Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj do szamotulskiego lasku po... porcję wiedzy! Ścieżka edukacyjna już gotowa [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W szamotulskim lasku powstała ścieżka edukacyjna. Dzięki informacjom zawartym na planszach mieszkańcy i mieszkanki mogą poznać szereg ciekawostek związanych z występującą tu florą i fauną. To kolejny etap odnowy zielonych płuc miasta, które zyskują nowe funkcje

Kilka lat temu działające w Szamotułach stowarzyszenie Nasz Fyrtel postawiło sobie za cel rewitalizację miejskiego lasku. Drzemiący w nim potencjał, ale i sam fakt istnienia leśnej enklawy w mieście, były dobrym pretekstem do ponownego zwrócenia uwagi szamotulan i szamotulanek w stronę ulicy Leśnej. I tak, dzięki budżetowi obywatelskiemu oraz wsparciu ze strony władz samorządowych, zapomniany nieco i zaniedbany teren sukcesywnie zaczął się zmieniać.

Lasek nie tylko uprzątnięto ze śmieci. Pojawiły się tu również elementy nowego placu zabaw dla dzieci, infrastruktura służąca do ćwiczeń na świeżym powietrzu (siłownia zewnętrzna, street workout), ławki i kosze na odpady. Miłośnicy oraz miłośniczki aktywności fizycznej z chęcią korzystają też z boiska do koszykówki, a i spacerowiczów w lasku nie brakuje. Nasz Fyrtel cyklicznie wykorzystuje także ów teren do organizacji imprez plenerowych o charakterze integracyjno – rozrywkowym, które sprzyjają zacieśnianiu sąsiedzkich więzi.

W maju br. natomiast, na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły w lasku zamontowano automatyczną stację meteorologiczną, zegar elektroniczny i słoneczny. Było to wspólne zadanie Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej. Kolejnym etapem projektu magistratu, który skupia się na nadaniu zielonym płucom miasta nowych funkcji jest zaś ścieżka edukacyjna.

Na przełomie lipca i sierpnia infrastrukturę miejskiego lasku wzbogaciło 6 ciekawie opracowanych pod względem graficznym plansz. Znalazły się na nich informacje dotyczące drzewostanu oraz zwierząt, jakie zamieszkują ten teren (m.in. ptaki i gryzonie; w lasku występuje aż 9 gatunków ptaków!). Co ważne – fakty na temat miejscowej flory i fauny „podane” zostały w bardzo przystępnej formie – opierają się na ciekawostkach i najważniejszych wiadomościach. Nie stanowią zatem typowej noty encyklopedycznej, dzięki czemu nie nużą, lecz wzbudzają zainteresowanie, trafiając przy tym zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. Na planszy poświęconej gawronowi zwyczajnemu dodatkowo umieszczono kod QR, który – po zeskanowaniu za pomocą smartfona – umożliwia odsłuchanie głosu ptaka.

Szamotuły. W miejskim lasku pojawiły się nowe urządzenia [ZDJĘCIA]

Jednym z najciekawszych elementów ścieżki jest zaś tablica odwołująca się do historii. Okazuje się, że szamotulski lasek powstał już na przełomie XIX i XX wieku (można odnaleźć go na mapach z tegoż okresu, jako zadrzewienie pośrodku pół uprawnych). Najstarsze ze znajdujących się tu drzew liczą natomiast ponad 120 lat! Obecnie lasek zajmuje obszar 4 hektarów i porośnięty jest przede wszystkim sosnami w wieku 80 – 90 lat. Po więcej informacji odsyłamy na ulicę Leśną. Warto zatrzymać się tu np. podczas przejażdżki rowerowej.

Zadanie kosztowało magistrat blisko 13,5 tys. zł, z czego niespełna 3,7 tys. urząd wydał na opinię ornitologiczną i opracowanie plansz. Niespełna 10 tys. zł natomiast wyniosło wykonanie oraz montaż tablic edukacyjnych. To jednak z pewnością nie ostatni projekt, jaki realizowany będzie w lasku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto