Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była najtragiczniejsza wichura w powiecie opoczyńskim. 14 lipca 2011 roku nad powiatem przeszła trąba powietrzna [ZDJĘCIA]

Dag
Największa nawałnica przeszła nad powiatem opoczyńskim 14 lipca 2011 roku
Największa nawałnica przeszła nad powiatem opoczyńskim 14 lipca 2011 roku Dariusz Śmigielski
Jedenaście lat temu, 14 lipca, przez powiat opoczyński przeszła jedna z najtragiczniejszych nawałnic. Trwała zaledwie kilkanaście minut, a spowodowała olbrzymie straty materialne. Jej skutki były usuwane przez kolejnych kilka miesięcy, a nawet lat. Nawałnica zerwała setki dachów w kilku miejscowościach, zniszczyła prawie 10 tysięcy hektarów lasów, w tym pomnik przyrody w postaci 96 sztuk modrzewi, stanowiących tzw. Aleję Modrzewiową w białaczowskim rezerwacie.

Jedenaście lat temu, dokładnie 14 lipca 2011 roku, przez powiat opoczyński przeszła nawałnica, która spowodowała olbrzymie straty materialne. Bilans nawałnicy był przerażający.

Silne burze i ulewy uszkodziły wówczas ponad trzysta budynków w gminach: Białaczów, Żarnów, Paradyż i częściowo w Opocznie. Nie było ofiar. Poszkodowanym pomagało kilkadziesiąt jednostek strażackich, zarówno PSP jak i OSP oraz pracownicy zakładu energetycznego. Strażakom, energetykom i mieszkańcom tego rejonu pomagali także policjanci z Łodzi, z komend w Piotrkowie Tryb., Radomsku, Rawie Maz., i Tomaszowie Mazowieckim.

Nawałnica z 14 lipca 2011 roku wyrządziła także ogromne szkody w zabytkowym kompleksie pałacowo-parkowym w Białaczowie. Wichura zniszczyła w nim ponad 2800 drzew. Na obszarze leśnictw Białaczów, Kowalów, Myślibórz i Sitowa szacowana powierzchnia uszkodzonego lasu wynosiła około 5 tys. ha. W lasach prywatnych, szkody wystąpiły na powierzchni około 3 tys. ha. Najbardziej znaczące straty o wartości przyrodniczej to m.in. 50 proc. rezerwatu Białaczów, 20 proc. rezerwatu Jodły Sieleckie, park przy Domu Opieki Społecznej w Białaczowie, a także pomnik przyrody w postaci 96 sztuk modrzewi, stanowiących tzw. Aleję Modrzewiową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto