Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz takie hasło? Koniecznie zmień je na lepsze. Oto ciągi znaków, które hakerzy złamią w mgnieniu oka

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jakie hasła najłatwiej złamać oraz co zrobić, by ustrzec się przed atakiem hakerów.
Zobacz, jakie hasła najłatwiej złamać oraz co zrobić, by ustrzec się przed atakiem hakerów. ReadyElements / pxhere
Hasło to często jedyna przeszkoda, jaką napotykają hakerzy w momencie, w którym próbują dostać się do czyjegoś konta. Niestety, wiele osób bagatelizuje ich ważność i używa bardzo łatwych do zapamiętania ciągów znaków, przez co złamanie ich nie jest żadnym problemem dla profesjonalisty. Zobacz najgorsze hasła oraz sprawdź, w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo w internecie

Bycie bezpiecznym w sieci nie oznacza tylko tego, że należy uważać na niebezpieczne aplikacje i nie wchodzić w podejrzane linki z wiadomości. Jest to także kwestia utrzymania dobrych nawyków, szczególnie jeśli chodzi o te dotyczące hasła.

Hasło to ciąg znaków, który po wpisaniu umożliwia dostęp do określonego konta, np.

  • poczty e-mail,
  • konta w mediach społecznościowych,
  • profilu na portalu aukcyjnym
  • czy bankowości internetowej.

Niestety, wiele osób bagatelizuje ich znaczenie i decyduje się na proste do zapamiętania hasła, które prawie nigdy nie zabezpieczają w zadowalający sposób ich kont.

Najpopularniejsze hasła

W zestawieniu opublikowanym przez NordPass możemy przyjrzeć się hasłom, które są najpopularniejsze w większości krajów na świecie, w tym w Polsce. Oprócz 123456, które jest uniwersalne w większości krajów na świecie, można spotkać się z innymi ciekawostkami. Różnice między hasłami to często kwestia języka. Hasło password w każdym kraju ma swojego odpowiednika i są one szeroko stosowane. Często też zawierają one imiona, zarówno męskie, jak i żeńskie.

50 najpopularniejszych haseł na świecie możecie zobaczyć w naszej galerii. Pod żadnym pozorem takich nie używajcie!

Co ciekawe, według ExpressVPN w Polsce najpopularniejszym używanym hasłem jest zaq12wsx. Oczywiście wszystkie takie i temu podobne hasła są żadnym problemem dla hakerów i można je złamać w mniej niż 5 sekund.

Jakie hasła są najgorsze?

  • Pierwsze, o czym należy pamiętać, to fakt, by hasło nie było zbyt proste do zapamiętania. Jeśli my zapomnimy, co powinniśmy wpisać, i w prosty sposób będziemy mogli sobie to przypomnieć, to prawdopodobnie haker również nie będzie miał z tym problemu.
  • Jak w powyższych przykładach najpopularniejszych haseł, nie powinny być to też logiczne, następujące po sobie ciągi znaków. Jeśli da się odgadnąć dany kod, tylko wciskając sąsiadujące ze sobą klawisze na klawiaturze, hasło nie jest bezpieczne.
  • Nie zawieraj w hasłach nazw serwisów, do których ono służy. Jeśli chcemy zabezpieczyć konto na Facebooku hasłem "haslodofacebooka" lub czymś podobnym, nie jest ono żadną przeszkodą dla cyberprzestępców.
  • Daty urodzin połączone z imieniem nie są dobrym pomysłem. Hasła złożone jedynie z cyfr i kilku liter są niezwykle proste do złamania metodą siłową. Dodatkowo, jeśli haker pozna dzień twoich narodzin i personalia np. w portalach społecznościowych, to jego zadanie jest jeszcze prostsze.
  • Nie ustawiaj wszędzie takiego samego hasła. W takim przypadku jeśli haker złamie jedno konto, może to za sobą pociągnąć serię włamań i poważne straty.

Dobre, silne hasło - jakie musi być?

Dobre hasło cechuje się kilkoma ważnymi rzeczami:

  • Jest długie. Najlepiej, by miało przynajmniej 13 znaków.
  • Jest zróżnicowane. Dzięki zastosowaniu dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, hasło stanie się koszmarem dla hakera i złamanie go metodą siłową może zająć nawet kilka lat.
  • Może być łatwe do zapamiętania, jednak tylko dla jego twórcy. Jeśli nie chcesz korzystać z generatora losowych haseł, warto wyrobić sobie pewien schemat, który będzie logiczny tylko dla ciebie. Nie należy jednak stosować złych nawyków wskazanych w podpunkcie wyżej.

Obecnie popularnym i bardzo bezpiecznym rozwiązaniem są generatory haseł. Dzięki ich zastosowaniu musimy zapamiętać tylko jedno, główne hasło. Resztę tworzy i przechowuje generator, a dzięki zastosowaniu aplikacji i wtyczek, automatycznie uzupełnia dane logowania na stronach. Przykładami mogą być:

  • narzędzia do przechowywania haseł w przeglądarkach, takich jak Google Chrome czy Edge,
  • Apple Keychain,
  • czy BitWarden.

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Oprócz silnego hasła warto również korzystać z logowania dwuetapowego. Niektóre serwisy wręcz go wymagają, więc z pewnością zetknęliście się już z tą techniką. Po zalogowaniu serwis wymaga w tym przypadku dodatkowego potwierdzenia tożsamości, za pomocą odpowiedniej aplikacji, wiadomości e-mail czy kodu SMS.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz takie hasło? Koniecznie zmień je na lepsze. Oto ciągi znaków, które hakerzy złamią w mgnieniu oka - GRA.PL

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto