Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Warta Wyboru. List ucznia o Zespole Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach

Magda Prętka
Szkoła Warta Wyboru. Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej
Szkoła Warta Wyboru. Zespół Szkół im. E. Sczanieckiej Archiwum
Szkoła Warta Wyboru. Zespół Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach to placówka, o której uczniowie opowiadają z uśmiechami na twarzach. Dowodem na to stał się list, jaki Emil - uczeń wspomnianej szkoły nadesłał do naszej redakcji

Szkoła Warta Wyboru, to plebiscyt "Dnia Szamotulskiego", którego celem jest wybór najsympatyczniejszej szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej działającej na terenie powiatu szamotulskiego. Dziś przyglądamy się pniewskiemu liceum - w dość niecodziennej formie jednak. Do naszej redakcji Emil z Pniew, uczeń Liceum Ogólnokształcącego działającego w Zespole Szkół im. E. Sczanieckiej w Pniewach, nadesłał list, w którym opisuje swoją szkołę. Zobaczcie, jak ją postrzega.

Kiedy skończyłem gimnazjum i trzeba było postanowić, co z sobą zrobić dalej, postanowiłem przyjść do Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach. Teraz mogę przyznać - nie żałuję!

W paru zdaniach przedstawię moją szkołę.

Znalazłem tu kilka profili: matematyczno – fizyczny (z rozszerzeniem z informatyki), biologiczno - chemiczny (z ekologią krajobrazu), humanistyczny (o specjalności filmowej) oraz służb mundurowych.

Mogłem zamieszkać w bursie szkolnej – dwa kroki od liceum, ale odpowiadały mi połączenia autobusowe, pozwalające szybko znaleźć się po lekcjach w domu.
Moja szkoła jest swoista: mieści się w stylowym barokowym pałacu otoczonym parkiem – w którym wiosną

odbywają się niektóre lekcje; ma długoletnią tradycję (70 lat – październikowy Zjazd Absolwentów był wspaniałą uroczystością!) - chodzili tu moi rodzice i dziadkowie.

Jej specyficzny klimat tworzony jest przez uczniów, którzy w zasadzie znają się wszyscy i absolwentów, chętnie tu zaglądających. W mojej szkole nie jest się anonimowym NIKIM.

Uczymy się w dużych (pałacowych!!!) salach lekcyjnych przystosowanych do wykładanych w nich przedmiotów, przerwy spędzamy na przestronnych korytarzach, apele, uroczystości szkolne oraz imprezy kulturalne, których jest w pniewskim liceum naprawdę sporo, znajdują swą oprawę w stylowej auli na piętrze szkoły, a imprezy integracyjne – bywa, że na strychu czy w piwnicy;)

Do tego LO przychodzą ludzie z wyboru po to, aby się czegoś nauczyć, by dobrze zdać maturę i nie mieć problemów na studiach. Uczymy się wieloma aktywnymi metodami, na lekcjach często wykorzystujemy tablice multimedialne, rzutniki, mamy stały dostęp do Internetu, sieć WI-FI, bywamy także na wyjazdowych wykładach w poznańskich szkołach wyższych, klasa filmowa w Telewizji Polskiej i filmowym mieście Łodzi, mundurowa w Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji czy w wojsku, ekolodzy na Wydziale Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego i Geografii na UAM.

Jeździmy także na lekcje muzealne, biblioteczne, filmowe, uczestniczymy w debatach, odwiedzamy poznańskie ośrodki kultury, min. teatry ( ten awangardowy „U Przyjaciół” to już...nasi przyjaciele) i operę. Szczególnie miło jest nam, gdy na deskach sceny zobaczyć możemy absolwentów naszego LO.

Wielu uczniów z mojego ogólniaka bierze - z sukcesami - udział w ogólnopolskich, wojewódzkich i rejonowych olimpiadach, konkursach, festiwalach oraz przeglądach.

Osiągamy wysokie wyniki matur, a nasi absolwenci studiują z powodzeniem na uczelniach w kraju i za granicą. Aby się tak działo, już od pierwszej klasy współpracujemy ze szkołami wyższymi (m.in. Uniwersytetem Przyrodniczym, UAM-em).

Warto wspomnieć, że nasze liceum uzyskało nobilitujący certyfikat i tytuł "Szkoła z klasą"- jako pierwsza szkoła ponadgimnazjalna w powiecie.

Ale nie samą nauką żyje człowiek! Tak więc w pniewskim liceum osoby utalentowane muzycznie znajdą z pewnością swoje miejsce w szkolnym zespole muzycznym "Psychosis", mogą też wystąpić w Bajkowym koncercie, śpiewając piosenkę ze swej ulubionej bajki Disney’a i nie tylko. Dzieci wprost szaleją za tą licealną imprezą, na widowni nie brakuje jednak także całkiem dorosłej publiczności;)

Jako szkoła organizujemy też przeglądy piosenki anglojęzycznej Let's sing i niemieckojęzycznej Schlagerhitparade, a także znaną już w całym województwie Lirę czyli Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej.

Z kolei osoby lubiące tańczyć mogą to robić na tzw. tanecznych środach, kiedy to uczymy się cha - chy, bostona, walca wiedeńskiego, rock and rolla, jiva, ... W szkole tańczą też dwie poważniejsze formacje: El Bad i jego męska odmiana. Oglądając ich publika szaleje...

Aktorstwo to kolejny talent, który w naszym liceum naprawdę się nie marnuje. Grupa teatralna „Na poddaszu”, prowadzona przez poznańskiego aktora, każdego roku na Damskim wieczorze - również tradycją obrosłej uroczystości z okazji Dnia kobiet - prezentuje premierę sztuki teatralnej. Widzowie ze szkoły, Pniew oraz bliższej i dalszej okolicy śmiali się na spektaklach Fredry, na wieczorze kabaretowym (to do naszej szkoły chodził założyciel kabaretu Elita, Jan Kaczmarek – to zobowiązuje!), ale też ronili łzę na niestandardowych szopkach czy jasełkach.

Kto ma duszę poety... może wstąpić do Szkolnego Koła Literackiego- A’capite, które oprócz organizowania Poranków Literackich czyli spotkań z twórcami, wydaje także co jakiś czas tomiki twórczości uczniów. Miło jest debiutować w tym wieku...

Osoby o wrażliwym na drugiego człowieka sercu działają w Szkolnym Kole Wolontariatu, włączając się w lokalne i ogólnopolskie akcje charytatywne oraz oddając regularnie krew w kilka razy w roku organizowanych przez szkolę akcjach krwiodawstwa. Możemy też poszczycić się grupą zgłoszonych dawców szpiku.

Sport, trzeba to nieskromnie przyznać, stoi w LO na naprawdę wysokim poziomie, o czym świadczą puchary w powiatowej siatkówce, koszykówce czy szachach. Aktywny udział w zajęciach Szkolnego Klubu Sportowego gwarantuje wiele wyjazdów, uczestnictwo w ligach, mistrzostwach..

Zajęcia, zajęcia...Czy chodząc do tej szkoły można w ogóle odpoczywać? Otóż można! Ale też aktywnie. W trakcie roku szkolnego wyjeżdżamy na klasowe grzybobrania, wycieczki, biwaki, jeździmy na obozy wędrowne i naukowe, a także za granicę. Urządzamy też Studniówki, „Przyjęcie Kotów”, I Dzień Wiosny, wieczornice, obchodzimy Święto Patronki... Pniewski ogólniak bardzo dba o kultywowanie wieloletnich tradycji. Jedną z nich jest odbywający się od dziesięcioleci obóz wędrowny w góry, inną Noc w liceum, Wspólne Szkolne Kolędowanie czy Noc Spadających Gwiazd . Imprezy te tak naprawdę pokazują, że ludzie chodzący do tej szkoły – tak uczniowie, jak i nauczyciele, a także absolwenci stanowią silną i zgraną „ekipę”, do której chce się należeć. A to chyba najlepsza rekomendacja szkoły – uczy i wychowuje. Jak należy.

O wszystkim co dzieje się w szkole informuje na bieżąco szkolna strona internetowa www.lo.pniewy.net - warto tam zaglądać każdego dnia.

I co? Wyrobiłeś już sobie zdanie na temat Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach? W każdym razie masz trochę informacji, które mogą Ci się przydać. Żegnam się już z Tobą mając nadzieję, że spotkamy się kiedyś w mojej szkole - zapraszam i pozdrawiam!

Emil z LO w Pniewach

Szkoła im. Emilii Sczanieckiej to również inne typy szkół o różnych profilach zawodowych. Dyrekcja szkoły pragnie jak najlepiej dostosować ofertę do nowych wymagań rynku pracy. Technikum kształci w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik logistyk. Zasadnicze szkoły zawodowe przygotowują do wykonywania zawodu sprzedawcy czy kucharza. Uczniowie mają również możliwość nauki w klasach wielozawodowych.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

ZAGŁOSUJ I SPRAWDŹ WYNIKI!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto