Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wincenty Starosta oraz Ignacy Kwiatek - powstańcy wielkopolscy spoczywający na cmentarzu w Szamotułach uhonorowani przez IPN

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
Archiwum rodzinne Agnieszki Dawickiej
Spoczywający na szamotulskim cmentarzu Wincenty Starosta i Ignacy Kwiatek trafili do ewidencji grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski. Ich mogiły oznaczono specjalnymi tabliczkami, by zachować pamięć o bohaterach powstania wielkopolskiego

Ewidencja grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski

Cztery lata temu świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić ten wspaniały jubileusz wprowadzono przepisy mówiące o godnym zachowaniu w pamięci narodowej Polaków walczących o wolność.

Ustawa z 22 listopada 2018 roku określiła zasady prowadzenia ewidencji grobów weteranów przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Uregulowała też sprawowanie opieki nad mogiłami oraz udzielanie dotacji i przyznawanie świadczeń na pokrycie jej kosztów.

Na podstawie przepisów tej ustawy do ewidencji grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski trafili spoczywający na szamotulskim cmentarzu parafialnym Wincenty Starosta oraz Ignacy Kwiatek. Co ciekawe, losy obu mężczyzn, a raczej ich rodzin, splotły się w zaskakujący sposób. Trudno ustalić, czy walczyli na jednym polu bitwy, lecz wiadomo z pewnością, że się znali. Po latach ich wnuczęta - Wojciech Kwiatek i Małgorzata Starosta, zostali małżeństwem.

Historia Wincentego Starosty

Bracia Krzysztof i Mateusz Kwiatek wiedzeni ciekawością, zaczęli interesować się historią swojego pradziadka. W ich domu rodzinnym o dziejach przodka mówiło się raczej w kontekście I wojny światowej. Jednak w archiwach powstańczych panowie natknęli się na ciekawe informacje. Okazało się, że Wincenty Starosta brał czynny udział w powstaniu wielkopolskim. Dla całej rodziny wieści o powstańczej przeszłości pradziadka okazały się wielkim zaskoczeniem, ale i powodem do dumy.

Historia Wincentego rozpoczęła się 23 marca 1898 roku w Dobrojewie, w wielodzietnej rodzinie Marcina Starosty i jego żony Apolonii z Bobrowskich. Jako młody chłopiec pracował w gospodarstwie rodziców. Służbę wojskową odbył w pułku dragonów gwardii armii pruskiej. W 1918 roku dołączył do powstania wielkopolskiego i walczył w powiecie obornickim oraz nad Notecią w stopniu sapera szeregowca.

Przed II wojną światową zamieszkał w Sycynie, gdzie przez całe życie prowadził gospodarstwo rolne. Wspólnie z żoną Katarzyną z domu Filipiak, doczekał się siedmiorga dzieci. Zmarł 14 listopada 1957 roku, a pochowany został na cmentarzu parafialnym w Szamotułach.

Wincenty Starosta był żołnierzem Wojsk Wielkopolskich I Pułku Kolejowego. Poza tym należał do Związku Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

Decyzją Prezesa IPN, na wniosek rodziny, jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski. Oficjalne pismo z zawiadomieniem wystosowano 5 września 2022 roku, miejsce spoczynku nosi numer ewidencyjny 4471.

Historia Ignacego Kwiatka

Dziejami drugiego z powstańców upamiętnionego przez IPN - Ignacego Kwiatka, zainteresowała się jego prawnuczka - Agnieszka Dawicka.

Ignacy urodził się 30 lipca 1888 roku w Szczuczynie, w rodzinie gospodarza Jana Kwiatka i Wiktorii Turek. Podobnie jak Wincenty Starosta w młodości pracował w rodzinnym gospodarstwie. Rok 1914 przyniósł w jego życiu przełom, ożenił się z Józefą Nowak i wspólnie zamieszkali w Sycynie.

Jako żołnierz pułku piechoty w czasie I wojny światowej został wzięty do niewoli rosyjskiej, gdzie był torturowany. Z niewoli w dalekiej Mandżurii powrócił wraz z kolegą. W powstaniu wielkopolskim wziął udział jako członek Kompani Kiszewskiej, a walczył w powiecie obornickim.

Po powstaniu razem z żoną wrócił do Szczuczyna, gdzie szczęśliwie wychował dziewięcioro dzieci. Zmarł 13 lutego 1968 roku i został pochowany na cmentarzu w Szamotułach.

Decyzją Prezesa IPN również jego mogiła została wpisana do ewidencji grobów weteranów walk o wolności i niepodległość Polski pod numerem 5009. Stało się to 24 listopada 2022 roku.

Zachowanie pamięci o przodkach

Dla rodzin powstańców wpis do ewidencji grobów, to szczególny sposób zachowania pamięci o najbliższych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Po wpisaniu grobu do ewidencji IPN zabronione jest jego zlikwidowanie, pojawia się z kolei możliwość uzyskania dotacji na remont mogił.

Warto wnioskować w tej sprawie do oddziałów IPN, by upamiętnić jak najwięcej zasłużonych w walkach o ojczyznę bohaterów.

Podobne tabliczki informacyjne można spotkać na szamotulskim cmentarzu, na nagrobkach Stanisława Dziubińskiego i Mieczysława Fiszera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto