Trwa seria pożarów pól w powiecie szamotulskim. W sobotę spłonęło 70 hektarów! [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Po wyjątkowo obfitym w zdarzenia wtorku, kolejne dni, a więc środa i czwartek nadal był bardzo intensywne dla strażaków z terenu naszego powiatu. Doszło do kolejnych pożarów pól - zarówno ze zbożem, jak i ściernisk, czy balotów.

Do sporego pożaru doszło w sobotę w Przecławiu. Ogień strawił w sumie 70 hektarów ścierniska i zboża na pniu, a w działaniach uczestniczyło 25 zastępów strażaków z powiatu szamotulskiego, poznańskiego i obornickiego, a także samolot gaśniczy Dromader.

- Na miejsce zdarzenia udała się Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, Oficerem Operacyjnym Powiatu szamotulskiego oraz cysterna z wodą ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu - informuje mł. ogn. Łukasz Kawka z KP PSP w Szamotułach.

Jak dodaje, działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 12 prądów gaśniczych w natarciu na palące ściernisko i zboże, podaniu 8 prądów gaśniczych w obronie pobliskich pól i lasu, zbudowaniu stanowiska wodnego na pobliskim stawie, dowożeniu wody do pożaru oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejsce przybyli właściciele oraz miejscowi rolnicy, którzy przystąpili do oborania terenu w celu zminimalizowania pożaru.

Przypomnijmy, że do pożarów doszło też w poprzednich dniach, z czego tylko we wtorek do 7 zdarzeń, które dotyczyły pożaru zboża, ścierniska, balotów słomy oraz prasy rolującej. Cała seria zaczęła się po godzinie 11 w miejscowości Pólko, gdzie doszło do pożaru zboża na pniu. Spaleniu uległo 2 hektary pszenicy i 1 hektar ściernisk. Następnie o godzinie 14 zgłoszenie o pożarze ścierniska i prasy rolującej w miejscowości Młynkowo, kolejny pożar, to godzina 15.30 i pożar ścierniska w Bytyniu. Czwarte zgłoszenie przyjęto 2 minuty później - ponownie w Pólku zapaliło się ściernisko.

Przed 18 wpłynęło zgłoszenie w miejscowości Czyściec, gdzie paliło się ściernisko, około 18.30 ściernisko i baloty zapaliły się w Wielonku, z kolei po 19 w Gaju Małym zapaliło się pole. Spaleniu uległy 3 hektary zboża i 2 hektary ściernisk.

W środę do pożarów zbóż oraz ściernisk dochodziło dwukrotnie w Kaźmierzu i raz w Bytyniu, a także w okolicach Wronek.

W czwartek strażacy interweniowali w związku z kolejnymi pożarami na polach - w Gaju Małym oraz w Mutowie.
Tego samego dnia jednostki m.in. z gmin Pniewy oraz Wronki wsparły również działania gaśnicze w powiecie międzychodzkim - tam spłonęło 50 hektarów zboża na pniu.

Powiat międzychodzki. Tydzień w ogniu. Spłonęło wiele hektar...

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Dodaj ogłoszenie