Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska stawia na wodór. Jest ekologicznym paliwem przyszłości

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Solaris Bus& Coach ma w ofercie autobusy napędzane wodorem. Pierwszy taki autobus w Polsce wyjedzie na ulice Konina.
Solaris Bus& Coach ma w ofercie autobusy napędzane wodorem. Pierwszy taki autobus w Polsce wyjedzie na ulice Konina. Solaris Bus&Coach
Gospodarka wodorowa zajmuje ważne miejsce w unijnych planach dekarbonizacji Europy. Wielkopolska włącza się w działania w tym kierunku już dziś. „Gospodarna 2050H2 Wielkopolska”, Wielkopolska Platforma Wodorowa i przygotowywana długofalowa strategia pozwolą przedsiębiorcom z regionu znaleźć się wśród prekursorów w tej dziedzinie gospodarki.

Wodór jest najpowszechniejszym pierwiastkiem za Ziemi. Jednak, choć jest praktycznie wszędzie nigdy nie występuje w czystej, gazowej postaci. Można go za to znaleźć w wodzie, w gazie ziemnym czy węglu. To sprawia, że jego wykorzystanie jest utrudnione.

Mimo to, po ponad dwóch stuleciach prac ten pierwiastek zajmuje ważne miejsce w gospodarce i jego rola wciąż rośnie.

- Wodór już dzisiaj jest często produkowany przy instalacjach fotowoltaicznych, czy farmach wiatrowych, ale widać też ogromną skalę inwestycji europejskich, które mają umożliwić import tego paliwa, także pod postacią amoniaku - przekonuje Walerian Majewski, ekspert projektu Gospodarna 2050-H2Wielkopolska z firmy Nexus Consultants sp zo.o., realizującej doradztwo wodorowe na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego - Wodór to obiecujące paliwo dla pojazdów użytkowych, czy dla lokomotyw na niezelektryfikowanych liniach. Choć są to młode technologie, już dzisiaj musimy nadrabiać zaległości względem Europy Zachodniej. Dlatego takie inicjatywy, jak projekt Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu są niezmiernie ważne dla budowania nowych kompetencji.

Na początku był wodór

Istnienie wodoru odkrył w 1783 roku Antoine Lavoisier. Już w 1807 roku powstał pojazd z silnikiem napędzany mieszanką wodoru i powietrza. Opracował go szwajcarski konstruktor François Isaac de Rivaz.

Unia Europejska stawia na wodór, jako sposób na odejście od węgla. Żeby jednak ten cel mógł zostać osiągnięty z wykorzystaniem wodoru musi to być tzw. zielony wodór. Nie chodzi tu o właściwości samego gazu, który jest dla klimatu całkowicie neutralny, ale sposoby i źródła jego pozyskiwania. Najpopularniejsza metoda produkcji wodoru (używanego np. w przemyśle petrochemicznym) z gazu ziemnego przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Inny także stosowany sposób czyli uzyskiwanie wodoru w procesie elektrolizy wody jest znacznie bardziej obiecujący. Wymaga co prawda sporych ilości energii elektrycznych, ale w przypadku gdy pochodzi ona ze źródeł odnawialnych - produkcja i wykorzystanie wodoru służą środowisku.

W ramach Zielonego Ładu, zakładającego ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, Unia Europejska przyjęła m.in. Europejską Strategię Wodorową. Ta zaś zakłada, że do 2024 roku kraje UE będą produkowały 6 GW energii z wodoru, zaś do 2030 roku ilość ta wzrośnie do 40 GW. Za tym planem idą pieniądze.

Wielkopolska wodorowa

Wielkopolska jest w awangardzie tych zmian, Projekt wodorowy „Gospodarna 2050-H2Wielkopolska” finansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ma otworzyć przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami możliwość zaistnienia na tym rynku.

Drugą grupą, która może z niego skorzystać są placówki naukowe, jednostki samorządu terytorialnego, a także instytucje otoczenia biznesu. Kampania informacyjna #pozwala zrozumieć obecną sytuację na rynku, a także przyjrzeć się wyzwaniom jakie stoją przed poszczególnymi jednostkami.

W przypadku samorządów mogą to być np. inwestycje w wodorowy transport zbiorowy. Choć wielkopolski Solaris ma w ofercie autobusy napędzane wodorem, dotąd jeżdżą one przede wszystkim po miastach innych europejskich krajów. Ale zmiana nadchodzi. Pierwszym miastem w Polsce, które wydzierżawi od Solarisa wodorowy autobus będzie Konin, także Poznań planuje podobne rozwiązanie

Projekt to interesująca propozycja dla przedsiębiorców, którzy zamierzają wejść w wodorową gospodarkę. Firmy mogą liczyć na bezpłatny audyt, który oceni ich potencjał oraz ewentualne braki i wskaże jak je uzupełnić. Zakwalifikowani do udziału w dalszej części projektu otrzymają pakiet indywidualnych usług doradczych. Może on liczyć nawet 50 godzin i dotyczyć zarówno kwestii organizacyjnych, technologicznych, jak i prawnych. Dodatkową korzyścią będzie wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów z potencjalnymi kontrahentami.

Realizacja tworzonej Wielkopolskiej Strategii Wodorowej ma być impulsem do rozwoju regionu, a także szansą na stworzenie nowych, zielonych miejsc pracy. Grunt pod te działania przygotowują takie przedsięwzięcia jak wspomniany wcześniej projekt Gospodarna 2050-H2Wielkopolska, funkcjonowanie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, będącej miejscem współpracy i ciałem opiniotwórczo-doradczym Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolska Szkoła Wodorowa. Wszystko to sprawia, że w perspektywę unijną 2021 -2027 wejdziemy dobrze przygotowani do realizacji unijnej polityki ograniczenia emisji oraz rozwijania gospodarki wodorowej.

Nabór na Doradztwo wodorowe

CEL DORADZTWA:
Ocena potencjału do rozwoju firmy w ramach łańcucha dostaw i wartości gospodarki wodorowej oraz eksperckie doradztwo w tym obszarze

TERMIN NABORU:
8 czerwca - 5 lipca 2021 r.

STRONA NABORU:

www.audytwodorowy.pl

CO MOŻNA ZYSKAĆ?

  • audyt
  • doradztwo
  • możliwość korzystania z punktu konsultacyjnego

DLACZEGO WARTO ?

  • bezpłatny udział (pomoc de minimis)
  • do 50 godz. specjalistycznego doradztwa we
  • współpracy z cenionymi ekspertami w obszarze technologii wodorowych
  • zbudowanie sieci relacji biznesowych, które mogą ułatwić rozwój w tym innowacyjnym segmencie rynku

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! 15 FIRM SKORZYSTA Z DORADZTWA
Projekt: „Gospodarna #2050 - H2Wielkopolska”, współfinansowany z WRPO na lata 2014-2020,

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl
 

                 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkopolska stawia na wodór. Jest ekologicznym paliwem przyszłości - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto