Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył nabór do 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu. Pierwsi ochotnicy zapoznali się ze służbą [ZDJĘCIA]

o/d
Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej z województwa pomorskiego składają już wnioski o przyjęcie do służby. Wstępować w szeregi Terytorialsów mogą zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści.

Na terenie województwa pomorskiego, w ramach tworzonego nowego rodzaju sił zbrojnych, od stycznia br. formowana jest 7 Brygada Obrony Terytorialnej. W jej strukturach planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty. W ubiegłym tygodniu w Malborku pierwsi ochotnicy zapoznali się z warunkami pełnienia przyszłej służby.

Rekrutacja do malborskiego batalionu trwa i ochotnicy cały czas mogą zgłaszać się do służby. Aktualne informacje na temat terminów i procedur naboru można znaleźć na stronie internetowej WKU w Malborku oraz na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej – www.terytorialsi.mil.pl.

WOT w województwie pomorskim

71. Batalion Lekkiej Piechoty w Malborku będzie jednym z pododdziałów 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu. Dowódcą Brygady jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Dowództwo Brygady znajduje się w Gdańsku, a kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju.

Zobacz także: Pierwsze Alternatywne Targi Kultury Motocyklowej w Przywidzu

Blisko 30 proc. „terytorialsów” to osoby do 25. roku życia. Co piąty jest w wieku odpowiednio do 30, 35 i 40 lat. Średnia wieku w WOT to 32 lata. Ponad jedna trzecia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 12 proc. deklaruje,
że studiuje. Prawie połowa ma wykształcenie techniczne. 60 proc. żołnierzy TSW pochodzi z miast, a 9 proc. wszystkich to kobiety. 

Szkolenia w WOT

- Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, trwające 16 dni, zakończone przysięgą wojskową - mówi kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski, 7 Brygada OT.

- Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są testowi oceny sprawności fizycznej. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Proces szkolenia Terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.
Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania.

- Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas 16 – dniowego szkolenia podstawowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk ostrej amunicji. W drugim roku odbywają się zajęcia specjalistyczne przygotowujące do służby w charakterze, np.: sapera, medyka, radiotelefonisty, strzelca wyborowego - dodaje kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski, 7 Brygada OT.

Zobacz także:Eliminacje do turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Natomiast trzeci rok szkoleń, to czas zgrywania pododdziałów. Po odbyciu wszystkich etapów szkolenia i certyfikacji Terytorials osiąga status gotowości bojowej („combat ready – gotowy do walki”). W ciągu trzech lat żołnierze WOT będą szkolić się przez minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmie dodatkowe dni szkoleniowe.

Zobacz Alternatywne Targi Kultury Motocyklowej Custom Days w Przywidzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto