Nasza Loteria

Prawdziwa „Bitwa o remizy” dopiero się niestety w Obrzycku zaczyna…

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Akcja profrekwencyjna OSP Obrzycko oraz obecny stan remizy. Modernizacja jest konieczna. Zarówno władze, jak i strażacy wierzą, że jednak się uda
Akcja profrekwencyjna OSP Obrzycko oraz obecny stan remizy. Modernizacja jest konieczna. Zarówno władze, jak i strażacy wierzą, że jednak się uda Obrzycko Straż Pożarna
Frekwencja 83,24%! Najmniejsza gmina Wielkopolski Miasto Obrzycko po raz kolejny pokazała w czym tkwi jej siła - w jedności mieszkańców i poczuciu wspólnego celu – tak w październiku tego roku cieszono się w Obrzycku.

Wygrali po raz kolejny!
Najlepsza frekwencja w powiecie dawała samorządowi milion złotych na modernizację remizy strażackiej, w rakach profrekwencyjnej akcji „Bitwa o remizy”. Był to kolejny, ogromny sukces mieszkańców Miasta Obrzycko, zachęconych działaniami samych strażaków. Druhowie wiedzieli, jak działać, bo podczas poprzednich wyborów, również dzięki najwyższej frekwencji zdobyli wóz strażacki.

Radość była więc ogromna, bo remiza strażacka w Obrzycku od dawna prosi się o modernizację. Dziś – kilka tygodni po wyborach w Obrzycku nadal liczą, że uda się wykorzystać zewnętrzne środki. Co podkreśla zresztą Burmistrz Igor Kołoszuk:

- Zrobimy wszystko, żeby podjąć to wyzwanie. Liczę na to, że ktoś kompetentny przyjrzy się sprawie i wyciągnie wnioski. Boli mnie tylko konieczność rozpraszania wątłych zasobów ludzkich urzędu miasta. Zwłaszcza w sytuacji, w której zaplanowaliśmy rekordowe inwestycje w przyszłym roku.
O pieniądzach nie wspomnę… - usłyszeliśmy.

Wypowiedź szefa gminy niejako nie nastraja optymizmem, bo pojawiły się pewne problemy – choć w Obrzycku wszyscy mają nadzieję, że do przeskoczenia. Otóż we wtorek 20 listopada Burmistrz Obrzycka Igor Kołoszuk wraz z Komendantem OSP Obrzycko Zbigniewem Wleklakiem uczestniczyli w wideokonferencjo na której zaprezentowano nam zasady finansowania owych remontów.

- Konkluzja jest jednak raczej smutna - jeśli tak wygląda nagroda za najwyższą frekwencję, to nie wyobrażam sobie jak wyglądałaby kara. Zacznijmy od tego, że kwota 1 miliona została rozbita na dwie połowy. Każda finansowana z osobnego źródła. 0,5 mln. ze środków Komendy Głównej i 0,5 ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zapewne ma to jakieś tam swoje uzasadnienie. Podobnie było w przypadku wygranego przez nas w 2020 roku wozu. Jednak tym razem każda pula może być wydawana ściśle według innych, zagmatwanych zasad. Każda pełna pułapek i bezsensownych ograniczeń – informuje Igor Kołoszuk na swoim Facebooku.

Podkreśla, że podstawowe pytanie w tej sytuacji brzmi - dlaczego beneficjentem może być jedynie OSP?! Nie może nim być samorząd.

- Ktoś, kto wpadł na ten genialny pomysł chyba kompletnie nie rozumie czym są ochotnicze straże pożarne opierające swoje działanie o wolontariat członków. W myśl tych zasad, OSP powinno złożyć wnioski, przeprowadzić procedury z zakresu prawa zamówień publicznych, wykonać remonty, a następnie rozliczyć się z efektów i utrzymać je przez 5 lat. Jednocześnie przez rok musi finansować wydatki, które zostaną jej zrefundowane gdzieś w grudniu 2024 r. O ile nie popełniono błędów przy wydawaniu. Fakt, że strażnica jest własnością miasta, nie OSP, jest tu najmniejszą z przeszkód. Skąd OSP weźmie pieniądze na inwestycje za milion złotych?

Akcja profrekwencyjna OSP Obrzycko oraz obecny stan remizy. Modernizacja jest konieczna. Zarówno władze, jak i strażacy wierzą, że jednak się uda

Prawdziwa „Bitwa o remizy” dopiero się niestety w Obrzycku zaczyna…

Co więcej, jak poinformował – część obiecanych środków, a więc te pochodzące z WFOŚiGW można wydać jedynie na bardzo określone działania, głównie związane z instalacją OZE, termomodernizacją, wymianą pieca, wymianą żarówek na energooszczędne itp. Z kolei inną część środków można by wydać na ograniczony remont, ale już na przebudowę, czy rozbudowę NIE, bo wtedy OSP musi wyłożyć jeszcze dodatkowe 50% do wszystkich wydatków majątkowych powyżej 10 tys. zł.

- Całość sprawia wrażenie programu napisanego na kolanie, na ostatnią chwilę i na odczepnego. Teoretycznie i dużym wysiłkiem można sięgnąć po te pieniądze i zaryzykować ich wydanie, ale szanse powodzenia są tu mocno ryzykowne. Coś co miało być NAGRODĄ sprawia, że w obecnym stanie musielibyśmy zaangażować zasoby ludzkie i pokaźne środki, żeby pomóc OSP w ogóle po nią sięgnąć.

Światełko w tunelu?
Burmistrz Obrzycka dodał, że uczestników konferencji poinformowano jednak, że przedstawione we wtorek informacje, to założenia wstępne, które mogą się jeszcze zmienić.

- Jeśli możemy apelować do osób decyzyjnych o ponowne rozważenie zasad, to powinniśmy to zrobić – kończy.

O finale sprawy na pewno poinformujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto