Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski. Zaczęły się żniwa, zaczęły się pożary

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zaczęły się letnie zbiory w naszym regionie. Rolnicy w wielu miejscach rozpoczęli żniwa. Niestety w ostatnich latach podczas prac polowych dochodziło do groźnych pożarów. Także tegoroczny sezon żniwny zaczął się groźnie.

W piątek, 7 lipca po godzinie 18 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze na polu w miejscowości Wielonek gm. Ostroróg.

- Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia niezwłocznie zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Ostroróg, OSP Binino oraz OSP Dobrojewo. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1 hektara – informuje ogniomistrz Łukasz Kawka z KP PSP Szamotuły.

W sobotę, 8 lipca o godz. 13.19 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na polu w miejscowości Bielejewo gm. Ostroróg.
Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Binino, OSP Ostroróg, OSP Bobulczyn oraz OSP Nojewo. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1,5 hektara, uszkodzony słup energetyczny oraz zerwaną linię energetyczną.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże i ściernisko oraz dogaszeniu pogorzeliska. Na miejscu był właściciel i okoliczni rolnicy, którzy przystąpili do orania pola w celu zminimalizowania pożaru.

Tego samego dnia o godz. 15.37 wpłynęło zgłoszenie o pożarze kombajnu i pola w miejscowości Wilkowo gm. Duszniki. Dyżurny Stanowiska Kierowania do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Duszniki, OSP Ceradz Dolny, OSP Grzebienisko oraz OSP Wilkowo.

- Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar kombajnu, zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1 hektara. Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże, ściernisko i kombajn oraz dogaszeniu pogorzeliska.

Na miejscu był właściciel i okoliczni rolnicy, którzy przystąpili do orania pola w celu zminimalizowania pożaru.

Spaleniu uległo ściernisko na powierzchni 1,5 hektara, zboże na pniu o powierzchni 0,5 hektara oraz kombajn.

W niedzielę tylko do godziny 18.30 strażacy z terenu powiatu szamotulskiego interweniowali trzykrotnie w związku z pożarami pól. Sytuacja pożarowa w powiecie, jak i w całym regionie jest bardzo niebezpieczna.

W związku z faktem, że już na początku żniw doszło do trzech pożarów, wraz z szamotulskimi strażakami przypominamy o prewencji. Być może pewne wypracowane zachowania pomogą uniknąć lub zminimalizować możliwość wystąpienia zagrożenia w postaci pożaru.

Bezpieczne żniwa - co należy wiedzieć
 
Corocznym problemem straży pożarnej podczas prac żniwnych są pożary zboża na pniu, rżysk oraz pozostałości roślinnych. Podczas tych prac, przy zbiorze palnych płodów rolnych osoby odpowiedzialne za pracę sprzętu, maszyn i pojazdów są obowiązane zapewnić bezpieczeństwo pożarowe. Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa przy obsłudze ciągników, kombajnów pracujących zarówno na polu jak również przewożących zboża, siano czy słomę jest zakaz palenia tytoniu.

Powiat szamotulski. Zaczęły się żniwa, zaczęły się pożary

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów , podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:

1. stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;

2. stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;

3. ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;

4. zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;

5. zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;

6. przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;

7. wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie nie jest dopuszczalne. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne. Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5000 m3.

**Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

1. od budynków wykonanych z materiałów:

◦ palnych - 30 m,

◦ niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;

2. od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;

3. od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;

4. od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m;

5. między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.

Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.

Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Zachowanie tych kilku podstawowych warunków zabezpieczenia prac pozwoli w znacznej mierze ograniczyć powstanie pożarów oraz ich skutki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto