Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej w Szkole Podstawowej nr 2 w Szamotułach

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
To była wspaniała inicjatywa społeczna dla dobra zdrowia fizycznego i psychicznego uczniów szamotulskiej "Dwójki". Dyrekcja szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście, wspólnie stworzyli program popularyzujący wśród dzieci zdrowy tryb życia.

Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach w swojej pracy dydaktycznej na co dzień spotykają się z wieloma problemami, które dotykają ich podopiecznych. Stres, ogrom nauki, niezdrowe nawyki żywieniowe, problemy z koncentracją, wady postawy i uzależnienie od telefonu komórkowego, to tylko niektóre z nich.

Dobre zdrowie nie jest czymś, co możemy kupić. To jednak niezwykle cenna inwestycja w przyszłość. Pod tym hasłem w dniach 21-25 listopada zorganizowano Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej. Skierowany do uczniów szamotulskiej "Dwójki" program, miał na celu zbudowanie wśród dzieci świadomości zdrowotnej oraz pokazanie im wpływu dobrych nawyków na właściwą kondycję psychiczną i fizyczną.

Okazja do ciekawych spotkań

Dzieci miały okazję poznać ciekawych i inspirujących ludzi. Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w spotkaniu z Arkadiuszem Patyną - specjalistą do spraw uzależnień. Z kolei sędzia Kajetan Kosterkiewicz opowiadał o trollingu, hejcie i memach, a także o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa.

Dietetyczka - Monika Kmieć przygotowała prezentację na temat "Jesteś tym co jesz: zdrowe nawyki żywieniowe każdego dnia”. Zachęcała swoich słuchaczy do dyskusji i chętnie odpowiadała na pytania. Rozwiała wiele wątpliwości. Zdecydowanie odradziła jedzenie trawy i przekonywała do tego, że woda z kranu, także szkolnego, jest zdrowa.

Z najmłodszymi uczniami spotkał się fizjoterapeuta - Jacek Bigos, który zaprezentował model realistyczny ludzkiego szkieletu. Z jego pomocą opowiadał o kościach, kręgosłupie, wadach postawy i aktywności fizycznej. Badaniem w kierunku wad postawy zajęła się mgr fizjoterapii - Magdalena Osicka.

Mocnym punktem programu okazało się spotkanie z ratownikiem WOPR, Maciejem Białkowskim. Uczniowie w skupieniu słuchali historii o ratowaniu życia i zdrowia ludzi. Część praktyczna obejmowała naukę reanimacji z wykorzystaniem fantoma.

Smartfon połączony z manekinem, dzięki wykorzystaniu specjalnej aplikacji, na bieżąco wskazywał czy masaż serca wykonywany jest prawidłowo. To była cenna lekcja o technice, naturalnej sile, którą przy reanimacji należy wykorzystać, ale także obowiązku do ratowania życia ludzkiego.

Dzieci zaproszono na konsultację logopedyczną, prowadzoną przez Joannę Kubiak. Arletta Danielewicz zorganizowała pogadanki na temat higieny jamy ustnej.

Młodzież z Kaźmierza stawia na języki obce! W szkole gościli...

Bogaty program

Program przygotowano tak, by zaciekawić uczniów a poprzez wspólne działania, warsztaty, quizy i wykłady dostarczyć im solidną porcję wiedzy.

Poza spotkaniami z gośćmi i szkolnymi pedagogami uczniów angażowano także do innych działań. Szkolne korytarze wypełniły się barwnymi pracami wykonanymi na zajęciach plastycznych a w gablotach zostały udostępnione kody QR, prowadzące do testów wiedzy o zdrowiu.

Podczas godzin wychowawczych nauczyciele poszczególnych klas zorganizowali zajęcia kulinarne, na których wspólnie z podopiecznymi przygotowywali pełne wartości odżywczych sałatki i kanapki. W praktyce pokazywali, że śniadanie daje moc i jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

W trosce o zdrowie i rozwój psychiczny

W ramach profilaktyki zdrowia psychicznego szkolne pedagożki - Magdalena Wojciechowska i Renata Madejek, zaprosiły uczniów do rozmów o uzależnieniach od gier komputerowych, odporności psychicznej oraz zainteresowaniach i pasjach.

Działania te, poza troską o sferę ducha, miały na celu uwrażliwienie uczniów na problemy innych i ich zachowania, które często są sygnałem problemów lub ukrytym wołaniem o pomoc. Panie na co dzień realizują program edukacyjno-profilaktyczny "Profilaktyka a Ty", a drzwi do ich gabinetu zawsze stoją otworem.

Zajęcia z coachingu edukacyjnego przeprowadziła Monika Paluch. Podczas warsztatów z uczniami starszych klas opowiadała czym jest self-coaching. Ta metoda polega na wyznaczaniu sobie nowych celów, projektowaniu sposobów ich osiągania oraz skutecznego ich realizowania. Umożliwia też poznawanie i ulepszanie samego siebie. Na spotkaniach posługiwano się takimi metodami jak „Koło życia”, „Pytania strategiczne” czy „Technika pustego krzesła”.

Tydzień dla dobra publicznego

Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej został zrealizowany z inicjatywy dyrekcji szamotulskiej "Dwójki". O jego sukcesie i wyjątkowej wartości zdecydowało ogromne zainteresowanie i wsparcie jakim wykazali się wszyscy nauczyciele biorący udział w jego organizacji. Zarówno pedagodzy jak i zaproszeni goście poświęcili swój czas i dzielili się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami pro bono.

Szkołą Podstawowa nr 2 z Oddziałami Sportowymi kładzie szczególny nacisk na zdrowie psychiczne i fizyczne swoich podopiecznych. Na przestrzeni lat cyklicznie realizuje akcje o tematyce prozdrowotnej na różną skalę.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Ostrorogu przedsmakiem nadchodzących świąt!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto