Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wronkach ma już 10 lat! To był piękny jubileusz!

Magda Prętka
Magda Prętka
Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wronkach działa już od dekady aktywizując seniorów i seniorki, rozbudzając w nich pasje, rozwijając umiejętności i zainteresowania. To placówka wyjątkowa i wyjątkowa była też uroczystość jubileuszowa

Jubileusz 10-lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wronkach

W piątek 10 marca społeczność Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wronkach z dumą i nieskrywaną radością świętowała 10-lecie istnienia swojej placówki. Placówki szczególnej, której wyznacznikiem działalności jest co prawda aktywizacja osób w wieku senioralnym, ale w istocie tworzy ją pasja, ciekawość świata i ludzi, chęć samodoskonalenia oraz stawiania przed sobą kolejnych wyzwań.

Nic zatem dziwnego, że o wronieckim UTW zawsze mówi się z dużym uznaniem, właściwym szacunkiem, a nawet pewną zazdrością odnoszoną do pięknej i – co ważniejsze - szczerej idei nauki, rozwoju osobistego, aktywności na wielu niwach. Idei, której wartość od dekady wciąż rośnie.

Uniwersytet łączy ludzi

Uniwersytet zaczął pisać swoją historię 9 marca 2013 roku – wówczas nastąpiła oficjalna inauguracja jego działalności. Stanowiło to zwieńczenie starań podjętych wspólnie przez burmistrza Wronek – Mirosława Wieczora, dyrektora Wronieckiego Ośrodka Kultury – Michała Poniewskiego oraz Fundację „Femina Project” reprezentowaną przez jej prezeskę - Karolinę Bloch.

Pomysłodawczynią utworzenia UTW we Wronkach była jednak Karolina Stróżyńska-Matuszewska z „Femina Project”, która została koordynatorką uniwersytetu i wciąż z powodzeniem sprawuje tę funkcję. Wroniecki UTW działa w strukturach WOK-u, będąc jedną z jego sekcji.

W 2013 roku indeksy odebrało 174 studentów i studentek. 30 osób z tegoż grona studiuje do dzisiaj. Obecnie w zajęciach bierze udział 87 słuchaczy i słuchaczek, natomiast w ciągu 10-letniej historii UTW społeczność akademicką tworzyło aż 336 osób!

Uniwersytet łączy ludzi, rozbudza pasje i zainteresowania, uczy, rozwija. Dzieje się tak za sprawą ciekawej oferty adresowanej do studentów i studentek, w której nie brakuje zajęć tematycznych, spotkań ze specjalistami i specjalistkami z różnych dzień, warsztatów rękodzielniczych, wyjazdów i wycieczek, sporej porcji aktywności fizycznej.

Na przestrzeni lat słuchacze i słuchaczki uczestniczyli w zawodach sportowych, badaniach profilaktycznych, wydarzeniach kulturalnych. Z chęcią włączają się też we wszelkie inicjatywy społeczne w duchu integracji międzypokoleniowej.

Nie sposób jednak wymienić wszystkich aktywności, jakie w ciągu 10 lat wpisały się w historię placówki. Pewnym zaś jest, że wroniecki uniwersytet prężnie się rozwija, nie szczędząc sił i starań, by tworzyć programy ciekawe, inspirujące, różnorodne, dbając o to, by seniorzy i seniorki mogli nabywać nowych umiejętności, przeżywać przygody, a ich głód wiedzy nie malał.

Piękne życzenia, gratulacje, podziękowania

Uroczystość jubileuszowa, która w miniony piątek odbyła się we Wronieckim Ośrodku Kultury pełna była emocji i wielu wzruszeń. Oprócz studentek i studentów oraz instruktorek, wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i organizacji, a także liczne grono osób wspierających działalność UTW.

- Ten uniwersytet to przede wszystkim wy – mówiła do studentek i studentów Karolina Stróżyńska-Matuszewska – koordynatorka uniwersytetu - Chciałabym w tym miejscu powiedzieć, że praca z państwem i dla państwa przez te wszystkie lata, to była prawdziwa przyjemność. Nasi studenci to osoby pełne – powiedziałabym – wręcz młodzieńczego wigoru i młodzieńczej witalności. Macie w sobie państwo tyle energii, że można wam tylko pozazdrościć. Można podziwiać państwa zapał i do ćwiczeń fizycznych, i do nauki, i do nabywania nowych umiejętności. Państwa zmyślność do działań artystycznych, ciekawość świata, otwartość na różnego rodzaju rozmowy, które przez ten czas przeprowadzaliśmy. Chciałabym państwu bardzo podziękować za energię, którą wnosiliście i wnosicie do tych wszystkich naszych wspólnych działań. Stereotyp seniora, który siedzi w domu i któremu nic się nie chce, to na pewno nie wy (…) Nawet samo słowo senior tutaj nie pasuje, bo patrząc na państwa widzę jak młodzi duchem jesteście. Jest to jednak prawdą, że dbałość o swoją aktywność fizyczną, o rozwój umysłowy, o uczenie się nowych rzeczy, o umiejętność tworzenia pięknych, artystycznych dzieł sprawia, że czas płynie wolniej i wy jesteście państwo tego najlepszym przykładem. Było to też jednym z głównych zadań, jakie obraliśmy sobie tworząc ten uniwersytet i mam nadzieję, że to zadanie cały czas dla państwa realizujemy – mówiła ze wzruszeniem Karolina Stróżyńska-Matuszewska, życząc słuchaczom i słuchaczkom niesłabnącego entuzjazmu.

Z serdecznymi gratulacjami dla dostojnego jubilata – uniwersytetu będącego dumą i chlubą Wronek pospieszył także wiceburmistrz Robert Dorna.

- Państwo jesteście jawnym i żywym zaprzeczeniem takiego starego polskiego przysłowia, że „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Państwo dowodzicie tego, że będąc w wieku dojrzałym (...) człowiek może mieć przecież pasje, może się rozwijać, może się uczyć. Dojrzałość w waszym wykonaniu, to nie jest taki model człowieka, który właściwie wszystko już w życiu osiągnął i odpoczywa. Nie, wyście wcześniej odpoczywali jak się udało, a teraz pełni pasji i pełni energii rozwijacie się. To budzi mój głęboki podziw – wiceburmistrz kierował swoje słowa do całej społeczności akademickiej zaznaczając, że jej ciągła obecność w przestrzeni kulturalnej i przestrzeni towarzysko-społecznej Wronek jest niezwykle ważna. - Państwo uczycie także swoją postawą młodych, że jednak można być aktywnym, że można chcieć coś robić, że można chcieć się rozwijać – dodał.

"To tobie zawdzięczamy te 10 lat nieprzerwanej, nawet przez pandemię, działalności"

Piękne były również podziękowania oraz życzenia Michała Poniewskiego – dyrektora Wronieckiego Ośrodka Kultury, które w jego imieniu odczytała Violetta Gumna – zastępczyni dyrektora. Poniewski zwracał w nich uwagę na istotną rolę, jaką w historii UTW odegrała Karolina Stróżyńska-Matuszewska.

- To ty zaraziłaś nas ideą i wcieliłaś ją w życie. To tobie zawdzięczamy te 10 lat nieprzerwanej, nawet przez pandemię, działalności. To ty odbierasz telefony w każdej godzinie dnia i nocy. To ty znasz potrzeby poszczególnych osób. I ty jesteś kluczem do sukcesu, jaki osiągnął Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wronkach – odczytywała Violetta Gumna.

Życzeń i gratulacji było jeszcze wiele. Wszystkie wyrażały dumę, radość i uznanie wobec prężnej działalności UTW, a nader wszystko – wzbogacania przez uniwersytet życia codziennego seniorów i seniorek z Ziemi Wronieckiej. Symboliczne róże, jakie w geście podziękowania koordynatorka UTW wręczyła instruktorkom wyrażały więcej, aniżeli milion słów.

Program artystyczny i "wybuchowy" tort!

Uroczystość okraszona została wyjątkowym programem artystycznym. Przed publicznością wystąpili: Urszula Lidwin (wokal), Magdalena Janicka-Wojciechowska (skrzypce, wokal) oraz Robert Wojciechowski (gitara), którzy podczas godzinnego koncertu czarowali utworami Ireny Jarockiej.

Po zakończeniu części oficjalnej, studenci oraz studentki wraz z gośćmi poddali się rozmowom towarzyskim. Jak na zacne urodziny przystało, oczywiście nie zabrakło urodzinowego tortu, a w zasadzie tortów. Z dużym zainteresowaniem przyglądano się także wystawie prac rękodzielniczych słuchaczek UTW.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto