Uwaga mieszkańcy Powiatu Szamotulskiego!

Materiał informacyjny - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Szpital Powiatowy w Szamotułach we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Oddziałem Wojewódzkim NFZ uruchomił pilotażowy program leczenia zespołu stopy cukrzycowej.

Zapisy do pilotażu ruszyły 4 września. Osoby, które zmagają się z tą chorobą prosimy o zgłaszanie się do rejestracji pod nr 789 407 100 wew. 2 od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 – 18:00.

Prosimy o zapoznanie się z warunkami, które kwalifikują do leczenia! Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej szpitala Pilotaż leczenia chorych z zespołem stopy cukrzycowej | Szpital Szamotuły (szamotuly.med.pl) w zakładce „O nas”.

Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem amputacji kończyn dolnych wśród chorych z cukrzycą. Szpital Powiatowy w Szamotułach jest jedną z dwóch placówek w Wielkopolsce, które podjęły się leczenia stopy cukrzycowej.

Przed trzema laty Szpital Powiatowy w Szamotułach rozpoczął przygotowania do leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Pracę przerwała pandemia. Przed rokiem rozpoczęto wewnętrzny pilotaż leczenia tej grupy chorych. Od tego czasu opieką zostało objętych ok. 70 chorych. Wszystkim groziła amputacja.

Leczeniem Chorych z Zespołem Stopy Cukrzycowej zajmuje się zespół specjalistów w tym diabetologów, internistów, chirurgów i wykwalifikowany personel pielęgniarski. Interdyscyplinarne podejście umożliwia ratowanie kończyn.

Pilotaż wewnętrzny się powiódł. Pacjent hospitalizowany jest przede wszystkim w oddziale chorób wewnętrznych. Lekarze opracowali holistyczny plan leczenia chorych.

Obejmował on miejscowe leczenie rany oraz co istotne modyfikacje dotychczasowego leczenia cukrzycy oraz innych chorób współistniejących. Pacjenci byli też edukowani w zakresie zmiany opatrunków i efektywnego odciążania rany/stopy.

- Cukrzyca potrafi być nieobliczalna. Niszczy naczynia krwionośne i włókna nerwowe, prowadzi do owrzodzeń i martwicy, zakażeń stawów i kości.  Pacjent ze stopą cukrzycową często z tego powodu staje się niechciany, niemile widziany w szpitalach i poradniach. Nierzadko już na wstępnym etapie leczenia otrzymuje propozycję wysokiej amputacji.  Tymczasem w wielu przypadkach - nawet jeśli początkowo chory ma krytyczne niedokrwienie kończyny można jego stopę uratować przed amputacją. - opowiada dr n. med. Piotr Liszkowski, diabetolog z wieloletnim doświadczeniem leczenia zespołu stopy cukrzycowej, aktualnie pracujący w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach.

W ciągu pięciu miesięcy obserwacji poszpitalnej u ponad 70 proc. chorych rany uległy pełnemu wygojeniu. U kilku osób wykonano zabiegi oszczędzające np. amputowano palec. Ostatecznie amputacje wysoką wykonano tylko dwóm osobom z wszystkich 70. Wyniki przedstawiliśmy w Oddziale Wojewódzkim NFZ i w Ministerstwie Zdrowia. Dziś program pilotażowy realizowany jest dzięki rozporządzeniu Ministra Zdrowia i umowie z NFZ - mówi Remigiusz Pawelczak, dyrektor Szpitala w Szamotułach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto