Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki. Dzień Zdrowia Psychicznego. W jaki sposób funkcjonuje oddział terapeutyczny Zakładu Karnego?

Magda Prętka
Magda Prętka
Osadzeni uczestniczą w szeregu rozmaitych zajęć, również w warsztatach terapii zajęciowej
Osadzeni uczestniczą w szeregu rozmaitych zajęć, również w warsztatach terapii zajęciowej szer. Jolanta Żółkiewska
W sobotę, 10 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. Dla psychologów, wychowawców i terapeutów z Zakładu Karnego we Wronkach ma on szczególny wymiar. Dlaczego?

Kadra penitencjarna Zakładu Karnego we Wronkach ze szczególną empatią obejmuje specjalistycznymi oddziaływaniami osoby odbywające karę pozbawienia wolności w oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Jak podkreśla mjr Danuta Zielińska, rzeczniczka prasowa dyrektora wronieckiego więzienia - jest to populacja osadzonych szczególnie obciążona różnymi dysfunkcjami natury psychologicznej i psychicznej.

- Wśród powodów kierowania skazanych do oddziału pojawiają się najczęściej zaburzenia osobowości, trudności adaptacyjne, upośledzenie umysłowe. Są to też osoby, które nie potrafią radzić sobie z emocjami, stresem, tworzyć poprawnych relacji z ludźmi, wyrażać złości czy smutku. Jednocześnie osoby te złamały normy prawne, naruszyły ład i porządek oraz stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. Dlatego praca z takim osadzonym stanowi nie lada wyzwanie dla zespołu terapeutycznego - tłumaczy mjr Zielińska.

Psychologowie, wychowawcy i terapeuci zajęciowi pracują ze skazanymi każdego dnia, stawiając przed sobą 2 zasadnicze cele: osiągnięcie równowagi psychicznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do poprawnego współżycia społecznego i realizacji głównych zadań społecznych. Osadzeni biorą udział w szeregu rozmaitych zajęć - od socjoterapeutycznych i sportowych począwszy, przez informatyczne oraz botaniczne, na zajęciach z profilaktyki uzależnień i radzenia sobie z agresja kończąc. Rozwijają również swoje umiejętności w zakresie pisania i czytania, uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej.

- Proponowane formy pracy terapeutycznej pozwalają na nabycie i doskonalenie umiejętności ważnych dla nowego, zdrowego stylu życia osadzonych oraz stabilizacji ich stanu psychicznego - wyjaśnia rzeczniczka i dodaje, że obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma szczególny wymiar właśnie dla działu terapeutycznego. - Jego kadra stawia sobie bowiem za cel wykorzystanie sprzyjających okoliczności, aby wzbudzić motywację osadzonych do dokonania zmian w ich funkcjonowaniu, które będą procentowały na wolności poszanowaniem wartości społecznych, zasad porządku prawnego, a tym samym umożliwią skazanym prawidłowe uczestniczenie w życiu społecznym oraz powstrzymanie się od powrotu do przestępstwa - kwituje mjr Zielińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto