Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sierakowie wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody. Sierakowanie będą mieli jedną z najlepszych "kranówek" w regionie?

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W Sierakowie wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody. Sierakowanie będą mieli jedną z najlepszych "kranówek" w regionie?
W Sierakowie wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody. Sierakowanie będą mieli jedną z najlepszych "kranówek" w regionie? WPK Sieraków Sp. z o.o.
W Sierakowie wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody za blisko milion złotych. Dzięki temu mieszkańcy miasta, ale także takich wsi jak Lutom oraz Lutomek wkrótce będą się mogli cieszyć z bardzo dobrej jakości wody w kranach.

Już wkrótce mieszkańcy gminy Sieraków będą się mogli cieszyć z doskonałej jakości wody w kranach. Wszystko przez modernizację największej w gminie stacji uzdatniania wody, która zlokalizowana jest przy sierakowskim Hipodromie. Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Sierakowie to jedna z pierwszych spółek wodociągowych w kraju, która wprowadziła nowoczesną technologię uzdatniania wody stosując do tego tak zwane „filtry otwarte”.

Inwestycja kosztowała ponad 900 tys. zł. Za te pieniądze wysłużony system uzdatniania wody w gminie Sieraków rodem z lat 60-tych XX wieku zastąpiła nowoczesna technologia stosująca tak zwane „filtry otwarte”. Na razie nowy system obsługuje miasto Sieraków oraz takie wsie jak Lutom, czy Lutomek, ale WPK Sp. z o.o. w kolejnych latach zamierza inwestować w poprawę jakości kolejnych urządzeń.

Jak działa nowa technologia? To przede wszystkim nowoczesne filtry wykonane ze stali nierdzewnej, które napowietrzają wodę, przez co usuwają z niej drobnoustroje. Brak napowietrzania wody najlepiej widać w tak zwanych „oczkach wodnych”, gdzie szybko dochodzi do zakwitów. Nowy system to także zastosowanie specjalnych złóż filtracyjnych wykonanych ze żwiru w różnym stopniu zgranulowania. Takie złoża powodują zatrzymanie wszelkich osadów z wody. Poza tym w nowych urządzeniach woda poddawana jest procesowi zmiękczania za pomocą promieni UV oraz potocznie zwanemu chlorowaniu. To powoduje, że skuteczność uzdatniania wody jest bardzo wysoka.

- Warto podkreślić, że wiek XX przyniósł największy skok technologiczny jeśli chodzi o proces uzdatniania wody. A to ma z kolei bezpośredni wpływ na jakość i długość naszego życia. Nikogo nie trzeba do tego przekonywać, że woda ma dla nas ogromne znaczenie – mówi prezes zarządu spółki WPK w Sierakowie, Robert Ciszak.

Sam system uzdatniania wody w Sierakowie to jedno. Druga kwestia to jego obsługa i nadzór nad nim.

- Tu Sieraków stał się wzorcem dla innych podmiotów wodociągowych w kraju – mówi prezes Robert Ciszak. - Nasz system jest w zasadzie bezobsługowy. System nadzoru nad nim pełni firma, która wykonała dla nas tę inwestycję. Przy użyciu smartfona można sprawdzić i zmieniać parametry systemu, a na panelu w aplikacji widać dokładnie jak funkcjonują poszczególne elementy składowe naszej Stacji Uzdatniania Wody. Tego w kraju jeszcze nie ma. Samorządy dopiero zaczynają o tym myśleć – podkreśla.

Dzięki temu największa Stacja Uzdatniania Wody w Sierakowie wytwarza wodę o bardzo dobrej jakości. Czy to oznacza, że sierakowianie mają do dyspozycji już jedną z najlepszych „kranówek” w całej Wielkopolsce? I tak i nie. Tak, bo jakość sierakowskiej wody pozwala na jej spożywanie bezpośrednio z kranu, co też zostało potwierdzone wymaganymi badaniami Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Międzychodzie. Nowy sierakowski system uzdatniania wody powoduje jej uszlachetnienie, które będzie odczuwalne dopiero za około dwa lata. Dlaczego dopiero za dwa lata?

- Stacja Uzdatniania Wody w Sierakowie jest naprawdę nowoczesna. Ale wodociągi jeszcze pozostały stare. Stąd by cieszyć się pełnymi możliwościami pracy systemu, potrzeba około dwóch lat na ich przepłukanie. Zachęcam jednak mieszkańców do tego, by już teraz spożywali wodę bezpośrednio z kranów. Jest naprawdę dobra i zdrowa. Zawiera mikro i makroelementy – zaznacza prezes Robert Ciszak.

Spółka WPK zamierza też w kolejnych latach pracować nad wymianą i naprawą poszczególnych odcinków wodociągów w gminie.

- Na pewno będziemy realizować naprawy wodociągów tam, gdzie częściej dochodzi do różnych awarii. Do remontów kolejnych odcinków musimy się dopiero przygotować – podkreśla prezes Robert Ciszak.

Warto wspomnieć, że na przełomie 2017 i 2018 roku w Sierakowie wybudowano nowe ujęcie wody pitnej przy Stacji Uzdatniania Wody o głębokości do 45 merów. Ujęcie to zastąpiło najstarsze ujęcie wody w gminie z 1968 roku. W marcu 2018 roku oddano do użytku nowy odcinek wodociągu Sieraków – Jeziorno, a w kwietniu 2018 roku wybudowano sieć wodociągową na terenie działek rekreacyjnych w Grobi.

W Sierakowie wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody. Sierakowanie będą mieli jedną z najlepszych "kranówek" w regionie?

W Sierakowie wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatn...

Dariusz Wawrzyniak pojechał rowerem z Międzychodu nad Morze Bałtyckie i z powrotem dla ratowania zdrowia sióstr Marysi i Ewy Pieczek (12-16.08.2020).

Dariusz Wawrzyniak pojechał rowerem z Międzychodu nad Morze ...

Dwa pożary pod Międzychodem - w niedzielę strażacy walczyli z ogniem w Drzewcach i w Mierzynie (16.08.2020).

Dwa pożary pod Międzychodem - w niedzielę strażacy walczyli ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto