Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Szamotułach realizuje innowacyjny program leczenia stopy cukrzycowej

Magda Prętka
Magda Prętka
Szpital w Szamotułach realizuje innowacyjny program leczenia stopy cukrzycowej
Szpital w Szamotułach realizuje innowacyjny program leczenia stopy cukrzycowej Mat. SP ZOZ Szamotuły
W ciągu 4 miesięcy przed amputacją kończyny dolnej uratowano w szamotulskim szpitalu aż 26 osób. To efekt programu leczenia stopy cukrzycowej, który SP ZOZ w sposób kompleksowy realizuje od ubiegłego roku

Innowacyjny program leczenia stopy cukrzycowej w Szamotułach

Lekarze ze szpitala w Szamotułach przez kilka lat opracowywali program leczenia stopy cukrzycowej. Ostatecznie, został on wdrożony we wrześniu 2022 roku. Jednym z jego najistotniejszych elementów jest kompleksowość.

Opiekę nad chorymi sprawuje grupa chirurgów, internistów, diabetologów i angiologów, co pozwala na całościowe leczenie, umożliwiając ratowanie kończyn często w niezwykle trudnych przypadkach – nawet u osób zakwalifikowanych już do amputacji w innych ośrodkach. Program realizowany jest pod kierunkiem dr Piotra Liszkowskiego – diabetologa z wieloletnim doświadczeniem leczenia chorych z Zespołem Stopy Cukrzycowej.

- Ten unikatowy w skali kraju program oparty jest na wieloletnich doświadczeniach zespołu specjalistów. Jego kluczowym założeniem jest holistyczne, czyli całościowe podejście do pacjenta. Oznacza to, że dbamy nie tylko o leczenie ran, ale także o korygowanie leczenia cukrzycy oraz schorzeń kardiologicznych – mówi dr Anna Kubicka, zastępczyni dyrektora szpitala w Szamotułach ds. medycznych.

Przed amputacją uratowano 26 osób!

Warto podkreślić, że w szamotulskiej placówce leczeni są pacjenci i pacjentki z całej Wielkopolski. Tylko w ciągu 4 miesięcy trwania programu (od września do grudnia 2022 roku) przed amputacją kończyny dolnej uratowano aż 26 osób. Działania te zyskały zrozumienie i przychylność Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Cieszymy się, że mamy w Wielkopolsce drugi po Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu podmiot, który zapewnia tak kompleksowe leczenie stopy cukrzycowej – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ – Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej pacjentów potrzebujących opieki – dodaje.

W program wpisuje się także zakrojona na szeroką skalę edukacja chorych. By zapobiec rozwojowi choroby muszą m.in. stosować odpowiednią dietę, utrzymywać aktywność fizyczną i przyjmować leki na cukrzycę. Lekarze opracowują także plan leczenia dla pacjentów/pacjentek po zakończeniu hospitalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto