Szamotuły. "Wierny Lechita" - Stefan Dobak - został Mistrzem Polski! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
29 sierpnia Stefan Dobak wygrał "Bieg dla Europy" w Międzychodzie
29 sierpnia Stefan Dobak wygrał "Bieg dla Europy" w Międzychodzie Krzysztof Sobkowski
Mimo upływu czasu, 74-letni biegacz z Szamotuł, Stefan Dobak może pochwalić się wysokim poziomem sportowym. Potwierdzają to zresztą kolejne sukcesy, jakie szamotulanin odniósł w ostatnich miesiącach

Stefan Dobak nie zwalnia tempa

W tym roku Stefan Dobak starty rozpoczął już w styczniu, udziałem w 5. edycji Biegów Powstańczych, rozgrywanych dla uczczenia Powstania Wielkopolskiego. To cykl 4 imprez biegowych odbywających się na dystansie ok. 10 km. Szamotulanin wystartował kolejno: 13 stycznia w Czempiniu, 26 stycznia w Kościanie, 9 lutego w Śmiglu i 26 lutego w Krzywiniu. Po raz pierwszy w swojej karierze nie nie tylko wziął udział we wszystkich wspomnianych biegach, ale i wygrał je w kategorii wiekowej 70+. Ciekawostką jest fakt, że w 2 imprezach tegoż cyklu wystartował również 87-letni Michał Szkudlarek z Przesieki Polskiej, który dystans 10 km w Śmiglu pokonał w czasie 1 godz. 14 min. Dla porównania - czas Dobaka w tym biegu wynosił 49 min.

Już po 3 dniach od biegu w Krzywiniu, 29 lutego Dobak wziął udział w 7. edycji Biegu Niezłomnych, który odbył się w Cielu k. Bydgoszczy. Na nietypowym dystansie 4 km wygrał swoją kategorię wiekową, a na dodatek pokonał zawodników z kategorii wiekowej 60+. Warto zaznaczyć, że pan Stefan startował we wszystkich edycjach tego biegu, który uprzednio rozgrywany był na dystansie 10 km. Wszystkie też wygrał.

Pierwsze starty Stefana Dobaka w pandemii

Niestety, z powodu pandemii wiele imprez sportowych w całym kraju zostało odwołanych. Szamotulanin, choćby dla podtrzymania kondycji, treningów jednak nie przerwał. Pierwsza okazja do startu nadarzyła się zaś 19 lipca w Sobiejuchach k. Żnina, gdzie przy ograniczonej do 150 liczbie zawodników i zawodniczek odbył się bieg na dystansie 10 km. Dobak po raz kolejny triumfował - wypracowany rezultat 50:08 pozwolił mu zająć I miejsce w kategorii 70+. O 25 sekund wyprzedził on drugiego na mecie, Antoniego Sikorę (r. 1949) z Gąsawy.

15 sierpnia z kolei pan Stefan wystartował w 22. Międzynarodowym Biegu „Cztery Mile Jarka” w Dziwnowie, gdzie przyszło mu się zmierzyć z dystansem 9,5 km (w tym 4,5 po plaży). Szamotulanin dowiódł, iż jest w świetnej formie, wygrywając bieg z wynikiem 47:13. Jako drugi linię mety przekroczył Aleksander Majłowski
(r. 1950) w czasie 49:52, a trzeci był Kazimierz Okonek (r. 1949), który wypracował rezultat 54:41.Obaj zawodnicy reprezentowali Gorzów Wielkopolski.

29 sierpnia Stefan Dobak zawitał natomiast do Międzychodu, by wziąć udział w „Biegu dla Europy”, który rozgrywany był na dystansie 9 km. Bardzo dobry wynik 41:57 dał mu zwycięstwo. A warto zaznaczyć, że na całej trasie szamotulanin zacięcie walczył z Janem Kaczmarkiem (r. 1947) z Mieszkowic, którego ostatecznie pokonał dopiero na finiszu – o 14 sekund! Miejsce III zajął Kazimierz Okonek z czasem 48:37.

Bardzo dobry start biegacz z Szamotuł odnotował również 13 września w Pęckowie k. Krzyża, podczas II Biegu im. Józefa Nojego – olimpijczyka z Berlina, rywala Janusza Kusocińskiego. Dystans 10,5 km pan Stefan pokonał w czasie 51:14, co uplasowało go na miejscu II. Zwyciężył Tadeusz Rutkowski (r. 1946) ze Stęszewa, który uzyskał wynik 50:14. Trzeci na mecie był zaś Kazimierz Okonek (53:41).

"Wierny Lechita" - Stefan Dobak - Mistrzem Polski!

Najważniejszy dla Dobaka był jednak udział w 43. „Biegu Lechitów” w Gnieźnie, który odbył się 20 września na dystansie półmaratonu. We wszystkich edycjach tej imprezy uczestniczyło 4 biegaczy, stąd ich miano „Wierni Lechici”. Oprócz Stefana Dobaka są to: Hieronim Olejniczak (r. 1948) z Dusznik Zdroju, Wojciech Wesołowski (r. 1952) z Gniezna i Jerzy Nawrot (r. 1952) z Mysłowic.

- Z uwagi na pandemię prezydent Gniezna, Tadeusz Budasz, który też biega i startuje w tym biegu, podjął wraz z dyrektorem biegu, znanym maratończykiem Andrzejem Krzyścinem decyzję, że tylko nasza czwórka pobiegnie w tzw. realu. Reszta zgłoszonych biegaczy mogła wziąć udział tylko w biegu wirtualnie. W związku z tym nasza czwórka zrezygnowała z rywalizacji – pobiegliśmy razem w tempie dogodnym dla najwolniejszego z nas – opowiada pan Stefan.

Kropkę nad i ostatnich startów szamotulanina postawiły Mistrzostwa Polski Masters w biegu przełajowym na 10 km, które 26 września odbyły się w okolicach Tczewa. Wystartowało w nich 222 zawodników i zawodniczek, a w kategorii wiekowej mężczyzn 70 – 74 lata rywalizowało 6 biegaczy. Na trudnej, pagórkowatej trasie Stefan Dobak wypracował wynik 48:17, dzięki czemu wywalczył zacny tytuł Mistrza Polski! Drugi był Jan Opałka (r. 1950) z Płońska z rezultatem 48:43, a trzeci - Kazimierz Okonek z czasem 50:59.

To już 11 medal Mistrzostw Polski szamotulskiego biegacza, który dotychczas zdobył złoto i srebro na 10 km, 2 złote, jeden srebrny i 2 brązowe krążki w półmaratonie oraz 2 złote i jeden srebrny medal w maratonie. Na swoim koncie ma także srebrny medal drużynowy w półmaratonie i brąz wywalczony w crossie na 6 km – również w drużynie na Mistrzostwach Świata.