Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znakowanie rowerów w Szamotułach rozpocznie się jeszcze w lutym

Magda Prętka
Znakowanie rowerów w Szamotułach to akcja straży miejskiej, która wystartuje prawdopodobnie jeszcze w lustym
Znakowanie rowerów w Szamotułach to akcja straży miejskiej, która wystartuje prawdopodobnie jeszcze w lustym Magda Prętka
Znakowanie rowerów w Szamotułach to akcja prewencyjna straży miejskiej, która prawdopodobnie wystartuje jeszcze w lutym. Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa posiadaczy rowerów oraz pomoc w poszukiwaniu zaginionych pojazdów. Znakowanie rowerów jest całkowicie bezpłatne

Bardzo trudno oszacować, jak wiele rowerów należących do szamotulan oraz mieszkańców ościennych wsi w ciągu ostatnich kilku lat, a nawet w minionym roku padło łupem złodziei. Nie każdy taki przypadek zgłaszany jest bowiem na policji. Nie prowadzi się również ewidencji rowerów, co tym bardziej utrudnia określenie skali problemu. Niemniej jednak, od dłuższego czasu do straży miejskiej w Szamotułach docierają sygnały od mieszkańców przekonujących do tego, że coś w tej sprawie należało by zrobić, bo – jakby nie było – do kradzieży niestety cyklicznie dochodzi.

Strażnicy miejscy nie zamierzają być bierni. Prawdopodobnie już w połowie lutego rozpoczną akcję znakowania rowerów, w której udział wziąć może każda osoba zamieszkała na terenie Miasta i Gminy Szamotuły.

– Chcemy realizować zasadę: służyć ludziom. Stąd też zamierzamy podjąć działania dzięki, którym mieszkańcy pozostawiający rowery np. przy dworcu PKP czy też na Rynku będą mieli poczucie większego bezpieczeństwa o swój sprzęt – mówi Maciej Grążka, komendant straży miejskiej w Szamotułach.
Znakowanie jednośladów odbywać się będzie w ramach programu prewencyjnego „Twój bezpieczny rower”. Akcje tego typu prowadzone są w całym kraju, głównie w dużych miastach, choć jak wyjaśnia komendant Grążka, straż miejska podejmuje się ich bardzo rzadko.

W praktyce wyglądać będzie to w ten sposób, że na rower każdego zainteresowanego mieszkańca, specjalnym markerem fluorescencyjnym naniesiony zostanie indywidualny kod widoczny jedynie w określonym świetle. Składać się on będzie z serii 7 znaków – 3 liter i niepowtarzalnego numeru złożonego z 4 cyfr np. PSZ 0001. Ponadto, na ramie roweru umieszczona zostanie naklejka z napisem „Uwaga Pojazd Oznakowany”. Uczestnicy programu otrzymają także Kartę Posiadacza Pojazdu, w której zaznaczony zostanie numer ewidencyjny roweru oraz jego opis (marka/model, numer fabryczny, kolor, rozmiar kół), a także zdjęcie. Ponadto, karta zawierać będzie dane właściciela i użytkownika roweru. Konieczne stanie się również wypełnienie przez uczestnika specjalnego oświadczenia o przystąpieniu do akcji.

Co zrobić, by oznakować rower? Wystarczy zgłosić chęć takiego działania w szamotulskiej straży miejskiej, a następnie zajrzeć do siedziby strażników ze swoim rowerem. Akcja prowadzona będzie również podczas imprez plenerowych (dni miasta, festyny, coroczny wyścig kolarski itp.). Warunkiem przystąpienia do programu jest jednak posiadanie sprawnego i prawidłowo wyposażonego roweru. W przypadku jednośladów znajdujących się w złym stanie technicznym, strażnik będzie mógł odmówić oznakowania. Akcja stanie się przy tym okazją do stworzenia ewidencji rowerów, którą strażnicy na bieżąco będą aktualizować. – Jeżeli otrzymamy zgłoszenie, że jakiś oznakowany rower zaginął, poinformujemy o tym policję, a także straże miejskie w ościennych miejscowościach. Służbom zostanie podany numer ewidencyjny pojazdu oraz szczegółowy opis – tłumaczy Maciej Grążka – Nawet, gdyby skradziony rower został przemalowany, numer ewidencyjny nadal będzie widoczny (w świetle UV – przyp. red.) – dodaje komendant.

Działanie jest całkowicie bezpłatne . W programie udział może wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec Miasta i Gminy Szamotuły. Osobom niepełnoletnim z kolei w trakcie znakowania towarzyszyć powinni rodzice lub opiekunowie. W Karcie Posiadacza Pojazdu wypełniona zostanie wówczas dodatkowa rubryka „Użytkownik pojazdu”.

Strażnicy miejscy nie kryją nadziei, że akcja nie tylko wspomagać będzie działania mające na celu odnajdywanie skradzionych rowerów, ale i zniechęci złodziei do przywłaszczania sobie cudzego mienia. Komendant Grążka dodaje przy tym, że strażnicy otwarci są na sugestie mieszkańców – ich pomysły na temat tego, co należało by zmienić lub poprawić w mieście i gminie. – Chcemy być bliżej ludzi i służyć im – podkreśla.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto