Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyróżniono nasze sołectwa

daria
Trzy sołectwa z gminy Kaźmierz - Sokolniki Małe, Gorszewice i Dolne Pole znalazły się wśród dziesięciu sołectw nagrodzonych przez Międzygminny Związek „Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT” w ramach projektu edukacyjnego „Chcesz być EKO - segreguj odpady!”.

Mieszkańcy 60 sołectw i osiedli wzięli udział w konkursie na zbiórkę elektroodpadów i puszek. We wtorek w siedzibie związku w Czempiniu odbyło się wręczenie nagród. - Sołtysi i zarządcy osiedli otrzymali dla swoich mieszkańców komplety koszy do segregacji, materiały potrzebne do przeprowadzenia szkoleń, plakaty informacyjne, kalendarze i broszury edukacyjne oraz pudła do zbiórki elektroodpadów i puszek - informuje Dorota Lew- Pilarska, przewodnicząca Międzygminnego Związku “Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT”.

Zbiórka trwała od 1 do 31 października. Najwięcej odpadów zebrało sołectwo Piotrowo II z gminy Czempiń. Natomiast sołectwo Sokolniki Małe z sołtys Katarzyną Lachowicz, w którym mieszka 158 osób zajęło piąte miejsce z wynikiem 83 kg. Na jednego mieszkańca przypadło 0,52 kg. Dziewiąte miejsce zajęło sołectwo Gorszewice z sołtysem Mirosławą Ciborek. 180 mieszkańców zebrało 42 kg odpadów, co daje 0,23 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zaś dziesiąte miejsce wywalczyło sołectwo Dolne Pole z sołtysem Marią Kokot, które zebrało 35 kg elektroodpadów i puszek. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje wynik 0,21 kg.

Wsie z powiatu szamotulskiego zaprezentowały się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę, że w konkursie wzięły udział 3 osiedla i 46 sołectw. 10 jednostek, które uzyskały najlepsze wyniki w nagrodę otrzymały trzy zestawy po trzy kosze do selektywnej zbiórki odpadów.

Projekt zakładał także szkolenia. Mieszkańcy sołectw przed rozpoczęciem zbiórki zostali przeszkoleni z zagadnień związanych z gospodarką odpadami w tym z prawidłową segregacją odpadów komunalnych. - Uczestnicy spotkań mieli okazję zwiedzić Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Piotrowie Pierwszym, gdzie przeprowadzona została dalsza część szkolenia. Sołtysi i zarządcy osiedli, biorąc udział w szkoleniu zobowiązali się do przeprowadzenia spotkań edukacyjnych w swoich sołectwach i osiedlach - dodaje Dorota Lew - Pilarska.

Projekt został dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Poznaniu. Był skierowany do dorosłych mieszkańców. Wzięło w nim udział aż 64 tys. osób z terenu Związku Międzygminnego “SELEKT”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto