Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki. Wielkopolskie Baty rozdane. Serce tanecznej Polski znów biło we Wronkach!

Magda Prętka
Magda Prętka
Dominika Michałek, Magda Prętka
W dniach 23 - 24 października we Wronkach rozgrywany był VII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Wielkopolski Bat. Impreza zgromadziła kilkuset tancerzy i tancerek z całego kraju!

Serce tanecznej Polski biło we Wronkach

Hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach tętniła niesłychaną energią, wielką pasją, muzyką i czystą miłością do sztuki tanecznej. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o Wielkopolski Bat powrócił w wielkim stylu! 23 i 24 października to właśnie tutaj zabiło serce tanecznej Polski!

W siódmej edycji imprezy organizowanej przez Wronieckie Stowarzyszenie Kultury we współpracy z Wronieckim Ośrodkiem Kultury, wzięli udział tancerze i tancerki reprezentujący 21 ośrodków z całego kraju. 120 par przystąpiło do rywalizacji w turnieju ogólnopolskim, aż 60 – w turnieju regionalnym.

Wronki. Tancerze i tancerki z całej Polski rywalizowali o Wi...

Mimo bardzo dużego zainteresowania imprezą organizatorzy przyznają, iż jej przygotowanie i przeprowadzenie stanowiło nie lada wyzwanie. Poprzednia odsłona Wielkopolskiego Bata otrzymała bowiem maksymalne 3 gwiazdki od Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF stając się tym samym jednym z dwóch najlepiej zorganizowanych turniejów w kraju.

Poprzeczka zawieszona zatem została bardzo wysoko. Szybko okazało się jednak, że obawy były niepotrzebne. Pozytywne komentarze, które wciąż napływają do organizatorów z całej Polski przekonują nie tylko o sukcesie tegorocznej edycji imprezy, ale i o jej randze oraz prestiżu, co do którego nikt nie ma już żadnych wątpliwości.

Rozdano Wielkopolskie Baty!

Przez 2 dni we Wronkach królowały krakowiaki, oberki, kujawiaki, mazury, polki, ale i tak charakterystyczne dla rodzimego folkloru Rajlendry, Wiwaty, Gołąbki, Przodki, Marynie i Poniewierane. Celem wydarzenia – prócz artystycznej rywalizacji - było bowiem ukazanie piękna polskich tradycji tanecznych, jak również popularyzacja tanecznego dziedzictwa Wielkopolski. Publiczność z zachwytem przyglądała się prezentacjom, nie szczędząc przy tym braw. Wielu osobom towarzyszyło szczere wzruszenie.

Poziom turnieju stał na bardzo wysokim poziomie, w związku z czym – jak przyznawali sami sędziowie – wybór 6 finałowych par stanowił ogromne wyzwanie. Werdykt musiał jednak zapaść.

Wronki. VII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o "Wielkopolski Bat”

Podczas gali finałowej nagrodę specjalną – Wielkopolskiego Bata – wręczono nieformalnej grupie Marynia Service, czyli wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy od pierwszej edycji turnieju z dużym zaangażowaniem włączają się w jego organizację, będąc zarazem nieodłącznym elementem imprezy i wartością samą w sobie. Grupę nagrodzono burzą oklasków.

Wielkopolskie Baty powędrowały również do: Filipa Jandy i Marty Celuch (kategoria I, Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”), Miłosza Tomczaka i Kingi Olejniczak (kategoria IIC, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” dawniej „Cepelia-Poznań”), Wojciecha Kamińskiego i Marii Kulki (kategoria IIIB, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”), Bartłomieja Spirki i Zofii Kulki (kategoria IVB, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”), Jakuba Teperka i Kamili Kołodko (kategoria VS, Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”), Mateusza Szyszko i Magdaleny Stelmaszewskiej (kategoria VIA, Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”), Artura Śniedziewskiego i Aleksandry Pasickiej (kategoria VIIA, Wielkopolski Klub Tańców Polskich), a także do Jacka Piątka i Małgorzaty Piątek (kategoria VIIIA, Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”).

Wronki. Radni juniorzy rozpoczęli kolejną kadencję. Będą waż...

Najlepsze pary w tańcu regionalnym

Z kolei w kategorii tańca regionalnego zwyciężyli: Filip Janda i Marta Celuch (kategoria I, Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”), Mikołaj Zastróżny i Nina Golba (kategoria II, Zespół Tańca Polskiego WRONKI), Wojciech Kamiński i Maria Kulka (kategoria III, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” dawniej „Cepelia-Poznań”), Bartłomiej Spirka i Zofia Kulka (kategoria IV, Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”), Mateusz Szyszko i Magdalena Stelmaszewska (kategoria V, Zespół Pieśni Tańca UW „Warszawianka”) oraz Szymon Obolewicz i Agata Pospiech (Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”).

"Bal 1850"

Galę finałową zakończył pokaz fragmentu spektaklu „Bal 1850”, którego premiera odbyła się 21 października w CK Zamek w Poznaniu.

- Wystąpili w nim czołowi tancerze tańców polskich z różnych ośrodków tanecznych z całej Polski. Dzieło stworzone w ramach stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury przez Jana Galasińskiego do muzyki Jaremy Jarosińskiego spotkała się z niezwykle serdecznym przyjęciem wronieckiej publiczności i zarazem nadzieją, że we Wronkach będzie można w przyszłości obejrzeć spektakl w całości – informują organizatorzy.

Wydarzenia towarzyszące

Warto zaznaczyć, że turniejowi towarzyszyły wydarzenia dodatkowe. W piątek, 22 października odbyła się prelekcja na temat folkloru wielkopolskiego, którą poprowadził Piotr Kulka. W jej trakcie zgromadzeni poszerzyli swoją wiedzę z zakresu wielkopolskich strojów, tańców i instrumentów. Również w piątek Leszek Rembowski zaprosił do udziału w warsztatach „Polskie Tańce narodowe”.

Z myślą o osobach, które nie mogły dotrzeć do Wronek, prowadzono transmisję on line z turnieju. Dopełnieniem relacji na żywo było ciekawie zorganizowane studio, w którym przez 2 dni pojawiały się rozmaite osoby opowiadające o tańcu, jak i samej imprezie. A tej – trzeba przyznać – należy się najwyższa nota. Poziom organizacji, oprawa świetlno – wizualna oraz niepowtarzalny, wypełniony dobrymi emocjami i świetną energią klimat – wszystko to wraz z przepięknymi prezentacjami tanecznymi przejdzie do historii, jako wydarzenie absolutnie nietuzinkowe.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wronki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto