Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXI Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Szamotułach. „Dzieci Zza Kurtyny” ze statuetką Czarnej Księżniczki!

Magda Prętka
Magda Prętka
Kilkudziesięciu młodych aktorek i aktorów z 5 grup teatralnych wzięło udział w twórczej rywalizacji w ramach XXI Przeglądu Teatrów Dziecięcych. Wydarzenie organizowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury odbyło się w czwartek 26 stycznia w kinie "Halszka"

XXI Przegląd Teatrów Dziecięcych w Szamotułach

Głośne "kukuryku" w wykonaniu Piotra Witonia otworzyło święto teatrów dziecięcych w szamotulskiej "Halszce". Impreza powracająca po pandemicznej przerwie pełna była młodzieńczej energii, pasji, a przede wszystkim szczerej radości powodowanej obcowaniem ze sztuką. To właśnie ona zagrała główną rolę w popisach scenicznych, dodając swym bohaterom i bohaterkom odwagi, pozwalając na swobodę, tworząc wyjątkowy klimat. Wszak to radość - jak mówiła Karola Martin, jurorka - jest tym, co w teatrze najpiękniejsze.

Na zaproszenie Szamotulskiego Ośrodka Kultury do udziału w twórczej rywalizacji odpowiedziało 5 grup teatralnych:

  • "Zatroskane Dzieci" (osoby niepełnosprawne ze Stowarzyszenia Społecznego Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski z Szamotuł),
  • "Koszałki Opałki" (Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach),
  • "Klasa 3 C" (Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach),
  • "Dzieci Zza Kurtyny" (Szamotulski Ośrodek Kultury),
  • oraz "Wesołki Power" (Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach).

Młodzi aktorzy i aktorki dziarskim krokiem wchodzili na scenę, by snuć na niej cudowne, pięknie wizualnie opowieści. Jedne bawiły, budząc szczere uśmiechy, inne skłaniały do refleksji - nad istotą więzi międzyludzkich, czy wpływem krytyki na życie młodego człowieka.

"Wesołki Power" przypomniały o Panu Kleksie i radości, jaką sprawia zaglądanie do bajek, a "Klasa 3 C" kapitalnie zatańczyła belgijkę podczas dworskiego balu, na którym Kopciuszek zgubił złoty pantofelek. Posiłkując się sporą dawką humoru "Dzieci Zza Kurtyny" przewrotnie opowiedziały o samotności, by historię o rycerzu bez konia i koniu bez rycerza zakończyć wielkim happy endem.

"Koszałki Opałki" mityczny świat starożytnej Grecji przeniosły na blokowisko, a "Zatroskane Dzieci" swoją etiudą teatralną dowiodły, że sztuka może być nie tyle formą terapii, co magicznym mazakiem zacierającym bariery niepełnosprawności.

Statuetka Czarnej Księżniczki dla "Dzieci Zza Kurtyny"

Grę aktorską dopełniła ciekawa scenografia, kostiumy, muzyka oraz taniec. Wszystkim prezentacjom z dużą uwagą przyglądali się jurorzy - wspomniana wcześniej Karolina Martin oraz Marek Cyris. Wczesnym popołudniem ogłosili werdykt, nie szczędząc przy tym pochlebnych komentarzy wobec zaangażowania dzieci i radości, jaką dzieliły się z widownią wchodząc na scenę. Niestety, zwycięska grupa mogła być tylko jedna.

Statuetka Czarnej Księżniczki w tym roku powędrowała do "Dzieci Zza Kurtyny" (przedstawienie pt. "Baśń o Rycerzu bez konia" według scenariusza Marty Guśniowskiej, w reżyserii Piotra Witonia), a wyróżnienie przyznano "Zatroskanym Dzieciom" (etiuda pt. "Zespoleni" według scenariusza i w reżyserii Piotra Witonia). Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Aleksandra Kasprzyk ("Dzieci Zza Kurtyny"), Doriana Pajora ("Wesołki Power") okrzyknięto zaś najlepszym aktorem.

Szczególne podziękowania skierowano do opiekunek grup: Pauliny Pękosz, Anety Paczkowskiej, Anety Domańskiej-Lembicz, a także do Piotra Witonia, który po raz kolejny wystąpił w podwójnej roli - opiekuna i prowadzącego imprezę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto