Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny Dzień Działacza Kultury będzie inny niż dotychczas

Wiktoria Poczekaj
Dla wielu osób najboleśniejszą konsekwencją obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną jest brak dostępu do kultury. Kina, teatry, ośrodki kultury i biblioteki zostały zamknięte w pierwszych dniach pandemii. Kolejne luzowanie obostrzeń niestety wciąż nie obejmuje tego, z czym kojarzy nam się kultura w naszym regionie.

Na szczęście mogą już działać biblioteki.
Sytuacja dla kultury jest niezwykle trudna. Wiele zaplanowanych imprez, także tych plenerowych zostało odwołane. Nastąpiło pewnego rodzaju wymuszenie przeniesienia działalności do sieci.
- To są niestety tylko półśrodki, które wypaczają towarzyszące nam idee. Brakuje emocji, spotkania z żywym człowiekiem, bycie z nim w kontakcie - tłumaczy Piotr Michalak szef Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
Mimo to w Szamotułach zadbano o to by podtrzymać konta z odbiorcami organizując rozmaite działania przez internet. Odbywają się w Szamotułach choćby warsztaty rękodzieła, czytanie i bajanie dla dzieci. Dzieci mogą wziąć też udział w konkursach plastycznych, czy uczestniczyć w wykładach o Gwiezdnych Wojnach. To co ważne, ośrodek reaguje na aktualne sprawy dotyczące lokalnej społeczności współuczestnicząc w akcjach charytatywnych. Dwa razy w tygodniu szamotulanie mogą oglądać plakaty w różnych zakątkach miasta tworzone przez miejscowego artystę Damiana Płaczkiewicza. Na początku były to plakaty profilaktyczne dotyczące zachowań w czasie pandemii, teraz ich zadaniem jest przede wszystkim artystyczny przekaz. Plakaty szamotulanina znalazły uznanie na międzynarodowych konkursach. Nie ma plakatów o planowanych koncertach. Wszystko odwołane, a powrót imprez masowych wciąż pod znakiem zapytania. Jest jednak inny pomysł.
- Poprosiliśmy artystów, którzy koncertowali w Szamotułach o zaśpiewanie specjalnie dla nas jakiejś piosenki, zadedykowanie jej naszym mieszkańcom. Spotkało się to z życzliwą odpowiedzią. Janusz Radek udostępnił nam premierową piosenkę, której nie opublikował jeszcze nawet na swoim profilu - opowiada Piotr Michalak.
Tych sygnałów było jeszcze więcej. Koncerty odbywają się niedzielę. W piątki natomiast prezentowane są archiwalne nagrania z szamotulskich koncertów. SzOK stara się cały czas utrzymywać kontakt z seniorami. Również dla nich dedykowane są działania.
W pierwszych dniach pandemii pracownicy SZOK mieli czas na planowanie wakacyjnych działań. Każdego było ich bardzo dużo. Niestety sytuacja epidemiologiczna się przedłuża. Najpewniej jeszcze długo jakiekolwiek wydarzenia w zamkniętych pomieszczeniach nie będą możliwe. Co się jeszcze wydarzy w najbliższym czasie? Tego wciąż nie wiadomo.
Również w Pniewach odwołano wiele imprez. Planowane na tegoroczne Dni Pniew koncerty zostały przysunięte na przyszłoroczne świętowanie. Fani Golców, Roksany Węgiel czy kabaretu Jurki nie tracą zatem nadziei. Dostosowując działania do obecnych warunków Centrum Kultury w Pniewach planuje kontynuację kina plenerowego. Mają być też prowadzone rodzinne zajęcia aktywizujące-sportowe. Będą tańczyć zumbę nad jeziorem, ale nie tylko.
- Mamy dużo propozycji działań online. Nie wchodzimy w to uważając, że dzieciaki i tak już spędzają dużo czasu przed komputerem. Stąd angażujemy się w działania sportowe działając na podstawie możliwych dotąd warunków. Niech mózg, plecy i oczy odpoczną - mówi dyrektor pniewskiego Centrum Kultury, Joanna Superczyńska.
Biblioteka kupuje kolejne nowości wydawnicze. Czas kwarantanny pozwolił na przeniesienie całości księgozbioru do przestrzeni internetu. Czytelnicy mogą zdalnie zamawiać dla siebie książki. Czytelnicy mają też możliwość typowania kolejnych zakupów. Mimo, że czas koronawirusa wykorzystano także dla pozbycie się zniszczonych staroci, czytelnicy nie zauważą poważnych zmian na bibliotecznych półkach. Szczególnie pracowników Centrum Kultury cieszy fakt, że już w najbliższym czasie rozpoczną się prace budowlane nowego centrum kultury, na terenie dawnej harcówki. Miejsce to zmieni się diametralnie, o czym pisaliśmy już na łamach Dnia Szamotulskiego. Na efekty przyjdzie jeszcze poczekać, wykonawca jednak zapewnił o terminowym rozpoczęciu prac.
Tegoroczny Dzień Działacza Kultury, który przypada 29 maja, będzie z pewnością wyjątkowy. W chwili przygotowywania materiału premier ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń. Wśród mających nadejść 6 czerwca zmian jest też ponowne uruchomienie kin z zastrzeżeniem liczby osób biorących w seansie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto