Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy statuetki BAFTA dla zrealizowanego w Oświęcimiu brytyjsko-polskiego filmu „Strefa interesów”

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Strefa interesów"
"Strefa interesów" Gutek Film
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Film Brytyjski oraz Najlepszy Dźwięk – to właśnie w tych trzech kategoriach „Strefa interesów” zdobyła statuetki podczas wczorajszej gali rozdania nagród BAFTA. Tym samym film Jonathana Glazera znalazł się na podium, tuż za „Oppenheimerem" i „Biednymi istotami", które otrzymały najwięcej wyróżnień Brytyjskiej Akademii Filmowej. Ta wybitna angielsko-polska koprodukcja to jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego sezonu nagród, który ma szansę zakończyć z Oscarem na koncie. W polskich kinach od 8 marca.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

"Strefa interesów" pokazuje domową idylla w czasach nazistowskiej okupacji w Polsce. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach we Włoszech. W weekendy lubią pływać kajakami lub spacerować po lesie. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W całości zrealizowana w Polsce „Strefa interesów” brytyjskiego reżysera Jonathana Glazera, to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Czy jednak można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

– Ten projekt to tak naprawdę dziewięcioletnia podróż. Wszystko rozpoczęło się od impulsu. Wiedzieliśmy, że chcemy poruszyć ten temat, ale nie byliśmy pewni dokładnie, jakie będzie nasze podejście. Odwiedziliśmy Muzeum, poznaliśmy dyrektora Cywińskiego i historyków, którzy tu pracują i zaczęliśmy bardzo skrupulatną pracę badawczą – mówił reżyser podczas uroczystej premiery filmu w Muzeum Auschwitz.

Obraz Jonathana Glazera walczy także o prestiżowe Oscary. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała go 5-krotnie, w tym w najważniejszych kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Film Międzynarodowy i Najlepsza Reżyseria. Laureatów Oscarów poznamy za mniej niż miesiąc, bo już w nocy z 10 na 11 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzy statuetki BAFTA dla zrealizowanego w Oświęcimiu brytyjsko-polskiego filmu „Strefa interesów” - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto