Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek we wronieckim więzieniu

Magda Prętka
Magda Prętka
Zakładzie Karnym we Wronkach wraz z Oddziałem Zewnętrznym w Szamotułach, opiekę pielęgniarską zapewnia 9 pielęgniarek, 2 pielęgniarzy i 4 ratowników medycznych
Zakładzie Karnym we Wronkach wraz z Oddziałem Zewnętrznym w Szamotułach, opiekę pielęgniarską zapewnia 9 pielęgniarek, 2 pielęgniarzy i 4 ratowników medycznych szer. Jolanta Żółkiewska
12 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pandemia koronawirusa, to dla nich szczególnie trudny czas. Jak wygląda praca tzw. białego personelu we wronieckim więzieniu?

Opieka pielęgniarska we wronieckim więzieniu i oddziale w Szamotułach

W Zakładzie Karnym we Wronkach wraz z Oddziałem Zewnętrznym w Szamotułach, opiekę pielęgniarską zapewnia 9 pielęgniarek, 2 pielęgniarzy i 4 ratowników medycznych. To praca z prawdziwego powołania, która oprócz wiedzy medycznej wymaga szczególnych predyspozycji osobowościowych. St. chor. Ewelina Boracka i mjr Danuta Zielińska podkreślają, iż największą rolę odgrywa tu empatia, cierpliwość i zrozumienie drugiego człowieka. W warunkach więziennych ważna jest też odporność na stres i opanowanie.

Zakład Karny we Wronkach wybudowano blisko 130 lat temu. Jak...

- Opieka pielęgniarska to ważny element funkcjonowania więziennej służby zdrowia, która zapewnia świadczenia medyczne dla osadzonych i tymczasowo aresztowanych. W ramach działalności leczniczej udzielane są świadczenia zdrowotne związane z badaniem i poradą lekarską, badaniami diagnostycznymi, pielęgnacją chorych i niepełnosprawnych, badaniem i leczeniem stomatologicznym oraz świadczeniami z zakresu protetyki a także orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia pacjentów - wyjaśniają st. chor. Ewelina Boracka i mjr Danuta Zielińska.

Nowe wyzwania w czasie pandemii koronawirusa

Czas epidemii to również dla więziennej służby zdrowia nowe wyzwania. Konieczna była szybka reakcja na dynamicznie zmieniającą się sytuację, wdrażanie zaleceń czy obostrzeń.

- Niezbędnie stało się przeorganizowanie działalności działu, przygotowanie izby chorych na izolacje pacjentów z nową jednostką chorobową, zapewnienie możliwości wykonywania testów diagnostycznych na COVID-19, opracowanie procedur postępowania i opieki nad pacjentem ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem lub podejrzanym o zakażenie - tłumaczą funkcjonariuszki Zakładu Karnego we Wronkach.

Sprawna realizacja wspomnianych działań przez personel medyczny jednostki, w tym także pełna zaangażowania praca pielęgniarzy i pielęgniarek, przyczyniła się do skutecznego zapobiegania rozprzestrzenieniu się koronawirusa.

Po drugiej stronie muru. TAK więzienie we Wronkach wygląda o...

"Dziękuję za Wasze zaangażowanie"

Dyrektor Zakładu Karnego we Wronkach, kpt. Mariusz Przybył z uznaniem mówi o poświęceniu, z jakim prowadzona jest opieka pielęgniarska w kierowanej przez niego jednostce. Dziś kieruje do personelu medycznego wyrazy ogromnej wdzięczności.

- Ciągła pomoc chorym, kompleksowa opieka nad pacjentami i profesjonalne wsparcie lekarzy to najważniejsze zadania pielęgniarek, pielęgniarzy i ratowników medycznych pracujących w Zakładzie Karnym we Wronkach. Z okazji dzisiejszego święta składam wszystkim osobom zapewniającym opiekę pielęgniarską we wronieckim więzieniu serdeczne życzenia. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i profesjonalną, pełną troski pracę na rzecz osób pozbawionych wolności - mówił kpt. Mariusz Przybył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto