Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierz RP to nowa rządowa aplikacja dla profesjonalnych żołnierzy, ale nie tylko. Co możemy w niej sprawdzić?

Piotr Szymański
Piotr Szymański
Kolejną aplikacją rządową zaprezentowaną w styczniu jest Żołnierz RP. Jej „misją” jest zebranie wszystkich informacji dotyczących służby dla profesjonalnych żołnierzy.
Kolejną aplikacją rządową zaprezentowaną w styczniu jest Żołnierz RP. Jej „misją” jest zebranie wszystkich informacji dotyczących służby dla profesjonalnych żołnierzy. Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
Początek stycznia nowego roku stoi pod znakiem wprowadzania dodatkowych funkcji i wydawania zupełnie nowych aplikacji rządowych. Teraz przyszedł czas na apkę Żołnierz RP, czyli kompendium wiedzy dla profesjonalnych żołnierzy, ale również pasjonatów wojskowości. Sprawdźcie, co można w niej sprawdzić.

Spis treści

Duże nowości w aplikacjach rządowych w 2023 roku

Początek roku 2023 to prawdziwy wysyp nowości związanych z aplikacjami rządowymi. Przypomnijmy, że zaczęło się od mojeIKP. Dzięki aktualizacji, od teraz możemy skanować kody kreskowe leków i przeglądać ulotki z poziomu smartfona oraz mamy dostęp do przejrzenia zdarzeń medycznych z naszym udziałem.

Następnie zapowiedziano, że już wkrótce dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany na równi z plastikowym. W najnowszej aktualizacji wprowadzono natomiast bardzo istotną funkcję dla emerytów i rencistów – mLegitymację, czyli elektroniczną wersję legitymacji ZUS uprawniającą m.in. do zniżek.

Doczekaliśmy się niemałej rewolucji w aplikacjach kolejowych – powstała całkiem nowa PKP.appka, dzięki której sprawdzimy rozkład jazdy pociągów PKP, uzyskamy dostęp do przewodnika po dworcach i kupimy bilety. Powstało również nowe rozwiązanie integrujące dwie istniejące już apki – IC Mobile Navigator i mWars. Nowy produkt nosi po prostu nazwę PKP Intercity.

Żołnierz RP – nowa apka dla żołnierzy i nie tylko

Kolejną aplikacją rządową zaprezentowaną w styczniu jest Żołnierz RP. Jej „misją” jest zebranie wszystkich informacji dotyczących służby dla profesjonalnych żołnierzy. Większość treści dostępna jest dla wszystkich użytkowników, a zalogowani żołnierze (konieczny jest mail na wojskowej domenie) otrzymują dostęp do dodatkowych funkcji. Narzędzie opracowali specjaliści z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, przy wkładzie merytorycznym Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

– Stworzenie aplikacji „Żołnierz RP” było sporym wyzwaniem, jednak nasi specjaliści ponownie stanęli na wysokości zadania. System jest nowatorski i zapewnia nowoczesny kanał komunikacji – napisał na Twitterze Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojska Obroni Cyberprzestrzeni.

Co sprawdzimy w aplikacji?

Przy pierwszych uruchomieniu aplikacji wyświetla się ekran powitalny, następnie pojawia się zachęta do włączenia powiadomień i bycia na bieżąco. Pierwszą zakładką w dolnym menu są Komunikaty, czyli najnowsze wiadomości z Ministerstwa Obrony Narodowej skierowane do żołnierzy. Obecnie możemy poczytać tam o propozycjach zmian do ustawy dotyczących świadczenia po 15 latach służby, dodatkach za przydziały mobilizacyjne, czy nagrodach uznaniowych. Aktualności pojawiają się chronologicznie i mogą być przesyłane jako alerty (push) nawet przy wyłączonej aplikacji.

Drugą zakładką są Warte uwagi, gdzie znajdują się rozmaite infografiki. Mamy tam m.in. wyliczenia dodatków i świadczenia za długoletnią służbę, czy Kodeks Honorowy Żołnierza Zawodowego.

Trzecia ikona to FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. Do wyboru mam kategorie takie jak:

  • Sprawy kadrowe żołnierzy zawodowych,
  • TSW (Terytorialna Służba Wojskowa),
  • DZSW (Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa),
  • Czas służby żołnierzy,
  • Zakwaterowanie.

Warto podkreślić, że w prawym dolnym rogu mamy możliwość zadania własnego pytania.

Kolejną zakładką jest Społeczność. W niej mamy dostęp do podglądu strony Wojska Polskiego, a także linki do profili Ministerstwa Obrony Narodowej w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instragram, YouTube).

Tak więc dolne menu pełni funkcję informacyjną, a bardzo ciekawe opcje oferuje menu rozwijane z boku. Mamy tam następujące opcje:

  • Odprawa mieszkaniowa – pozwala wyliczyć dokładną wysokość odprawy po wpisaniu: powierzchni w m2, wskaźnika 1m2 wg GUS, ilości norm oraz % wysługi.
  • Kalkulator uposażeń – wylicza uposażenie brutto i netto po podaniu: lat służby, grupy uposażenia, progu podatkowego i stałego dodatku służbowego.
  • Kalkulator WF – po wypełnieniu profilu (płeć, kolumna, rok urodzenia), pozwala przygotować się do egzaminu sprawności fizycznej. Mamy tutaj podział na 4 kategorie: wytrzymałość (marszobieg, pływanie), siła (podciąganie się na drążku wysokim, uginanie ramion na ławeczce), zwinność (bieg 10x10 m, bieg zygzakiem), skłony tułowia (2 min.). W zależności od parametrów wpisanych w profilu kalkulator wylicza minimalne wymagania dla poszczególnych ćwiczeń, które należy spełnić, by zdać egzamin.
  • Specjalności wojskowe – wyszukiwarka specjalności wojskowych z ich oznaczeniami. W bazie jest 1149 pozycji.
  • Ustawienia – możliwość włączenia i wyłączenia powiadomień push albo miejsce do zalogowania się i uzyskania dodatkowych funkcjonalności.

Zobacz także: aplikacja Moja Komenda.

Czy aplikacja Żołnierz RP jest bezpieczna?

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni szybko rozwiewa wątpliwości w komunikacie:

Kluczowym zagadnieniem był sposób bezpiecznego logowania się żołnierzy. Zaprojektowano i zbudowano system uwierzytelniania, który wykorzystuje bazy użytkowników ST MILNET-I oraz AZURE AD WOT. Jednakże pokrycie kont użytkowników tych baz nie osiągało pełnego stanu osobowego. W związku z tym koniecznym było stworzenie dodatkowej dedykowanej bazy danych dla Aplikacji Żołnierz RP, która pozwoliła bez żadnych ograniczeń zabezpieczyć możliwość autentyfikacji dla wszystkich żołnierzy zwłaszcza tych, którzy nie posiadają kont np. w ST MILNET-I. W taki sposób zbudowany został scentralizowany system uwierzytelniania, który w przyszłości będzie możliwy do wykorzystania jako Identity Provider dla innych aplikacji wykonywanych w resorcie wymagających logowania. Ponadto, z uwagi na to, iż jest to system autorski, będzie mógł być utrzymywany w ramach resortu i rozbudowywany stosownie do potrzeb.

Jak zaznaczono, wszystkim żołnierzom automatycznie zostały założone konta do aplikacji Żołnierz RP. Ponadto każdy nowo dodany użytkownik będzie miał automatycznie zakładane konto, a administratorzy lokalni otrzymali uprawnienia do bezpośredniej dystrybucji inicjalnych danych dostępowych do aplikacji.

Skąd pobrać aplikację dla żołnierzy?

Nowa apka Żołnierz RP dostępna jest bezpłatnie w sklepach z aplikacjami na dwóch najpopularniejszych systemach operacyjnych na smartfonach, czyli:

Warto zaznaczyć, że Resort Obrony Narodowej w swoim portfolio na urządzenia mobilne posiada jeszcze aplikację Zostań Żołnierzem RP. Jak podkreślono, została stworzona, by każdy, kto zdecyduje się na służbę w Wojsku Polskim, mógł swój pierwszy krok wykonać właśnie przez nią – aplikując do wojska drogą elektroniczną. Ta aplikacja rekrutacyjna jest obecnie najszybszą formą kontaktu kandydata do służby w Wojsku Polskim z wojskowymi rekruterami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierz RP to nowa rządowa aplikacja dla profesjonalnych żołnierzy, ale nie tylko. Co możemy w niej sprawdzić? - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto