Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Wronczanie i wronczanki oddali hołd żołnierzom niezłomnym. Uroczystości patriotyczne, które odbyły się w niedzielę, 1 marca obfitowały w szereg rozmaitych wydarzeń

Cześć i chwała Bohaterom! W minioną niedzielę słowa te z niezwykłą mocą rozbrzmiewały w sercach mieszkańców i mieszkanek Ziemi Wronieckiej, którzy pragnąc oddać hołd pomordowanym przez reżim komunistyczny, wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości rozpoczął apel pod Zakładek Karnym z udziałem samorządowców, przedstawicieli oraz przedstawicielek lokalnych instytucji, stowarzyszeń i szkół, a także licznych pocztów sztandarowych. W trakcie akademii głos zabrał Klemens Stróżyński - jeden z organizatorów pierwszych wronieckich zjazdów więźniów politycznych, a także wiceburmistrz Wronek, Robert Dorna. Wielokrotnie odwoływano się wówczas do jednej z najwyższych wartości w życiu każdego człowieka, jaką jest wolność. Podkreślano znaczenie heroizmu wszystkich osób, które w boju o niepodległą Polskę przelały swoją krew. Przy akompaniamencie Wronieckiej Orkiestry Dętej zgromadzeni zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, a następnie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów w miejscach pamięci.

Podczas mszy świętej, którą w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiono w Kościele Farnym, wronczanie i wronczanki w sposób szczególny wspominali bohaterskich rodaków, pozwalając sobie na wiele refleksji. Po nabożeństwie natomiast zainteresowani przeszli do kinoteatru "Gwiazda", gdzie odbyła się prezentacja książki „Trzy egzekucje” wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej.

- Autorzy publikacji – Bożena Stróżyńska, Klemens Stróżyński i Paweł Bugaj – opowiedzieli o kulisach jej powstania, a na zakończenie swojego wystąpienia zaprosili na projekcję filmu „Wacław Lipiński. Skazany na zapomnienie”. Film opowiada o losach pułkownika, którego władza ludowa zamordowała w murach wronieckiego więzienia. Po filmie przyszedł czas na rozmowę z reżyserką Marzeną Kumosińską - relacjonuje Tobiasz Chożalski z Urzędu Miasta i Gminy Wronki.

Promocji wydawnictwa oraz projekcji filmu towarzyszyła także wystawa na planszach, poświęcona ofiarom reżimu stalinowskiego, którą zorganizowano przez kinoteatrem. Wszystkie te 3 działania zostały zrealizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej w ramach zadania publicznego pn. „Niezłomnym cześć i chwała”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto