MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 5 milionów dla miasta i gminy Szamotuły!

Redakcja
Magda Prętka
Szamotulski samorząd otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 proc. na budowę sieci internetu szerokopasmowego

Większość radnych podchodziła do propozycji burmistrza dość niechętnie. W momencie konstruowania budżetu na rok 2012 rzucano stanowcze „nie”. Później radni zdawali się nieco bardziej przekonywać, że jednak warto. W momencie, kiedy argumenty przeciw stały się mało przekonujące, projekt otrzymał swoją szansę. Mowa o budowie sieci Internetu szerokopasmowego, która to inwestycja w końcu zrealizowana zostanie na terenie miasta i gminy Szamotuły.

Z pozoru wydawałoby się – rzecz mało ciekawa, szczególnie w dobie popularyzacji sieci wirtualnej. A jednak w tym przypadku należy mówić o ogromnym sukcesie szamotulskiego samorządu miejsko – gminnego. Wniosek złożony w ramach programu unijnego – działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion” został w lutym tego roku pozytywnie rozpatrzony uzyskując dofinansowanie w wysokości... 100 proc.! Gmina Szamotuły znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce – wniosek, który był jednym ze 117 łącznie złożonych i 57, którym przyznano wsparcie, otrzymał bowiem 95 na 100 możliwych punktów. Oznacza to pozyskanie 4 mln 797 zł brutto na realizację zadania.

Przypomnijmy, że wniosek na wprowadzenie do Szamotuł tzw. światłowodów, po wielu dyskusjach, jakie toczyły się między władzami miasta, a radnymi, już w ubiegłym roku złożony został w ramach działania 8.3. Nie udało mu się jednak wówczas zakwalifikować. W obliczu tegorocznego sukcesu pokusić się można o stwierdzenie, że pewnie to i lepiej. Na przestrzeni roku zmieniły się bowiem zasady przydzielania środków.

W ramach zadania internet szerokopasmowy doprowadzony zostanie do 250 gospodarstw domowych, w których funkcjonują osoby zagrożone tzw. wykluczeniem cyfrowym (m.in. osoby niepełnosprawne, rodziny zastępcze, osoby pozostające w trudnej sytuacji materialnej), ale nie tylko. Ponadto sieć doprowadzona zostanie do szkół i świetlic wiejskich, zaś osoby objęte tym projektem wyposażone zostaną w sprzęt komputerowy.

Gmina przez 5 lat musi utrzymać tę infrastrukturę, przy czym przez 3 lata koszty pokrywa Unia Europejska, a przez kolejne 2 lata samorząd. Po upływie 5 lat natomiast sieć może zostać np. rozbudowana, sprzedana, wydzierżawiona, może „wejść” na osiedla, czy też stać się siecią tzw. hotspotów, dzięki którym mieszkańcy będą mogli korzystać z internetu bezprzewodowego.

Więcej na ten temat w piątkowym "Dniu Szamotulskim"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto