Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne pieniądze w zasięgu ręki

Norbert Woźniak
Norbert Woźniak
Na wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej mogą liczyć nie tylko samorządy i przedsiębiorcy. Korzystają z niego pośrednio także mieszkańcy. Warto więc dowiedzieć się, o co możemy postarać się w tym zakresie.

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się rozwijaniem aktywności gospodarczej. Swoją misję realizuje na wiele sposobów.

Od października 2014r. WARP prowadzi dwa Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu i Pile. Świadczą one kompleksową usługę informacyjną na temat funduszy europejskich, która jest całkowicie bezpłatna dla każdego zainteresowanego.

- Nasza działalność opiera się na konsultacjach skierowanych do różnych beneficjentów, podmiotów. Jest też uzależniona od ich potrzeb - mówi specjalista ds. funduszy europejskich PIFE w Nowym Tomyślu Natalia Hewczuk. - Prowadzimy także mobilne punkty informacyjne. Stąd też nawiązana przez nas współpraca z jednostkami samorządowymi lub ich jednostkami organizacyjnymi - dodaje.

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Nowym Tomyślu mieści się przy ulicy Poznańskiej 33. Pracownicy punktu pełnią dyżury także w naszym powiecie. Najbliższy odbędzie się w piątek w Starostwie Powiatowym w Szamotułach.

- Wszystkie osoby, które byłyby zainteresowane pozyskaniem jakiegokolwiek wsparcia merytorycznego są mile widziane - mówi Natalia Hewczuk.

Na co możemy liczyć
Szamotuły zostały zakwalifikowane do grupy miast średnich. Na liście jest 255 miejscowości, dla których realizowana jest tzw. strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR). Strategia zakłada zrównoważony rozwój całego kraju pod względem gospodarczym, środowiskowym, terytorialnym i społecznym.

- W ramach tzw. projektu strategicznego, który jest częścią strategii odpowiedzialnego rozwoju jest właśnie pakiet dla miast średnich ukierunkowany na wyrównywanie szans rozwojowych wszystkich obszarów - mówi Natalia Hewczuk z PIFE w Nowym Tomyś-lu.

Głównym założeniem pakietu dla miast średnich jest oparcie go na dwóch filarach czyli z jednej strony wsparciu w podejmowaniu decyzji publicznych a z drugiej strony to tworzenie warunków dla tzw. inwestycji prywatnych. Chodzi o nabory dedykowane dla przedsiębiorców.

Są też programy krajowe

Dodatkowo unijne wsparcie może być realizowane w ramach programów krajowych. To m.in. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Zawierają one w sobie nabory dedykowane miastom średnim. Na przykład w ramach POWER dostępny jest Program Mobilności Ponadnarodowej czy Kompetencje w Szkolnictwie Wyższym.

PO Infrastruktura i Środowisko daje możliwość skorzystania z programu poprawy środowiska miejskiego.

W zakresie tworzenia wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są to tzw. badania na rynek czyli np. wsparcie prac badawczych.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto