Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak szamotulskie liceum świętowało 100-lecie istnienia! [GALERIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
We wrześniu 2019 roku Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach uroczyście świętowało 100 - lecie swojego istnienia. Obchodom towarzyszył zjazd absolwentów oraz wielki bal! Dziś wspominamy to wyjątkowe wydarzenie. Wspomnijcie i Wy!

100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach

Słowa Jana Amosa Komeńskiego "Całe życie jest szkołą" 21 września 2019 roku witały wszystkie osoby przekraczające próg szamotulskiego ogólniaka. Dla wielu absolwentów była to pierwsza wizyta w szkole od matury. Niektórzy wrócili do niej po kilku dekadach rozłąki, inni symbolicznie żegnali się z liceum całkiem niedawno. Dla każdego jednak powrót ów był momentem szczególnym.

Ze wzruszeniem spoglądano na stare fotografie

Zazwyczaj ciche i puste w sobotę szkolne korytarze znów wypełnił gwar. Głośne rozmowy witających się po latach koleżanek i kolegów przerywały okrzyki szczerej radości oraz mnóstwo ciepłych, podniosłych słów kierowanych w stronę tak dawno niewidzianych profesorów. Ze wzruszeniem spoglądano na stare fotografie, przewracano pożółkłe stronice klasowych kronik. Zabrakło tylko brzdęku szkolnego dzwonka, oznajmiającego koniec przerwy, by wrażenie zatrzymania w czasie pewnego okresu historii stało się realne. W istocie jednak, mury szacownego liceum tętniły niezliczonymi opowieściami o nauczycielach, lekcjach, wycieczkach i beztroskiej młodości wychowanków, która w dziejach dumnej 100 - latki pozostaje tym najpiękniejszym wspomnieniem.

Szamotuły. Wielki Bal Absolwentów na 100-lecie "ogólniaka" [...

Ale czasy spędzone w szkole absolwenci wspominali już w trakcie uroczystej mszy świętej, która przed południem odprawiona została w kościele pw. Św. Krzyża w Szamotułach. Kapłan wielokrotnie nawiązywał wówczas do wartości wynoszonych z liceum, które od zawsze krzewiło wśród uczniów postawy patriotyczne, równocześnie zwracając uwagę na poszanowanie drugiego człowieka. Po nabożeństwie, pełni refleksji, ale i ogromu radości zgromadzeni barwnym korowodem przemaszerowali przez miasto, by w towarzystwie orkiestry oznajmić szamotulanom, że przyszedł czas na wielkie świętowanie. Kilka minut po godzinie 12.00 w hali "Szamotulanka" rozpoczęły się główne obchody.

100 - lecie "ogólniaka" wpisało się w ciąg jubileuszy

Justyna Szaniawska - Budaj, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 z właściwą sobie skrupulatnością, ale i dużą pokorą odwoływała się do historii zacnej jubilatki, przypominając o zmianach jej lokacji, nazw oraz tych najtrudniejszych dla liceum czasach - wojnie, okupacji, niełatwym okresie komunizmu. Jako absolwentka pozwoliła sobie również na osobiste refleksje wyrażając to, co kryło się chyba w sercach wszystkich wychowanków Skargi. Wspominała niezapowiedziane kartkówki, godziny spędzone nad książkami, przyjaźnie trwające lata i pierwsze miłości. Lubię tę szkołę - podkreślała z uśmiechem, w tak prosty, acz piękny sposób wzruszając przybyłych.

Na szczególny charakter jubileuszu zwracał zaś uwagę Paweł Mordal, reprezentujący Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi.

Szamotulskie liceum świętowało 100-lecie swojego istnienia [...

- Podobno każdy jubileusz jest wyjątkowy, ale 100 - lecie szkoły, wpisane na dodatek w ciąg jubileuszy - 100 - lecie odrodzenia państwa polskiego, 100 - lecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ma szczególny charakter. Nasza szkoła potrzebna była odrodzonej ojczyźnie, aby kształcić kadry dla tego regionu. Myślę, że spełniła swoje zadanie - kształciła mądrze, kształciła dobrze, wszyscy chyba jesteście z niej dumni. Mimo, że czasy się zmieniały, placówka wciąż istniała i podkreślała swoje wyjątkowe znaczenie - mówił Mordal, by chwilę później wzbudzić szczere uśmiechy wśród przybyłych - Ta nasza szkoła ma już 100 lat, a my ciągle piękni i młodzi - zaznaczał, przyrównując spotkanie absolwentów do przerwy pomiędzy lekcjami. Trudno było zresztą się z nim nie zgodzić.

Wyróżnienia, medale, gratulacje

Uroczysta akademia stała się też okazją do wyróżnienia osób, które w sposób szczególny wpłynęły i nadal wpływają na życie placówki, wspierając jej działania, angażując się również w szereg inicjatyw pozaszkolnych. Dyrektor, Justyna Szaniawska - Budaj wraz ze swoim zastępcą, Romanem Wiśniewskim wręczyła okolicznościowe medale absolwentom, nauczycielom, przedstawicielom władz samorządowych oraz kierownikom instytucji, z którymi szkoła ściśle współpracuje. Reprezentujące Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi Teodozja Bąkowa oraz Krystyna Just uhonorowały zaś pamiątkowymi statuetkami wyjątkowych pedagogów. Wzruszenie, radość, ale i wielka duma wypełniła całą halę.

Popisy artystyczne młodzieży i moc wspomnień!

W dalszej części uroczystości głos oddano przybyłym gościom. A ci pospieszyli z serdecznymi życzeniami i gratulacjami składanymi całej społeczności szkolnej na ręce dyrekcji. Pospieszyliśmy z nimi i my, dziękując zarazem za fantastyczną, długoletnią współpracę, która - mamy nadzieję - trwać będzie nieprzerwanie.

Finałem akademii stały się popisy artystyczne młodzieży. Po obiedzie natomiast absolwenci zajrzeli do swoich dawnych klas, w których aż do wieczora odbywały się kameralne spotkania. Kropkę nad i w pięknym jubileuszu postawił zaś wielki bal w hali "Szamotulanka".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto