Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Widoki powiatu szamotulskiego 1989 - 1945"

Magda Prętka
Monika Romanowska - Pietrzak wyjaśnia, że prace nad projektem trwały kilka miesięcy
Monika Romanowska - Pietrzak wyjaśnia, że prace nad projektem trwały kilka miesięcy Magda Prętka
"Widoki powiatu szamotulskiego na starej pocztówce 1989 - 1945" to najnowsze wydawnictwo Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. W albumie, który od poniedziałku jest już w sprzedaży, znalazło się ponad 200 kartek z całego regionu. Rzecz naprawdę niezwykła!

"Widoki powiatu szamotulskiego na starej pocztówce 1989 - 1945"

Najpierw był pomysł i określenie głównych założeń projektu. Potem kilka miesięcy wcale niełatwej pracy spędzonej na wyborze odpowiedniego materiału, konsultacjach, rozwiewaniu wątpliwości. A wreszcie efekt końcowy - udokumentowanie historii, której piękno trudno wyrazić słowami. Nie trzeba zresztą. Bo ona mówi sama za siebie.

„Widoki Powiatu Szamotulskiego na starych pocztówkach 1898 - 1945”, to najnowsza publikacja Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, która od poniedziałku dostępna jest już w sprzedaży. W liczącym 156 stron albumie znalazło się łącznie ponad 200 kartek pocztowych z Szamotuł, Wronek, Pniew, Obrzycka, Dusz-nik, Kaźmierza i Ostroroga. Najstarszą widokówkę datuje się na rok 1898, zaś te „najmłodsze” - na 1945. Wszystkie pochodzą ze zbiorów szamotulskiego muzeum.

- 16 lat temu ukazała się publikacja „Szamotuły na starej pocztówce”, a 2 lata później „Powiat szamotulski na starej pocztówce”. Oba wydawnictwa cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i nakład szybko się wyczerpał. Muzeum w swoich zbiorach posiadało wówczas 200 - 300 kartek. Początek kolekcji dał pan Marek Szczepański, ówczesny dyrektor muzeum, przekazując w 1994 roku do zbiorów ponad 100 pocztówek z widokami Szamotuł. Z czasem, dzięki zakupom i nielicznym darom, zbiór powiększył się niemalże do 800 obiektów, z czego ponad 300 dotyczy Szamotuł - opowiada Monika Romanowska - Pietrzak, kustosz Muzeum Zamek Górków.

Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, możliwe stało się wydanie kolejnej publikacji z pocztówką w roli głównej. Tym razem przyjęła ona nieco inną formę - albumu, w którym znajdziemy znacznie mniej treści, ale za to dużo obszerniejszą historię, o której mówią same widokówki. Uwagę przykuwają przede wszystkim tzw. rozkładówki prezentujące m.in. panoramy miast.

- Kluczem przy wyborze pocztówek była ich atrakcyjność. Chcieliśmy pokazać te najładniejsze, najbardziej oryginalne. Z tego też względu niektóre powtarzamy, czyli można było zobaczyć je już we wcześniejszych wydawnictwach. Sporo jest jednak takich, które do tej pory nie były nigdzie publikowane. Dla przykładu - kilka lat temu muzeum zakupiło zbiór pocztówek wykonanych na zamówienie wronieckiego więzienia w roku 1911. Prezentują one obiekt z zewnątrz, jak i jego wnętrze, służbę więzienną oraz samych więźniów przy pracy. I te pocztówki znalazły się w naszym albumie - mówi pani kustosz.

Lwia część materiału dotyczy Szamotuł, jednak w albumie znajdziemy również sporo widokówek z innych części powiatu, w tym z terenów wiejskich, jak Kikowo, Gaj Mały, czy Sokolniki, które zamykają album.

- Pokazujemy też na pocztówkach miejsca, których dziś już nie ma. Przykładem jest m.in. szamotulska synagoga oraz kościół ewangelicki - tłumaczy M. Romanowska - Pietrzak.

Dopełnieniem grafik są cytaty pochodzące z wydawnictw dotyczących powiatu szamotulskiego, jakie ukazały się w okresie XX - lecia międzywojennego.

Za teksty, wybór i opracowanie pocztówek odpowiadała Monika Romanowska - Pietrzak, zaś projekt plastyczny przygotowała Małgorzata Rynarzewska - plastyk z Muzeum Zamek Górków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto