kategorii zespołów dorosłych tytuł laureata powędrował do "Swojaków". II nagrodę ex equo otrzymały Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo" oraz Zespół Tańca Ludowego "Cybinka", a III nagroda trafiła do Zespół Tańca Ludowego "Gniezno".

Artyści oraz artystki odebrali moc serdecznych gratulacji i podziękowań. Jak sami przyznawali - do Szamotuł z pewnością wrócą za rok.

Wydarzenie stało się także okazją do uhonorowania i podziękowania Maciejowi Sierpińskiemu - kierownikowi Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" oraz pomysłodawcy przeglądu, który w tym roku świętuje 10 - lecie pracy artystycznej w Grodzie Halszki.

Festiwal zakończyło przepiękne widowisko, prezentujące „Tradycje weselne z Szamotuł i okolic” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły".

Organizatorem I Przeglądu Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej "Jakżem jechoł do Szamotuł" był Szamotulski Ośrodek Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto