Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt podjął decyzję. Nie wybudują żwirowni w Sarbii

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Teren planowanej żwirowni miałby graniczyć z zabudowaniami Sarbii
Teren planowanej żwirowni miałby graniczyć z zabudowaniami Sarbii
Mieszkańcy Sarbii mogą odetchnąć. We wtorek, 30 kwietnia, Wójt Adam Woropaj, biorąc pod uwagę decyzję RDOŚ oraz protesty społeczne, odmówił określenia środowiskowych warunków realizacji przedsięwzięcia - budowa żwirowni nie dojdzie do skutku.

Wydobyciem żwiru w Sarbii i Mieściskach zainteresowany był operator stadionu miejskiego Lecha Poznań firma Marcelin Management. Marcelin wydzierżawił działkę, 15 ha, na której znajdować się ma ponad 2 mln ton żwiru. Na jego wydobyciu miałby zarobić ponad milion złotych. Kontrowersje wzbudziły listy z poparciem dla żwirowni, które napisali: prezes klubu piłkarskiego Sarbia Tadeusz Grzesiak, dyrektor szkoły w Grzebienisku Lucyna Krajewska oraz były sołtys Sarbii Tomasz Pawlaczyk.

Jednak pojawiły się ekspertyzy hydrogeologiczne, które wykluczały uruchomienie żwirowni na terenie Sarbii. Według opinii biegłego hydrogeologa po wybudowaniu żwirowni w Sarbii nastąpiłoby naruszenie równowagi ekologicznej na kilku poziomach. Naruszone zostałyby warunki hydrologiczne eksploatacji pierwszego poziomu wodonośnego dla własnych potrzeb mieszkańców i użytkowników w pobliskim terenie.

Zobacz również:
Wątpliwości w sprawie budowy żwirowni

Biegły – Bogusław Hałuszczak – w swojej opinii wskazywał również na inne niedogodności: zapylenie powietrza, uciążliwość spowodowaną dokuczliwym hałasem, utrudnienie w korzystaniu komunikacyjnym z okolicznych dróg i ich niszczenie przez wzmożony ruch ciężkiego transportu oraz obniżenie zbiorów z okolicznych pól uprawnych.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, m.in. po zapoznaniu się z opinią biegłego, odmówiła uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia polegającego na powierzchniowej eksploatacji kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego w Sarbii - takie postanowienie otrzymali kilka tygodni temu Wójt Gminy Duszniki Adam Woropaj i Inwestor operator stadionu miejskiego Lecha Poznań Marcelin Management.

Po odmowie uzgodnienia dla budowy żwirowni mieszkańcy gminy Duszniki mieli czas na wnoszenie uwag do urzędu - wiadomo, że przyjęto 91 protestów.- Wyrażały one negatywny stosunek do przedsięwzięcia oraz wskazywały konieczność wydania negatywnej decyzji - uzasadnia Adam Woropaj.

Ponadto, w czasie wtorkowej sesji w Dusznikach Rada Gminy przegłosowała uchwałę zmiany studium pod żwirownię w sposób oczekiwany przez protestujących, czyli oznaczyła złoże na mapie, ale nie zezwoliła na wydobycie.

Mieszkańcy mają trzy tygodnie na uwagi w sprawie budowy żwirowni w Sarbii

- Mieszkańcy protestujący od lat przeciw powstaniu żwirowni Sarbia/Mieściska mogą być zadowoleni ze względu na to, że kolejny raz wójt i radni gminni uznali ich argumentację i podzielili obawy związane z tym przedsięwzięciem. Cieszymy się, że w ciągu procedury planistycznej, trwającej od grudnia 2011 roku, samorząd, poza obietnicami inwestora, dostrzegł również racje społeczności lokalnej. Wprawdzie sprawa żwirowni Sarbia/Mieściska powracała już kilka razy na forum gminne, ale tym razem mamy nadzieję, że będzie inaczej, dzięki zapisowi uchwały o zmianie Studium mówiącym o tym, że wszelkie jego przyszłe zmiany w kierunku działalności pozarolniczej na terenie działek złoża będą wymagały uchwalenia planu miejscowego, co niesie za sobą bardziej poważne konsekwencje, związane choćby z odszkodowaniami .- mówi Magdalena Hojak-Pałęza ze Stowarzyszenia "Pasikonik", które od początku sprzeciwiało się budowie żwirowni w Sarbii.

Od decyzji wójta stronom przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu za pośrednictwem Wójta Dusznik od 14 dni od dnia doręczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto