Turniej Poetycki o Pierścień Halszki po raz czwarty w Szamotułach!

Magda Prętka
Magda Prętka
Biblioteka Publiczna MiG Szamotuły
Ciekawe teksty poetyckie, a nawet ballady wypełniły w miniony weekend szamotulską bibliotekę. Twórcy z różnych zakątków regionu i Wielkopolski rywalizowali w twórczym turnieju o Pierścień Halszki

IV Turniej Poetycki o Pierścień Halszki w Szamotułach

Miłośniczki i miłośnicy sztuki ożywiania słowa wzięli udział w czwartej edycji Turnieju Poetyckiego o Pierścień Halszki. Wydarzenie, którego organizatorem jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły odbyło się w minioną sobotę 25 marca w książnicy.

Data okazała się wręcz symboliczna. Turniej pierwotnie miał bowiem zostać rozegrany w roku 2020 – również w dniu 25 marca. Plany pokrzyżowała jednak pandemia i obowiązujące wówczas obostrzenia. Powracająca po 3 latach impreza musiała zatem wyraźnie w działania biblioteki się wpisać i w wyjątkowy sposób o sobie przypomnieć.

Szczególne były też osoby, które w tym artystycznym „boju na słowa” postanowiły wziąć udział. Do twórczej rywalizacji o tytułowy Pierścień Halszki przystąpiło 11 mieszkańców oraz mieszkanek Szamotuł i okolic, a nawet dalszych zakątków Wielkopolski.

Prezentacje konkursowe

Zgodnie z zasadami konkursu ich zadaniem było nie tylko napisanie wiersza oraz nadesłanie go do biblioteki, ale i osobista prezentacja w dniu turnieju. Wszystkich przedstawionych utworów z uwagą wysłuchało jury w składzie:

  • Jerzy Grupiński (przewodniczący; pochodzący z Wronek znany poeta, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu, krytyk literacki, animator kultury i redaktor, absolwent szamotulskiego liceum),
  • Małgorzata Szczęsna (poetka, członkini Poznańskiego Klubu Literackiego, laureatka II Turnieju Poetyckiego o Pierścień Halszki)
  • oraz Marzena Przekwas-Siemiątkowska (poetka, mieszkanka Szamotuł, autorka dwóch arkuszy poetyckich).

Przed komisją konkursową wystąpiła zarówno młodzież, osoby dorosłe, jak i te w wieku senioralnym.

Prezentowali wiersze białe i rymowane, wiele z nich miało wątek regionalny, nawiązywały do historii Pniew, rzeki Samy, wskazywały na Basztę Halszki czy kolegiackie mury – relacjonuje biblioteka.

Werdykt musiał zapaść

Przed jury stanęło niełatwe zadanie, stąd i obrady były dość długie. Werdykt musiał jednak zapaść. I tak, zwyciężczynią turnieju została Jolanta Ciecharowska, która zaprezentowała wiersz "Obcym wstęp wzbroniony".

Wyróżnienia trafiły do: Eryka Przewoźnego za wiersz „Sama” oraz osobowość sceniczną, Marii Ciążeli za wiersz "Kropla deszczu na dłoni", Kamila Słomińskiego za wiersz "Wielkomiasteczkowy", a także do Wojciecha Gimzickiego, będącego najmłodszym z twórców. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach zaprezentował wiersz pt. "Droga".

Komisja konkursowa doceniła także wątki regionalne w utworach, wyróżniając wiersz – balladę „Jak to z Pniewami było?” Małgorzaty Lipieckiej oraz wiersz pt. „Rycerz minionego czasu” Krzysztofa Rybackiego.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie