Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znęcali się i grozili swoim żonom. Musieli opuścić mieszkania, mogą trafić do więzienia

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Arch. Polska Press
Za znęcanie się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat więzienia, za groźby karalne polskie prawo przewiduje do 2 lat więzienia - z takimi konsekwencjami muszą się liczyć dwaj mieszkańcy powiatu szamotulskiego.

Pod koniec ubiegłego roku zmienił się przepisy związane z przemocą domową. W myśl ich nowelizacji między innymi policjanci zyskali uprawnienia do nakazywania sprawcom przemocy opuszczenie miejsca zamieszkania w trybie natychmiastowym lub zakazać zbliżania się do niego. Uprawnienia Policja uzyskała na podstawie tzw. ustawy antyprzemocowej, która zaczęła obowiązywać 30 listopada 2020 r.. Zgodnie z ustawą, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie. Policyjny nakaz obowiązuje przez 14 dni i na wniosek pokrzywdzonej może być przedłużony przez sąd.

Z takiej możliwości skorzystali szamotulscy policjanci, którzy nakaz opuszczenia mieszkań zastosowali wobec dwóch agresywnych mężczyzn. Jak poinformowała oficer prasowa KPP w Szamotułach Sandra Chuda, na terenie jednej z gmin naszego powiatu doszło do dwóch przypadków, w których mężczyźni podejrzani o znęcanie nad żonami musieli opuścić wspólne miejsce zamieszkania. W obydwu przypadkach, dzielnicowi mieli już wstępne rozeznanie w sytuacji rodziny, z uwagi na fakt, iż wcześniej w rodzinach wdrożono procedurę „Niebieskiej Karty”.

- Pierwszy przypadek miał miejsce w dniu 8 maja br. policjanci podczas przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie znęcania się oraz gróźb karalnych kierowanych przez męża wobec żony, zauważyli, iż w rodzinie naprawdę występuje duży problem, a życie lub zdrowie kobiety może być zagrożone. Po przesłuchaniu pokrzywdzonej oraz świadków, do miejsca zamieszkania pary pojechał patrol Policji. Okazało się, iż 33-letni mężczyzna usiłował targnąć się na własne życie, został więc przetransportowany do szpitala. Policjanci, aby zapewnić bezpieczeństwo pokrzywdzonej wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez 33-latka - wyjaśnia policjantka.

Oficer prasowa dodała, że dzięki zebranym przez funkcjonariuszy materiałom dowodowym w sprawie, gdy 33-latek wrócił ze szpitala został zatrzymany i usłyszał zarzut znęcania się nad żoną oraz gróźb karalnych. Prokurator zastosował wobec mężczyzny wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania (który może obowiązywać znacznie dłużej niż nakaz wydany przez Policję), zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz dozoru Policji.

- Kolejny podobny przypadek miał miejsce w dniu 11 maja br. Policjanci z jednej z jednostek z terenu powiatu szamotulskiego otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej. Okazało się, iż w rodzinie może dochodzić do znęcania się nad kobietą. Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, a z uwagi na zagrożenie jej życia lub zdrowia zatrzymali jej 35-letniego męża. Mężczyzna trafił do policyjnego „aresztu”, a po zebraniu materiałów dowodowych w sprawie, został przesłuchany i usłyszał zarzuty znęcania się nad kobietą oraz gróźb karalnych - zakończyła.

Także w tym przypadku, już następnego dnia po zatrzymaniu przez policjantów, prokurator zastosował wobec mężczyzny nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz dozór Policji. Dochodzenia w tych sprawach są w toku. Za znęcanie się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat więzienia, za groźby karalne polskie prawo przewiduje do 2 lat więzienia.

Przypomnijmy, że Osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą liczyć na rozmaite formy pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej. Oprócz policji, prokuratury, ośrodków pomocy społecznej i służby zdrowia z prośbą o wsparcie można zwrócić się do Funduszu Sprawiedliwości, skorzystać z Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (800 12 00 02) lub Kryzysowego Telefonu Zaufania (116 123).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto