Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko COVID - 19 w Szamotułach. Jak przebiegają? Kto może zostać zaszczepiony w domu?

Magda Prętka
Magda Prętka
W Szamotułach trwają szczepienia przeciwko COVID - 19. Nadal korzystają z nich seniorzy i seniorki
W Szamotułach trwają szczepienia przeciwko COVID - 19. Nadal korzystają z nich seniorzy i seniorki Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Jak przebiegają szczepienia w Szamotułach? W tym tygodniu uruchomiono rejestrację dla osób przewlekle chorych. Do 13 marca na szczepienia będą mogły zapisywać się osoby z rocznika 1952. Kto skorzysta z możliwości zaszczepienia się w domu?

Szczepienia przeciwko COVID - 19 w Szamotułach

W szamotulskim szpitalu trwają szczepienia przeciwko COVID – 19. Nadal korzystają z nich osoby powyżej 70. i 80. roku życia. W środę, 10 marca uruchomiono rejestrację dla osób przewlekle chorych. Jak tłumaczy Remigiusz Pawelczak, dyrektor SP ZOZ - u - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, do grupy tej należą wyłącznie osoby dializowane, wentylowane mechaniczne, a także te, które rozpoczęły leczenie onkologiczne po 31 grudnia 2019 roku.

- Kolejną grupą będą osoby z rocznika 1952. Dla niech rejestracja będzie otwarta od 11 do 13 marca. Osoby z roczników 1952 – 1954 będą rejestrowane od 18 do 20 marca. Rejestracja dla roczników 1952 – 1956 z kolei odbędzie się w dniach 22 – 23 marca – mówi Remigiusz Pawelczak.

Tylko 30 dawek szczepionek tygodniowo

Warto podkreślić, że zapis na szczepienie nie oznacza jeszcze wyznaczenia terminu. To podstawowe nieporozumienie, jakie personel szpitala odpowiedzialny za działający w lecznicy punkt szczepień musi wyjaśniać.

- Przyjmujemy zgłoszenia dla wybranych grup, jednak jesteśmy ograniczeni liczbą dostępnych szczepionek. W tej chwili otrzymujemy dawki dla 30 osób tygodniowo. Sukcesywnie kontaktujemy się z osobami, które zgłosiły chęć udziału w programie szczepień, a nie został im wyznaczony konkretny termin – tłumaczy dyrektor szamotulskiego SP ZOZ-u.

Dzięki dobrej organizacji pracy – jak przekonuje Pawelczak - zespół szczepiący jest w stanie zaszczepić nawet kilkaset osób dziennie. Niestety, z uwagi na wspomniane limity dawek, obecnie jest to niemożliwe.

Ile osób zapisało się na szczepienia?

Pod koniec ubiegłego tygodnia na szczepienia w szpitalu zapisanych było 440 osób powyżej 80. roku życia i około 2000 z grupy 70+.

- Spodziewamy się kolejnych kilku tysięcy chętnych, jednak limit szczepionek nie został zwiększony. Ze względu na małą liczbę dostarczanych dawek, nie ma możliwości natychmiastowego wyznaczenia terminu dla wszystkich chętnych – wyraźnie zaznacza dyrektor.

Szczepienia w miejscach zamieszkania

Warto nadmienić, że osoby starsze, które z uwagi na swoją niepełnosprawność lub wykluczonie komunikacyjne nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, mogą skorzystać z transportów zorganizowanych przez samorządy. Przy niektórych punktach w Wielkopolsce utworzono również zespoły mobilne, które zadeklarowały gotowość do szczepienia pacjentów i pacjentek w miejscu zamieszkania. Pod koniec lutego natomiast Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że do sieci punktów szczepień dołączyły dodatkowe zespoły wyjazdowe. W Wielkopolsce jest ich 6. Skorzystać z nich mogą również mieszkańcy i mieszkanki powiatu szamotulskiego.

- Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień będą wsparciem dla dotychczas działających zespołów mobilnych - tłumaczy Hanna Philips, zastępca ds. medycznych dyrektora WOW NFZ – Zadaniem lekarza POZ jest wystawienie oceny zasadności sczepienia w domu. Następnie kontaktuje się on z najbliższym dla danego pacjenta mobilnym punktem szczepień. Lekarz POZ będzie wiedział, który punkt może dojechać do obłożnie chorego pacjenta, każda przychodnia otrzymała niezbędne informacje - dodaje.

Kto może zostać zaszczepiony w domu?

Żeby skorzystać z usług wyjazdowego zespołu szczepiącego pacjent/pacjentka lub ich opiekunowie muszą zatem skontaktować się z poradnią POZ. Mobilne punkty jeżdżą jednak tylko do osób leżących, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie i zaszczepienie przeciwko COVID-19 w stacjonarnym punkcie.

Co ważne - dodatkowe zespoły wyjazdowe samodzielnie zamawiają szczepionki i otrzymują własną pulę. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych np. przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta lub pacjentkę do szczepienia w miejscu zamieszkania.

Punkty szczepień w powiecie szamotulskim

W Szamotułach trwają szczepienia przeciwko COVID - 19. Nadal korzystają z nich seniorzy i seniorki

Szczepienia przeciwko COVID - 19 w Szamotułach. Jak przebieg...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto