Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi" - powiatowe forum rolnicze w Szamotułach

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
Najważniejsze założenia Krajowego Planu Strategicznego przedstawiono na forum rolniczym w Szamotułach. Wzmocniona warunkowość, ekoschematy i zasady przyznawania dopłat wśród głównych tematów spotkania

Wielkopolskie Forum Rolnicze w Szamotułach

We wtorek 28 lutego w Zespole Szkół nr 2 Szamotułach odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Wielkopolskie Forum Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy wsparciu szamotulskiego "Rolnika". Przedsięwzięcie swoim patronatem objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski - Michał Zieliński.

Głównym celem spotkania było przekazanie rolnikom z powiatu szamotulskiego porad i podstawowych informacji dotyczących Krajowego Planu Strategicznego oraz uzyskania dopłat bezpośrednich na nowych zasadach. Obecność specjalistów z wielu instytucji i dziedzin stała się doskonałą okazją do rozmów i poruszenia kwestii nurtujących rolników.

Wiedza umożliwi zdobycie realnych środków

Przedstawiciel wojewody - Zbigniew Król - podkreślił na wstępie jak ważne i potrzebne jest zapoznanie się z tym, co nowe dla rolnictwa w celu wzmocnienia wielkopolskich gospodarstw. W podobnym tonie wypowiadali się też przedstawiciele organizatorów: Maciej Szłykowicz - I Zastępca Dyrektora WODR, Mateusz Bukowski - dyrektor ARiMR w Poznaniu i Paweł Zagórski - Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Szamotułach. W swoich krótkich wystąpieniach nakreślili również cele i tło spotkania. Zwrócili uwagę jak wiele trudnych zagadnień i nowych informacji związanych z KPS czeka na rolników. Zdobycie i właściwe wykorzystane wiedzy w tym zakresie jest istotne dla ich przyszłości i zaowocuje pozyskaniem realnych środków. Budżet Krajowego Planu Strategicznego opiewa na ponad 25 mld euro.

Szczegóły zagadnień związanych z KPS rolnicy poznają podczas serii planowanych w najbliższym czasie spotkań.

- Za chwilę ruszamy razem z ARiMR na szkolenia gminne - zwrócił się do zebranych Maciej Szłykowicz - Będziemy organizować cykl szkoleń praktycznie w każdej gminie województwa wielkopolskiego, gdzie będziecie państwo mogli dopytać o szczegóły. (...) Dzisiaj to spotkanie rozpoczynające temat. Chcemy podkreślić, że skończyły się czasy dopłat równych dla wszystkich rolników. Teraz, żebyście państwo wykorzystali możliwości finansowe, które daje nam nowa Wspólna Polityka Rolna musicie usiąść, pokalkulować, zastanowić się i podjąć decyzję z jakich schematów będziecie korzystali. Po to są te spotkania, żebyście mieli świadomość, że rzeczywiście tylko od was zależy ile pieniędzy wpłynie na wasze konta - dodał.

Ekoschematy i praktyki korzystne dla środowiska

Na uczestników forum czekał cykl prezentacji przygotowany przez specjalistki. Pierwsza z prelekcji dotyczyła kontekstu zmian wspólnej polityki rolnej. Mirosława Żurek z Wielkopolskiej Izby Rolniczej zajęła się między innymi obecną perspektywą i znaczącym ukierunkowaniem rolników na rzecz praktyk korzystnych dla klimatu, środowiska i zwierząt. Omówiła również założenia nowej architektury WPR dotyczące ekoschematów, działań klimatyczno-środowiskowych i wzmocnionej warunkowości. Przedstawiła nowe stawki dopłat i czynniki, które wpłyną na ich wysokość w zależności od tego, jakie ekoschematy rolnicy wplotą w swoje plany gospodarcze. Radziła też jak dostosować gospodarstwa do zmian, podkreślając konieczność korzystania ze szkoleń oraz doradztwa rolniczego i analizy własnej działalności.

Magdalena Świątkowska z WODR przybliżyła tematykę warunkowości i norm GAEC. Przepisy te dotyczą utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska. Ważną częścią jej prelekcji stał się temat ekoschematów. Stanowią one nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu oraz dobrostanu zwierząt.

Prezentacja Karoliny Kwapisiewicz-Smoleń z Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu dotyczyła między innymi planowanych w 2023 roku naborów w ramach PROW 2014-2020, zmian przepisów związanych ze zwiększeniem kwot pomocy na modernizację gospodarstw rolnych i inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Podjęła także temat cyfryzacji i Platformy Usług Elektronicznych, która umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z rolnikami. Przybliżyła specjalną aplikację mobilną umożliwiającą dokumentowanie różnych praktyk poprzez wykorzystanie zdjęć z geotagami.

Pytania

Po cyklu wystąpień przyszedł czas na dyskusję, którą poprowadził prezes WIR - Piotr Walkowski. Na pytania odpowiadały zarówno prelegentki, jak i specjaliści oraz przedstawiciele instytucji zgromadzeni wokół forum. Wśród wielu spraw pojawiły się wątpliwości w kontekście programu dotyczącego ochrony wód przed azotanami. Padły też pytania w zakresie ekoschematów związane z możliwością składania wspólnych wniosków przez kilka gospodarstw. Rolników interesowały również takie tematy jak minimalna ilość obornika i gnojowicy, którą można zastosować na hektar, czy możliwość stosowania środków biologicznych na chwasty i chemicznych na szkodniki.

Niestety niektóre pytania pozostały bez odpowiedzi z uwagi na trwające prace legislacyjne i brak szczegółowych projektów rozporządzeń. Zapewniono jednak, że odpowiedzi na nie zostaną opublikowane na stronach internetowych instytucji związanych z forum rolniczym, gdy tylko przepisy będą znane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto