Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka, Szpikowa Paczka, Wigilijny Anioł - czyli jak pomagamy na święta

Wiktoria Poczekaj
Przed świętami z pomocą dla potrzebujących ruszają różne organizacje działające na terenie naszego powiatu.

W najbliższy weekend po przekazaniu przez darczyńców paczek wolontariuszom, zostaną one przekazane do rąk beneficjentów Szlachetnej Paczki. Historia szamotulskiego rejonu tej akcji sięga 2012r., gdy do akcji włączyli się członkowie Stowarzyszenia Charytatywnego Pomoc. Formalnie jako szamotulscy wolontariusze Szlachetnej Paczki zaczęli działać już rok później i działają do dziś.
Wspomagamy aktywność rodzin na miarę posiadanych przez nich możliwości. Podczas rozmów staramy się wskazywać ich posiadany potencjał, który może pomóc im uporać się z trudną życiową sytuacją - mówi Agnieszka Łączkowska - Krygier.
Szlachetna Paczka trafia zatem niejako w nagrodę do potrzebujących, którzy podczas wnikliwego wywiadu wsłuchują się w słowa wsparcia i rad służących przełamaniu trudności.
Pamiętam wzruszenie i dumę jednej z pań. Cieszyły ją nie tyle otrzymane rzeczy, co dołączony dyplom „dla bohaterki codzienności”. Jej praca i starania zostały docenione - dzieli się Agnieszka Łączkowska - Krygier
Najpierw odbywa się typowanie rodzin. Sporym utrudnieniem jest tu RODO. Jednak udaje się docierać do tych, którzy pomocy potrzebują. Podczas wytężonej dwumiesięcznej pracy wolontariusze docierają do tych osób, przeprowadzają z nimi wnikliwy wywiad. Anonimizowane informacje zostają umieszczane na stronie akcji. Zgłaszają się osoby prywatne, grupy przyjaciół, pracownicy firm, którzy chcą wesprzeć potrzebujących swoim upominkiem. W tym roku nie działa rejon Wronki czy Pniewy, jednak szamotulscy wolontariusze docierali do wielu miejscowości naszego powiatu. Po zakończeniu świątecznej akcji często kontakt wolontariuszy nie urywa się, sami dzielą się swoimi małymi sukcesami.
Już niebawem, za kilka dni ośmiu wolontariuszy trafi do 20 wytypowanych w tym roku rodzin.
Drużyna Szpiku w okresie przedświątecznym od kilku lat organizuje akcję nazywającą się Szpikowa Paczka. W ten sposób wolontariusze Drużyny chcą wesprzeć rodziny i chorych małych pacjentów szpitala K. Jonschera w Poznaniu.
Do akcji przyłączyli się wolontariusze z naszego powiatu, szczególnie aktywna ekipa dzieciaków ze szkoły podstawowej w Pniewach. Propozycja wolontariuszy Drużyny Szpiku spotkała się z niezwykle dużym i pełnym życzliwości odzewem. Góra upominków już rośnie. Prezenty można składać nie tylko w szkole lecz również w sklepie meblowym Adams, na ulicy Powstańców Wielkopolskich. Do akcji włączyły się też zakłady pracy z największą w Pniewach firmą Postęp na czele. W Zespole Szkół Sióstr Urszulanek w ramach szpikowej akcji dwie wolontariuszki Alicja Bławat i Marta Giel również prowadzą swoje działania w ramach świątecznego projektu „Świąteczne Elfy”. Zaangażowano się również w Nojewie. Wiodą tam prym sołtys wraz z tamtejszą szkołą podstawową. Swoje wielkie serducha pokazały również dzieciaki z Przedszkola Miś w Pniewach.
Na rzecz potrzebujących działają różne organizacje, choćby parafialne oddziały Caritas. Ze świątecznymi upominkami spieszą też osoby prywatne. Właśnie grupa takich osób z Pniew i okolic zorganizowała akcję: Wigilijny Anioł.
To już czwarta edycja naszego Anioła. Na ten moment mamy ponad 60 osób, które zadeklarowały przygotowanie paczki do potrzebujących. Zawierają słodycze, czasem ciepły szal, czasem przetwory domowej roboty - po prostu dary prosto z serca. Na naszych oczach dzieją się niezwykłe cuda życzliwości. Nasze domowe wigilie stają się przez to jeszcze bardziej wyjątkowe - opowiada pomysłodawczyni akcji Agnieszka Liszkowska-Hała.
Paczki trafiają głównie do osób starszych i samotnych, choć czasem też znajdą się w domach osób będących w ciężkiej sytuacji. Poza upominkiem, do paczki dołączony jest świąteczny opłatek i świeca. Wolontariusze docierają z paczkami dokładnie w dzień Wigilii, często wraz z otrzymującymi paczki, przeżywają chwilę niesamowitych wzruszeń.
Święta już niebawem, warto wśród ostatnich gorączkowych przygotowań znaleźć odrobinę życzliwości dla innych, by tradycyjne puste miejsce przy stole nie było pustym, bez pokrycia zwyczajem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto