18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto patrona w szamotulskim gimnazjum [GALERIA]

Redakcja
Święto patrona w szamotulskim gimnazjum
Święto patrona w szamotulskim gimnazjum Magda Prętka
Święto patrona w szamotulskim gimnazjum, a w zasadzie patronów stało się wydarzeniem szczególnym. Pamięć o Powstańcach Wielkopolskich, których imię nosi placówka, wciąż pozostaje żywa

Rzadko zdarza się, aby placówka oświatowa nosiła imię tak wielu patronów i na dodatek tak ważnych dla regionu. Zapewne to właśnie z tego względu obchodzone corocznie przez Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach, święto szkoły, staje się wydarzeniem szczególnym, bo mającym wymiar wykraczający poza mury tej placówki. To wymiar dotykający niejako każdego mieszkańca Wielkopolski dumnego z odwagi i siły powstańczych oddziałów, które na polu bitwy odniosły zwycięstwo.

Ta duma towarzyszyła zresztą całej społeczności szkolnej w sposób szczególny w czwartek, 19 grudnia. Wówczas to nauczyciele, uczniowie oraz licznie zaproszeni goście, zgromadzili się w szkolnej auli, by świętować. Bo dzień patrona, czy może raczej patronów, staje się przecież nie tylko momentem skupienia i zadumy, ale i powodem do radości. A ta wypełniła serca wszystkich uczestników akademii.

Zanim uczniowie zaprezentowali zgromadzonym program artystyczny, obecny na uroczystości Stanisław Krupski – przedstawiciel Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych wraz z burmistrzem Szamotuł, Włodzimierzem Kaczmarkiem, wręczyli dyrektorowi gimnazjum, Tomaszowi Runowskiemu, odznaczenie. Było ono wyrazem docenienia pracy dyrektora na rzecz krzewienia wśród młodych wartości patriotycznych. A te nie tylko dla każdego Wielkopolanina, ale i Polaka, powinny być rzeczą szczególną.

O znaczeniu patriotyzmu mówili zresztą sami uczniowie. Wspominając historię wybuchu Powstania Wielkopolskiego, również w prezentacjach wokalnych, nawiązywali bowiem do istoty pojęcia „wolność”, która nierozerwalnie wiąże się przecież z wartościami patriotycznymi. Zaproszone do gimnazjum dzieci z szamotulskiego przedszkola „Miś”, w tradycyjnych strojach lokalnego folkloru, wyrażały zaś w swym tanecznym występie, jak ważny jest patriotyzm lokalny. Bo Szamotuły i Wielkopolska to nie tylko miasto, czy region ale przede wszystkim ludzie – ich historia i tradycja. Gimnazjaliści doskonale o tym pamiętają.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto