MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ucieczki, zaginięcia i wykorzystywanie nieletnich. Te tematy poruszono podczas spotkania z rodzicami i przedstawicielami placówek

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Debata na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Szamotułach
Debata na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Szamotułach Natalia Nowotna
We wtorek, 28 maja o godzinie 11.00 w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Szamotułach odbyła się konferencja i debata społeczna na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście ucieczek, zaginięć oraz wykorzystywania seksualnego.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na pierwszym miejscu

25 maja przypadał Dzień Dziecka Zaginionego. Z tej okazji, kilka dni później, bo we wtorek 28 maja, w Szamotułach odbyła się konferencja połączona z debatą społeczną na temat „Międzyinstytucjonalna współpraca na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w kontekście ucieczek i zaginięć nieletnich oraz w kontekście wykorzystywania seksualnego małoletnich poniżej 15 roku życia”.

Wydarzenie to zorganizowane zostało z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach, a udział w nim wzięli różnorodni eksperci i przedstawiciele instytucji zajmujących się problematyką ochrony dzieci.

W spotkaniu uczestniczyli eksperci

Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Szamotułach, w dyskusji uczestniczyli Sędzia Sądu Rejonowego w Szamotułach, Psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Wydarzenie skierowane było do nauczycieli, przedstawicieli instytucji współpracujących z policją oraz rodziców. Celem spotkania była wymiana informacji dotyczących pomocy nieletnim, podnoszenie kompetencji uczestników oraz wypracowanie dobrych praktyk w zakresie reakcji na zdarzenia z udziałem nieletnich.

Ucieczki, zaginięcia i wykorzystywanie seksualne dzieci - to tematy, które poruszono na spotkaniu

Spotkanie skoncentrowało się na dwóch kluczowych kwestiach: wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat oraz tematyce ucieczek i zaginięć osób nieletnich. W trakcie konferencji poruszono szereg istotnych zagadnień, mających na celu zwiększenie świadomości oraz skuteczności działań prewencyjnych i interwencyjnych.

Debata, która stanowiła ostatni punkt programu, opierała się na analizie sześciu tez, które miały na celu obalenie popularnych mitów i dostarczenie rzetelnych informacji.

Rozpatrzono kwestie takie jak to, czy zaginięcie lub ucieczkę dziecka można zgłosić dopiero po upływie doby od zdarzenia, czy to prawda, że większy odsetek dzieci ucieka z rodzin, które borykają się z problemami lub uzależnieniami, a także czy rodziny osób zaginionych pozostają bez pomocy.

Istotną częścią debaty była także kwestia wykorzystywanie seksualnego nieletnich, również w Internecie. Eksperci podzielili się z widownią faktami o tym, czy wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży za pośrednictwem Internetu jest mniej krzywdzące, czy mamy obowiązek reagować na sytuację, kiedy małoletni poniżej 15 roku życia wyraża zgodę na czynność seksualną oraz co w sytuacji, gdy mówimy o stosunkach seksualnych pary osób, kiedy oboje mają mniej niż 15 lat.

Co zrobić w przypadku ucieczki lub zaginięcia dziecka?

Jak twierdzą eksperci, kroki, jakie należy podjąć podczas zaginięcia lub ucieczki dziecka są różne i zależą od tego, jak wiele wiemy o dziecku - od jego planu dnia, zachowania czy tego, co po sobie pozostawiło przed zniknięciem.

Jeżeli dziecko pozostawiło list pożegnalny, w którym może sugerować chęć podjęcia próby samobójczej, to będzie to zupełnie inne działanie, niż jeżeli jest to po prostu brak powrotu do domu, gdy nie wiemy, co mogło się wydarzyć i dopiero musimy tę wiedzę zyskać - mówi Aneta Bańkowska, psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. - Dlatego najważniejsze jest, by na samym początku ustalić, co się mogło wydarzyć.

Bardzo ważne jest, aby rodzice zdawali sobie sprawę z tego, jaki plan dnia ma dziecko oraz w jakim gronie osób się obraca, gdyż w przypadku jego zaginięcia warto w pierwszej kolejności skontaktować się z bliskimi dziecka - przyjaciółmi, kolegami czy koleżankami. W wielu przypadkach okazuje się, że to właśnie tam odnaleźć można dziecko lub dowiedzieć się więcej o tym, gdzie może ono przebywać.

Bardzo często jest tak, że rodzice, którzy się do nas odzywają, na pytanie "co robiło dziecko między skończeniem lekcji a powrotem do domu wieczorem?" nie są w stanie nam odpowiedzieć. Jest to kwestia, która bardzo utrudnia odnalezienie dziecka - podkreśla psycholog.

Po wykonaniu pierwszych kroków, jeśli nie przyniosą one skutku, należy natychmiastowo poinformować służby o zaginięciu dziecka. Warto pamiętać, że aby zgłosić zaginięcie nie trzeba czekać doby od zdarzenia - jest to mit, który rozpowszechnił się w popkulturze. Prawdą jest, że im szybciej zgłosimy zaginięcie, tym większa szansa na szybkie odnalezienie dziecka.

Poza zgłoszeniem na policję, warto również skontaktować się z fundacjami pomagającymi odnaleźć osoby zaginione, na przykład Fundacją ITAKA. Fundacja może przyjąć zgłoszenie o zaginięciu i doradzić, w jaki sposób zorganizować poszukiwania na własną rękę oraz czego można oczekiwać od policji.

Pod numerem linii wsparcia można również uzyskać wsparcie psychologa, prawnika czy pracownika socjalnego.

NUMERY TELEFONÓW LINII WSPARCIA

  • 22 654 70 70 – z telefonów stacjonarnych w Polsce

  • +48 22 654 70 70 – gdy dzwonisz z zagranicy lub jeśli dzwonisz z telefonu komórkowego

  • 116 000 – Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka

Linia Wsparcia i Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka 116 000 czynne są CAŁODOBOWO, 7 DNI W TYGODNIU.

Reakcja instytucji może okazać się kluczowa!

Spotkanie trwało do godziny 14.00. Było ono okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy różnymi instytucjami oraz osobami zaangażowanymi w ochronę dzieci i młodzieży.

Wypracowane podczas spotkania wnioski i rekomendacje mają na celu poprawę współpracy międzyinstytucjonalnej oraz skuteczniejsze reagowanie na przypadki ucieczek, zaginięć i wykorzystywania seksualnego małoletnich. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że obowiązkiem instytucji takich jak szkoły czy placówki wychowawcze jest reagowanie na nietypowe zachowania i sygnały ze strony podopiecznych - właśnie to może okazać się kluczowe w zapewnieniu dzieciom pomocy i bezpieczeństwa.

Debata na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Szamotułach

Ucieczki, zaginięcia i wykorzystywanie nieletnich. Te tematy...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto