W Szamotułach realizowany będzie "Zielony budżet obywatelski"

Magda Prętka
Magda Prętka
W ramach "Zielonego budżetu obywatelskiego" w mieście i gminie będą mogły powstać m.in. kwietne łąki
W ramach "Zielonego budżetu obywatelskiego" w mieście i gminie będą mogły powstać m.in. kwietne łąki Magda Prętka
Szamotulski Budżet Obywatelski zastąpi w tym roku zupełnie nowy projekt, nastawiony na działania proekologiczne i dbałość o środowisko naturalne. W jego ramach powstać mogą m.in. kwietne łąki,nowe nasadzenia oraz woonerfy!

W związku z trudną sytuacją finansową miasta i gminy Szamotuły, budżet obywatelski (a także fundusz sołecki) został zawieszony do odwołania. Burmistrz, Włodzimierz Kaczmarek rozważał to rozwiązanie już pod koniec minionego roku, kiedy to w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2021 – 2023 nie uwzględniono środków na realizację zadań zgłaszanych przez mieszkańców i mieszkanki. W ubiegłym tygodniu szamotulski magistrat potwierdził, że kolejna edycja budżetu partycypacyjnego w dotychczasowej formie w tym roku się nie odbędzie. Jest jednak alternatywa. Stanie się nią zupełnie nowy projekt, który ukierunkowany zostanie na działania proekologiczne.

„Zielony budżet obywatelski”, to inicjatywa radnego Damiana Dubiela, będąca poniekąd odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej.

- Uważam, że budżet obywatelski, choć w mniejszym wymiarze finansowym, powinien nadal być realizowany w mieście i gminie. Projekty związane z ekologią i zielenią cieszą się natomiast sporym zainteresowaniem mieszkańców, a oni sami bardzo często zwracają uwagę na potrzebę podejmowania działań właśnie w tym zakresie. Pomyślałem zatem, że można byłoby to wszystko połączyć i stworzyć projekt dedykowany tylko i wyłącznie zadaniom proekologicznym. Tak narodził się pomysł „Zielonego budżetu obywatelskiego”. Podobne przedsięwzięcia z powodzeniem realizowane są zresztą w wielu miastach w Polsce, więc dlaczego nie w Szamotułach? - opowiada radny Dubiel.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W SZAMOTUŁACH POWSTAŁA KWIETNA ŁĄKA

Władze miasta przychyliły się do tej inicjatywy. Obecnie w urzędzie trwają prace nad „ubraniem” projektu w odpowiednią treść i formę. Na czym w istocie będzie on jednak polegał? „Zielony budżet” obejmować ma projekty związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska, w tym m.in. zadania skupiające się na nasadzeniach roślinności na terenach zieleni miejskiej, tworzeniu ogrodów (społecznych, hortiogrodów, deszczowych, dachowych), korytarzy i „eko stref” w mieście i gminie, nasadzeniach drzew oraz łąk kwietnych, a także na tworzeniu, bądź rewitalizacji małych skwerów zielonych i miejsc służących do rekreacji. W ramach budżetu zrealizowane będą mogły zostać również woonerfy. W najprostszym ujęciu, to ulice znajdujące się w strefie zurbanizowanej, które zostają przekształcone na swojego rodzaju deptaki lub alejki – dochodzi na nich do ograniczenia ruchu, a przez to i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów i rowerzystek. Ulice dodatkowo wzbogacane zostają w różnego typu elementy zieleni.

Niestety, na razie nieznana jest kwota, którą samorząd przeznaczy na realizację zadań. Możemy jedynie się domyślać, że prawdopodobnie będzie to kilkadziesiąt tysięcy złotych (do tej pory do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek w budżecie obywatelskim było pół miliona złotych). Wzorem poprzednich edycji budżetu partycypacyjnego, również w tym „zielonym” zainteresowane osoby będą mogły zgłaszać propozycje zadań do realizacji, a te następnie zostaną ocenione i zweryfikowane pod względem formalno – prawnym przez powołaną do tego komisję. O tym, kiedy projekt ruszy wkrótce poinformujemy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie