Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wczesna rehabilitacja po udarze mózgu pozwala przywrócić pełną sprawność

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Celem rehabilitacji po udarze jest poprawa sprawności na tyle, na ile to możliwe
Celem rehabilitacji po udarze jest poprawa sprawności na tyle, na ile to możliwe 123 rf
28,5 miliona złotych dotacji unijnej pomoże w rehabilitacji pacjentów po udarach mózgu. Choć ma ona kluczowe znaczenie, dostęp do niej jest ograniczony.

Udar mózgu stanowi trzecią przyczynę zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia i nowotworach. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że każdego roku udar dotyka około 90 tysięcy osób. Jak podaje Wielkopolski Oddział NFZ tylko w #I kwartale bieżącego roku w naszym regionie do szpitali trafiło 1827 osób. To spora, grupa zwłaszcza, jeśli wziąć pod#uwagę, że udary mózgu to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności osób po 40 roku życia.

Stopień ograniczenia sprawności bywa oczywiście rozmaity. Nie zmienia to jednak faktu, że w późnym okresie po udarze mózgu, aż 25-74 proc. pacjentów ma problemy z prostymi czynnościami dnia codziennego. Mowa tu o samodzielnym jedzeniu, ubieraniu się , toalecie czy przemieszczaniu.

Konsekwencje społeczne tego stanu rzeczy są łatwe do przewidzenia. Pacjent często traci samodzielność na tyle, że wymaga całodobowej opieki. To zaś w polskich warunkach oznacza wyłączenie z rynku pracy lub ograniczenie aktywności zawodowej przez dwie osoby - dotkniętego udarem i jego opiekuna.

Szybka interwencja, rehabilitacja niedostępna

Nie musi tak być. To jakie spustoszenia uczyni udar zależy od tego jak szybko zostanie podjęte nowoczesne leczenie, a także od odpowiednio wcześnie rozpoczętej, odpowiednio dobranej rehabilitacji.

- Gdy dojdzie do zatkania średniej wielkości naczynia krwionośnego w mózgu w ciągu tylko jednej minuty ginie 2,9 mln neuronów - mówi prof. Robert Juszkat. - Właśnie brak dopływu krwi powoduje objawy udaru takie jak problemy z mową, widzeniem, niedowłady. Jeśli leczenie zostanie odpowiednio wcześnie podjęte te zmiany mogą się cofnąć. W przeciwnym razie w#mózgu dochodzi do nieodwracalnych zniszczeń i zmiany się utrwalają.

Chorzy po udarach mózgu potrzebują kompleksowej rehabilitacji, dotyczącej różnych funkcji organizmu od ruchu po emocje

Jednak nawet mimo zastosowanego leczenia odsetek pacjentów z niepełnosprawnością po przebytym udarze mózgu może sięgać 50 proc.

Oczywiście możliwa i konieczna jest rehabilitacja. Bazuje ona na plastyczności mózgu. Powinna ona nastąpić jak najwcześniej po udarze i być dostosowana indywidualnie do problemów z jakimi boryka się pacjent. Tych na ogół jest wiele równocześnie i dotyczą różnych aspektów życia. Chorzy, których dotyka udar miewają niedowłady, problemy z utrzymaniem równowagi, przykurcze, problemy z mową, zapamiętywaniem. Kolejna grupa skutków, która może dotyczyć chorych to problemy psychologiczne, jak również depresja czy zaburzenia lękowe.

Niestety, jak wynika z raportu NIK, tylko 29 proc. pacjentów po udarach jest objętych wczesną rehabilitacją.

Blisko pacjenta

- W ogłoszonym konkursie na projekty w ramach poddziałania 6.6.1 szukamy podmiotów, które zapewnią pacjentom po#udarach rehabilitację w postaci trzytygodniowych turnusów- mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW. - Będzie ona adresowana do pacjentów, którzy przeszli udar mózgu w#wieku od 18 do 64 lat, którzy albo odbyli wczesną rehabilitację neurologiczną, albo czas oczekiwania na nią przekracza 6 tygodni.

Pacjent zakwalifikowany do udziału w rehabilitacji na początku będzie przechodził badanie, które pozwoli ustalić optymalny przebieg usprawniania i stworzyć indywidualny plan.
Ten może obejmować szereg działań takich jak neurofizjoterapia, terapia zajęciowa, praca z logopedą, psychologiem. Rehabilitacja może uwzględniać także zabiegi fizykalne: elektroterapię, światłolecznictwo czy wodolecznictwo. Projekt będzie obejmował także działania, które pomogą opiekunom pacjentów po udarach mózgu. Dzięki zajęciom o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym dowiedzą się oni jak opiekować się pacjentem, a także jak najskuteczniej motywować go w czasie rehabilitacji.

- Zasadniczym celem projektu jest poprawa sprawności pacjentów i doprowadzenie do funkcjonowania na tyle samodzielnie, na ile to w konkretnym przypadku możliwe - podkreśla Sylwia Wójcik.

Poziom dofinansowania projektów w tym konkursie może wynieść 95 proc. kosztów kwalifikowalnych. Rozliczanie dotacji będzie jednak łatwiejsze.
- Aby ułatwić beneficjentom rozliczanie projektu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stawek jednostkowych - informuje Sylwia Wójcik. - Metodologia ich obliczania została podana, a beneficjenci mogą posługiwać się nimi, zamiast rozliczać każdy pojedynczy wydatek - dodaje.

Do podziału w konkursie jest 28, 5 mln zł. przyszli beneficjenci mogą też wziąć udział w spotkaniu , w czasie którego zostaną omówione główne założenia konkursu i jego dokumentacja (szczegóły w ramce).
Konkurs na projekty obejmujące rehabilitację po udarach mózgu jest kolejnym w ramach Poddziałania 6.6.1 „Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne”.

Dofinansowywane wcześniej przedsięwzięcia to między innymi badania zmierzające do wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy (co niemal gwarantuje uleczalność tych chorób), program wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego, a także szczepień przeciw grypie.

Szkolenie dla przyszłych beneficjentów
W piątek 19 lipca, o godzinie 9.45 w UMWW przy Al. Niepodległości 34 w Sali Posiedzeń II odbędzie się szkolenie dla przyszłych beneficjentów konkursu na projekty w ramach poddziałania 6.6.1 „Wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne RPZ w zakresie rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu”.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy 15 lipca do godziny 14. wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie wrpo. wielkopolskie.pl w zakładce szkolenia.

Składanie wniosków w konkursie będzie możliwe od 29 lipca do 12 sierpnia. Więcej informacji i regulamin konkursu: na stronie wrpo. wielkopolskie.pl w zakładce nabory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto