Zapraszamy do najstarszego stada ogierów na ziemiach polskich!

Artykuł sponsorowany Gałopol

Malowniczo położone pośród pięknych terenów Puszczy Noteckiej i Krainy 100 Jezior, Stado Ogierów Sieraków jest najstarszym stadem ogierów na ziemiach polskich. Wśród hodowców i pasjonatów jeździectwa uważane jest za ostoję polskich tradycji hipicznych, źródło międzynarodowych sukcesów w sporcie zaprzęgowym, WKKW, w skokach przez przeszkody, a także stanowi ważny ośrodek hodowli koni i jeździectwa w kraju. Od roku 2010 Stado Ogierów Sieraków jest jednym z pięciu zakładów należących do Przedsiębiorstwa Rolniczo – Hodowlanego „Gałopol” Sp. z o.o. Gałowo. Spółka ta podlega Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Zakład Stado Ogierów Sieraków zajmuje się hodowlą koni w zakresie utrzymania ogierów rozpłodowych różnych ras oraz hodowlą zachowawczą Konika Polskiego.

Głównym celem SO jest dostarczenie najlepszych ogierów ras szlachetnych zarówno polskich jak i zagranicznych na potrzeby państwowych stadnin i hodowców indywidualnych. Ogiery kryją na terenie województw: wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, mazowieckie, zachodniopomorskie, śląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i świętokrzyskie.

Od 1983 roku Stado Ogierów w Sierakowie prowadzi hodowlę zachowawczą konika polskiego.

Celem hodowli kn jest zachowanie bioróżnorodności rasy, dostarczenie nowej puli genów, zachowanie linii żeńskich i męskich. Koniki polskie są sprzedawane dla odbiorców indywidualnych w celach hodowlanych oraz użytkowych jako konie wierzchowe, zaprzęgowe i do hipoterapii. Ogiery są wydzierżawiane dla hodowców indywidualnych i państwowych na terenie całego kraju, celem zwiększenia różnorodności genetycznej.

Stado Ogierów Sieraków bardzo czynnie realizuje program Ochrony Zasobów Genetycznych koników polskich poprzez jedną z najlepszych hodowli koni tej rasy w kraju. Posiadamy wiele cennych linii hodowlanych. Zdobywamy czołowe miejsca na krajowych oraz regionalnych wystawach hodowlanych.

Od kilku lat promuje koniki polskie na terenie Polski jak i Europy, przedstawiając ich plusy zarówno w użytkowaniu wierzchowym jak i w zaprzęgach, co wpływa na wzrost zainteresowania naszą rasą rodzimą mającej walory przydatne zarówno w hodowli oraz w użytkowaniu. Koniki z Sierakowa prezentowane są pod siodłem z dziećmi w różnego rodzaju akrobacjach. Powstała Grupa Akrobatyczna Andrzeja Woźniaka prezentująca się na różnych imprezach jeździeckich na terenie Polski oraz Europy. Grupa Akrobatyczna ze Stada Ogierów w Sierakowie występowała z konikami polskimi na imprezach skupiającej hodowców i sympatyków koni. Młodzież występuje m.in. podczas Cavaliady w Poznaniu, Krajowych Wystawach Hodowlanych, w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, Mistrzostw Wielkopolski w Skokach przez Przeszkody, Majówki z Koniem w Szczepankowie. W ostatnich latach Grupa miała możliwość przedstawienia swoich umiejętności w Stadninie Koni Marbach podczas 500-lecia stadniny, Redefin, Neustadt oraz Wels. Występy akrobatyczne na konikach polskich pokazują spokój oraz zrównoważenie tych koni, ale także zachęcają do uprawiania jeździectwa od najmłodszych lat.

Przy Stadzie Ogierów działa Klub Jeździecki Morena Sieraków - Gałowo, w którym trenują i startują zawodnicy w dyscyplinie skoków. Poza tym jest współorganizatorem imprez hodowlanych i jeździeckich na terenie Stada Ogierów Sieraków, tj. Memoriał Dyrektora Kazimierza Nowickiego (zawody w skokach przez przeszkody), premiowanie źrebiąt ras szlachetnych, TARPANIADA – Krajowa Wystawa Koników Polskich pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Memoriał Dyrektora

Jana Kowalskiego - Czempionat Użytkowy koni ras szlachetnych oraz Hubertus dla dzieci i młodzieży na Konikach Polskich. W zeszłym roku odbyły się Obchody 190-lecia Stada Ogierów Sieraków, podczas których wielką atrakcją był korowód zaprzęgów i jeźdźców przez miasto. Wzięła w nim udział Policja Konna z Poznania, 15 zaprzęgów z pocztami sztandarowymi Powiatowych Kół Związku Hodowców Koni Wielkopolskich, Grupa Akrobatyczna Andrzeja Woźniaka, a także ułani oraz masztalerze Stada Ogierów Sieraków. Na hipodromie zostały przedstawione poczty sztandarowe, następnie odbyło się oficjalne otwarcie Obchodów 190-lecia, wręczenie pucharów i nagród m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla czempionów Wystawy. W trakcie programu wystąpiły dwa zespoły: Stowarzyszenie ArtVivat i Stowarzyszenie Centrum Tańca Basic. Odbył się wspaniały pokaz Policji Konnej, łucznictwa konnego zawodników z Klubu Sportowego Kawalkada oraz ogierów fryzyjskich w ręku. Licznie zgromadzona publiczność była bardzo zadowolona, o czym świadczyły duże brawa.

Stado Ogierów oferuje szereg usług, w tym możliwość zorganizowania przejażdżki bryczką po przepięknych terenach Puszczy Noteckiej oraz skorzystania z indywidualnych jazd konnych pod okiem doświadczonych instruktorów.

Zwiedzający najstarsze Stado Ogierów w Polsce mają możliwość obejrzeć eksponaty znajdujące się w powozowni oraz szorowni. Stado posiada bazę noclegową w zabytkowym Pałacu dla 42 osób oraz 2 sale umożliwiające przeprowadzenie szkoleń oraz imprez typu komunie, wesela itp. Od 2018 roku Stado Ogierów umożliwiło osobom zainteresowanym zorganizowanie komunii, ślubu, bankietów, konferencji oraz innych imprez w powozowni na terenie Stada.

Dla osób pragnących skorzystać z oferty pensjonatowej dysponujemy pastwiskami i wybiegami dla koni, hipodromem do treningu koni z kompletem przeszkód, krytą ujeżdżalnią oraz karuzelą do ruszania koni.

Stado Ogierów dysponuje stajniami dla klaczy korzystających ze stanówki.

Istnieje możliwość naturalnego krycia klaczy.

Ponadto posiadamy wyposażenie punktu pobierania i badania nasienia.

W okresie wakacyjnym oraz zimowym na terenie Stada Ogierów Sieraków organizowane są Letnie oraz Zimowe Obozy dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zakwaterowani są w Pałacu Stada Ogierów Sieraków. Podczas obozów młodzież ma możliwość uzyskać nową wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, a także zdobyć nowe umiejętności jeździeckie. Program obozu obejmuje m.in. jazdę konną, zajęcia taneczne, kręgielnie, zajęcia garncarskie oraz zwiedzanie Muzeum Zamku Opalińskich. Ponadto młodzież ma okazję uczestniczyć w imprezach kulturalnych organizowanych przez Gminę Sieraków (spektakle teatralne, kino na leżakach, Zumba Dance, koncerty). Od roku 2020 uczestnicy mają możliwość wyboru obozu tanecznego, bądź jeździeckiego.

Hodowla koni w Sierakowie dzięki swej działalności oraz bogatej historii jest marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Promowanie koni rasy konik polski na wielu prestiżowych wydarzeniach zwiększa zainteresowanie końmi tej rasy. Dystrybucja ogierów z Sierakowa cieszy się zwiększonym zainteresowaniem wśród hodowców z Polski co bezpośrednio wpływa na realizację programów hodowlanych. Staramy się utrzymywać wysoki poziom oferty szkoleniowej w zakresie hodowli koni w Sierakowie, zarówno w postaci praktyk, współpracy naukowo-badawczej, szkoleń jak i kursów oraz konferencji.

Od roku 2018 Stado Ogierów Sieraków wraz z Muzeum Zamek Opalińskich jest współgospodarzem wydarzenia organizowanego w ramach Sierakowskiej Wiosny Klasyków.

Stado Ogierów Sieraków to nie tylko miejsce świadczące usługi hodowlane, ale również pełne historii, którą warto poznać, dlatego też serdecznie Państwa zapraszamy do poznania tego pięknego, pełnego wspaniałych ludzi i koni Dziedzictwa Narodowego .

Stado Ogierów Sieraków Stadnina 14 64-410 Sieraków

Dodaj ogłoszenie