Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce powstało osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W których miastach?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W Wielkopolsce powstało osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W których miastach? (zdjęcie ilustracyjne).
W Wielkopolsce powstało osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. W których miastach? (zdjęcie ilustracyjne). Wojciech Wojtkielewicz / Polskapress
Od poniedziałku 17 kwietnia w Wielkopolsce działa osiem nowych ośrodków psychologiczno – terapeutycznych dla dzieci i młodzieży finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tej pory było ich 17 w całym województwie.

Nowe ośrodki psychologiczno – terapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce to wynik reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach referencyjnych. Pierwszy poziom to poradnie, w których pomocy małym i młodym pacjentom udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Drugi poziom to poradnie specjalistyczne i pomoc lekarza psychiatry. Trzeci poziom to natomiast hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych, co jest działaniem ostatecznym.

Do tej pory w Wielkopolsce działało 17 takich ośrodków na pierwszym poziomie.

– Dzięki temu, że podpisaliśmy kolejne osiem umów, od 17 kwietnia w Wielkopolsce będzie działać 25 takich poradni, a docelowo chcielibyśmy, żeby było ich dwa razy więcej – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Ogłaszając ostatnie postępowanie konkursowe liczyliśmy na zawarcie większej liczby umów, ale tylko osiem podmiotów spełniło wymagane kryteria. Jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursów uzupełniających na ten zakres świadczeń i liczymy na to, że wpłyną do nas prawidłowo i rzetelnie przygotowane oferty – dodaje.

Jak informuje Marta Żbikowska-Cieśla z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, o potrzebie zwiększania dostępu do pomocy psychologiczno-terapeutycznej dla dzieci i młodzieży świadczy poziom realizacji umów dotychczas działających ośrodków. W wielu przypadkach przekracza on 100 procent, stąd m.in. decyzja o tworzeniu kolejnych takich miejsc.

Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zakłada, że pacjenci pomoc znajdą blisko miejsca zamieszkania. Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno – terapeutyczna w każdym powiecie.

Gdzie powstaną nowe ośrodki psychologiczno – terapeutyczne dla dzieci i młodzieży?

  • Poznań ul. Mostowa 23A/28 - Centermed Poznań Sp. z o.o.
  • Poznań ul. Św. Michała 100 – Poradnia Specjalistyczna IPSIS
  • Czerwonak ul. Gdyńska 30 - Poradnia Specjalistyczna IPSIS
  • Września ul. Opieszyn 10 – NSZOZ „Cedromed”
  • Wągrowiec ul. Kościuszki 74 – Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere
  • Grodzisk Wielkopolski ul. Zbożowa 26 - Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere
  • Międzychód ul. Gen. Sikorskiego 20/1 – Centrum Wsparcia i Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
  • Piła ul. Widok 2B/1 – Medtem Sp. z o.o.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto