Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież zorganizowała Spacer Śladem Żydów - dawnych mieszkańców Pniew

Wiktoria Poczekaj
W miniony poniedziałek mieszkańcy Pniew zostali zaproszeni na nietypowy spacer. Spotkanie było owocem projektu realizowanego przez uczennice Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek.

„Żydzi w Pniewach” to temat przewodni zorganizowanego przez nas projektu edukacyjnego. Naszym zadaniem było zebranie jak największej liczby informacji o mieszkańcach Pniew narodowości żydowskiej. Szukaliśmy miejsc, w których żyli, pracowali i modlili się. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości wiadomości, zaplanowałyśmy przebieg wycieczki, podzieliłyśmy się zadaniami i przeszłyśmy do realizacji naszych zadań - tłumaczy Oliwia Wojtko, jedna z uczestniczek projektu.
Biblioteka Publiczna udostępniła miejsce. Tu rozpoczął się, ale i zakończył ten niezwykły spacer najpierw uczestnicy udali się w okolice budynku Zespołu Szkół. Budynki dawnego sądu, a w czasach II wojny światowej także więzienia nie były bezpośrednio związane z mieszkańcami żydowskiego pochodzenia. Tu jednak uczennice przypomniały o Kirkucie - dawnym cmentarzu żydowskim. Znajdował się on poza granicami miasta i do dziś nie zachował się po nim jakikolwiek ślad materialny.
Następnie uczestnicy udali się w stronę ulicy Mickiewicza. Tam w czasach poprzedzających wybuch I wojny światowej, głównie zamieszkiwała dość liczna grupa mieszkańców Pniew pochodzenia żydowskiego. W 1757 roku było już 847 obywateli narodowości żydowskiej. Do dziś przy ulicy Mickiewicza zachował się budynek dawnej synagogi z górującymi nad ulicą kamiennymi tablicami. Budynek obecnie nie pełni funkcji religijnej, znajduje się w nim sklep. Podobnie w przyległym budynku ozdobionym gwiazdami Dawida, zapomniano o jego dawnych mieszkańcach. Nie pamięta się w Pniewach, że z tego miasta pochodzili też znani Żydzi: rabin Gustav Gottheil oraz kompozytor Józef Tal. Na każdym z przystanków, uczestnicy przemarszu wysłuchali kilka ciekawych wiadomości. Przemarsz był kontynuowany ulicą Mickiewicza, później przez ulicę szkolną udano się do miejsca, w którym kiedyś znajdował się budynek dawnej szkoły żydowskiej. Kilka lat obiekt będący z kiepskim stanie budowlanym wyburzono. Po powrocie do szkoły młodzież zaprosiła do obejrzenia prezentacji, w której uczestnicy usłyszeli wiele ciekawych informacji o kulturze żydowskiej, zwyczajach religijnych, charakterystycznej kuchni i znanych postaciach współczesnych o pochodzeniu żydowskim.
Spacer „Śladem Żydów”, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć był tylko elementem szerszej współpracy. Nauczycielka urszulańskiej szkoły, Helena Staśkiewicz zgłosiła swoją szkołę do współpracy z Forum Dialogu. To największa i najstarsza polska organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Szkoła z Pniew została zakwalifikowana jako jedna z 20 placówek w Polsce. W programie Szkoła Dialogu edukuje polską młodzież na temat polsko-żydowskiego dziedzictwa i zachęca do działania.
Grupa uczniów wzięła udział w czterech warsztatach. Dotyczyły nie tylko kultury - języka, religii i zwyczajów, młodzież poznała też historię współczesną Izraelitów.
Warsztaty były ciekawe, miałyśmy okazję spróbować jedzenia, zobaczyć rekwizyty, których używa się podczas świąt żydowskich. Szczególnie poruszył mnie wyjątkowy stosunek ortodoksyjnych Żydów do wyznawanej przez nich religii: to jak bardzo żyją i praktykują swoją religię - mówi Oliwia Wojtko.
W prace na rzecz projektu zaangażowały się uczennice: Julia Stępień, Karolina Baraniak, Margareta Mleczak, Marika Bąbka, Marta Giel, Marta Pieniezna, Małgorzata Kruszewska, Olga Kozłowska, Olga Lerke, Sara Dobosz, Julia Rams, Oliwia Wojtko, Aleksandra Jasińska, Alicja Bławat, Alicja Kadłubowska, Alicja Tonak, Amelia Kłos, Greta Kozibroda, Hania Małyszko, Jadzia Chmielak i Julia Dwornik. Nad tą zaangażowaną drużyną czuwała Helena Staśkiewicz wraz z siostrą Moniką Sztamborską. Uczennice za naszym pośrednictwem raz jeszcze dziękują wszystkim tym, których informacje wsparły realizację projektu, a szczególnie panu Jarosławowi Szurce za udostępnioną kopalnię wiedzy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto