Wronki. Wojsko w Szkole na Leśnej? Rada Powiatu Szamotulskiego skierowała wniosek do Ministra Obrony Narodowej

Magda Prętka
Magda Prętka
Coraz więcej młodych osób planuje związać swoją przyszłość z wojskiem. To m.in. z tego względu Zespół Szkół nr 1 we Wronkach zamierza uruchomić Oddział Przygotowania Wojskowego w Technikum nr 1
Coraz więcej młodych osób planuje związać swoją przyszłość z wojskiem. To m.in. z tego względu Zespół Szkół nr 1 we Wronkach zamierza uruchomić Oddział Przygotowania Wojskowego w Technikum nr 1 Łukasz Kaczanowski / Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Coraz więcej młodych ludzi planuje związać swoją przyszłość ze służbą wojskową. Wojsko z kolei potrzebuje osób z wykształceniem technicznym. A wroniecka Szkoła na Leśnej "interesy" obu stron chce połączyć. Czy we wrześniu 2022 roku w placówce zostanie uruchomiony Oddział Przygotowania Wojskowego?

Oddział Przygotowania Wojskowego powstanie w Szkole na Leśnej?

Rada Powiatu Szamotulskiego poparła pomysł dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach dotyczący uruchomienie Oddziału Przygotowania Wojskowego w Technikum nr 1. Zgodnie z założeniem miałby on zacząć działać we wrześniu przyszłego roku, ale o tym, czy tak faktycznie się stanie zadecyduje Minister Obrony Narodowej. Radni powiatowi postawili już pierwszy i konieczny krok w tej sprawie – wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie oddziału został skierowany do MON.

- Dotychczas w szkołach masowych można było prowadzić oddziały integracyjne, oddziały specjalne, sportowe itd.(oraz mundurowe – przyp.red.). Teraz wprowadzono do struktury szkół masowych możliwość powoływania – tworzenia oddziałów przygotowania wojskowego – tłumaczył w trakcie ostatniej sesji powiatowej Jan Stefaniak, dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Szamotułach – Oddziały te będą dodatkowo wspierane środkami Ministerstwa Finansów – dodawał.

Potrzebna będzie opinia kuratorium i sztabu wojskowego

Szkołę na Leśnej czeka jednak długa procedura formalna. Minister Obrony Narodowej wyda decyzję dopiero po zasięgnięciu opinii Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu.

Zadaniem kuratorium będzie ocena możliwości pogodzenia programu szkolenia przygotowania wojskowego z realizacją zajęć dydaktycznych. Warunkiem koniecznym jest także uzyskanie przez szkołę wysokich wyników z egzaminów zewnętrznych oraz posiadanie odpowiedniej bazy.

O spełnienie tych wymogów – jak sugerował Jan Stefaniak – wroniecka placówka nie powinna się jednak martwić. Planowane przeniesienie oddziałów Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Kolejorz do powstającego właśnie obiektu spowoduje, że szkoła dysponować będzie właściwym zapleczem. Wyniki egzaminów zewnętrznych natomiast do tej pory utrzymywały się na wysokim poziomie.

Specjalistów w wojsku wciąż brakuje

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu dokona zaś oceny zapotrzebowania wojska na określonych specjalistów. Tych z wykształceniem technicznym w wojsku wciąż brakuje.

- W tej chwili wojsko jest zainteresowane takimi specjalnościami jak informatyk, automatyk, mechatronik, energetyk. To m.in. właśnie w tych kierunkach kształci Zespół Szkół nr 1 we Wronkach – tłumaczył Stefaniak (od września przyszłego roku Szkoła na Leśnej kształcić będzie również w kierunku Technik – Energetyk).

Szansa na rozwój i związanie się w przyszłości ze służbą wojskową

Absolwenci i absolwentki OPW - na kolejnym szczeblu edukacji - będą mogli podjąć studia wojskowe, dalej kształcić się w zawodach technicznych, a docelowo – znaleźć zatrudnienie w wojsku.

Jeśli do utworzenia oddziału faktycznie dojdzie, jego jednostką patronacką zostanie 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie. W trakcie rekrutacji pod uwagę brana będzie m.in. sprawność fizyczna. Decyzja MON zapadnie w pierwszym kwartale 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie