Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej Poetycki o Pierścień Halszki po raz czwarty w Szamotułach!

Magda Prętka
Magda Prętka
Biblioteka Publiczna MiG Szamotuły
Ciekawe teksty poetyckie, a nawet ballady wypełniły w miniony weekend szamotulską bibliotekę. Twórcy z różnych zakątków regionu i Wielkopolski rywalizowali w twórczym turnieju o Pierścień Halszki

IV Turniej Poetycki o Pierścień Halszki w Szamotułach

Miłośniczki i miłośnicy sztuki ożywiania słowa wzięli udział w czwartej edycji Turnieju Poetyckiego o Pierścień Halszki. Wydarzenie, którego organizatorem jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły odbyło się w minioną sobotę 25 marca w książnicy.

Data okazała się wręcz symboliczna. Turniej pierwotnie miał bowiem zostać rozegrany w roku 2020 – również w dniu 25 marca. Plany pokrzyżowała jednak pandemia i obowiązujące wówczas obostrzenia. Powracająca po 3 latach impreza musiała zatem wyraźnie w działania biblioteki się wpisać i w wyjątkowy sposób o sobie przypomnieć.

Szczególne były też osoby, które w tym artystycznym „boju na słowa” postanowiły wziąć udział. Do twórczej rywalizacji o tytułowy Pierścień Halszki przystąpiło 11 mieszkańców oraz mieszkanek Szamotuł i okolic, a nawet dalszych zakątków Wielkopolski.

Prezentacje konkursowe

Zgodnie z zasadami konkursu ich zadaniem było nie tylko napisanie wiersza oraz nadesłanie go do biblioteki, ale i osobista prezentacja w dniu turnieju. Wszystkich przedstawionych utworów z uwagą wysłuchało jury w składzie:

  • Jerzy Grupiński (przewodniczący; pochodzący z Wronek znany poeta, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu, krytyk literacki, animator kultury i redaktor, absolwent szamotulskiego liceum),
  • Małgorzata Szczęsna (poetka, członkini Poznańskiego Klubu Literackiego, laureatka II Turnieju Poetyckiego o Pierścień Halszki)
  • oraz Marzena Przekwas-Siemiątkowska (poetka, mieszkanka Szamotuł, autorka dwóch arkuszy poetyckich).

Przed komisją konkursową wystąpiła zarówno młodzież, osoby dorosłe, jak i te w wieku senioralnym.

Prezentowali wiersze białe i rymowane, wiele z nich miało wątek regionalny, nawiązywały do historii Pniew, rzeki Samy, wskazywały na Basztę Halszki czy kolegiackie mury – relacjonuje biblioteka.

Werdykt musiał zapaść

Przed jury stanęło niełatwe zadanie, stąd i obrady były dość długie. Werdykt musiał jednak zapaść. I tak, zwyciężczynią turnieju została Jolanta Ciecharowska, która zaprezentowała wiersz "Obcym wstęp wzbroniony".

Wyróżnienia trafiły do: Eryka Przewoźnego za wiersz „Sama” oraz osobowość sceniczną, Marii Ciążeli za wiersz "Kropla deszczu na dłoni", Kamila Słomińskiego za wiersz "Wielkomiasteczkowy", a także do Wojciecha Gimzickiego, będącego najmłodszym z twórców. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach zaprezentował wiersz pt. "Droga".

Komisja konkursowa doceniła także wątki regionalne w utworach, wyróżniając wiersz – balladę „Jak to z Pniewami było?” Małgorzaty Lipieckiej oraz wiersz pt. „Rycerz minionego czasu” Krzysztofa Rybackiego.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto