Neutralność emisyjna dzięki farmom wiatrowym? OZE przyszłością naszego kraju

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Już 19 proc. energii elektrycznej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru a Polska jest jednym z liderów w przyroście zainstalowanych OZE. Nowa farma wiatrowa zapewni energię 90 tysiącom mieszkańców i pobudzi rozwój gospodarczy całego regionu.

Wiatr najlepszym paliwem Wschodniej Wielkopolski

Transformacja Wielkopolski Wschodniej opiera się na trzech obszarach: zeroemisyjnej gospodarce obiegu zamkniętego, zapewnieniu zintegrowanej przestrzeni wysokiej jakości oraz aktywizowaniu mieszkańców. Innymi słowy to realizacja założeń neutralności klimatycznej, którą subregion zamierza osiągnąć w najbliższych latach. Założone na poziomie unijnym cele to: ograniczenie CO2 w sektorze elektroenergetycznym o ponad 55 proc. już w 2030 roku i stopniowe zaprzestanie eksploatacji odkrywkowych kopalń węgla. Wydają się bardzo ambitne, jeśli wziąć pod uwagę, że przez dziesięciolecia na region oddziaływał przemysł energetyczny, który nie spełniał norm środowiskowych w zakresie dopuszczalnych emisji.

Sytuacja w subregionie konińskim różni się od tej w innych regionach górniczych, takich jak Górny czy Dolny Śląsk. W szczególnie trudnej sytuacji jest także sam Konin, który znalazł się na liście 122 miast średniej wielkości w Polsce, zagrożonych regresem społeczno-gospodarczym. Dlatego ważne, by w całym regionie pojawiały się nowe impulsy rozwojowe.

Zmiany dla mieszkańców i środowiska

Neutralność emisyjna dzięki farmom wiatrowym? OZE przyszłością naszego kraju

Farma wiatrowa w Kazimierzu Biskupim to kluczowa inwestycja na terenach pogórniczych Wielkopolski Wschodniej. Składa się z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 17,5 MW. Planowana moc i warunki w regionie pozwalają szacować roczną produkcję energii z farmy na 60 Gwh, co daje możliwość zasilania w energię miejscowości zamieszkanych przez blisko 90 tysięcy osób. To szansa dla regionu i kraju, ponieważ energia wiatrowa odgrywa coraz ważniejszą rolę w globalnym miksie energetycznym, a Polska jest jednym z liderów w przyroście zainstalowanych odnawialnych źródeł energii (OZE).

Obecnie 19 proc. energii elektrycznej w Unii Europejskiej pochodzi z wiatru. Rok 2023 przyniósł rekordy nowych instalacji, ale to wciąż zbyt mało. Aby wypełnić unijne cele klimatyczne, potrzeba rocznie 30 GW nowych mocy. Możemy się więc spodziewać dalszego, dynamicznego rozwoju sektora i zwiększania liczby turbin wiatrowych w kraju.

Budowa farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim była możliwa dzięki 135 mln zł. kredytu inwestycyjnego, którego udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Dywersyfikacja źródeł energii to jedno z działań, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dlatego jako polski bank rozwoju wspieramy m.in. inwestycje w OZE. Farmy wiatrowe w Polsce zapewniają obecnie połowę mocy wszystkich źródeł odnawialnych, a sektor ten wciąż ma jeszcze potencjał na rozwój – mówi Krzysztof Antczak dyrektor Regionu Wielkopolskiego BGK.

Wiceprezes spółki Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi deklaruje dalszy rozwój sektora energetyki wiatrowej, a inwestycję w Kazimierzu Biskupim określa jako pierwszy krok w tym zakresie: zamierzamy realizować kolejne inwestycje na bazie własnego zasobu terenów pogórniczych ale nie wykluczamy również kolejnych transakcji nabycia zewnętrznych projektów – mówi Maciej Nietopiel

Bank, który wspiera OZE

BGK, który udzielił finansowania na inwestycję w Kazimierzu Biskupim, to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Co nie mniej ważne, BGK realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś BGK jest obecny w każdym regionie Polski oraz za granicą. Posiada przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Neutralność emisyjna dzięki farmom wiatrowym? OZE przyszłością naszego kraju - Głos Wielkopolski

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto