Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Trwa Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski "Wielki Powrót Rzeźb"

Magda Prętka
Magda Prętka
W środę, 25 sierpnia w Szamotułach rozpoczął się X Plener Rzeźbiarski "Wielki Powrót Rzeźb". W tym roku wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Jedną z wielkoformatowych prac przygotuje artystka z Ukrainy - Viktoria Popova. Organizatorem imprezy jest Szamotulski Ośrodek Kultury

Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski "Wielki Powrót Rzeźb"

Tradycji stało się zadość. Pod koniec sierpnia rzeźbiarze powrócili do Szamotuł. Od 11 lat uznani artyści oraz artystki z całej Polski i zagranicy, co roku przyjeżdżają do Grodu Halszki, by kontynuować piękną tradycję plenerów rzeźbiarskich, które w latach 80. odbywały się w mieście. Duża w tym zasługa Szamotulskiego Ośrodka Kultury i dyrektora - Piotra Michalaka, który postanowił wskrzesić dawny zwyczaj, będący zarazem ważnym elementem lokalnej historii.

W roku ubiegłym, z różnych względów, plener w Szamotułach się nie odbył. Jego jubileuszową, dziesiątą edycję miasto świętuje właśnie teraz. Od środy, 25 sierpnia rzeźbiarze i rzeźbiarki pracują w Parku Zamkowym, który znów wypełnił ryk pił motorowych i radosne rozmowy. Plenerowy warsztat zdążyło już odwiedzić sporo szamotulan i szamotulanek, z uznaniem przyglądających się poczynaniom gości.

Szamotuły. Rozpoczął się jubileuszowy plener rzeźbiarski "Wi...

Młodsze pokolenie rzeźbiarzy i rzeźbiarek

Bohaterami oraz bohaterkami tegorocznej edycji "Wielkiego Powrotu Rzeźb" są: Viktoria Popova (Charków), Karolina Kaźmierczak (Bydgoszcz), Radek Michalczuk (Droblin), Jan Milczarek (Biała), Mariusz Opoka (Chodel), Piotr Staszak (Brudzew), Jakub Staszak (Brudzew) oraz Eugeniusz Tacik (Binino) - kurator i współorganizator pleneru.

- Na szamotulskich plenerach co roku gości 8 rzeźbiarzy. Do tej pory połowę stanowili artyści, którzy brali udział w którejś z poprzednich edycji wydarzenia, pozostali nigdy wcześniej w Szamotułach nie rzeźbili. Dzięki temu mogliśmy pokazać mieszkańcom różne techniki rzeźbienia, sposób pracy rozmaitych artystów. W tym roku jest jednak inaczej, gdyż trzon "starych" rzeźbiarzy tworzę tylko ja i Piotr Staszak - tłumaczył w trakcie oficjalnego otwarcia pleneru Eugeniusz Tacik - Myślę, że dzięki temu ta jubileuszowa edycja stanie się jeszcze ciekawsza - tym bardziej, że w naszym gronie znajduje się sporo artystów młodszego pokolenia - dodał.

Wśród nich szczególną postacią jest Jakub Staszak - syn Piotra, będący przedstawicielem trzeciego pokolenia Staszaków tworzących w Szamotułach. W plenerach odbywających się w mieście w latach 80. uczestniczył bowiem jego dziadek, któremu towarzyszył wówczas Piotr. Za sprawą Viktorii Popovej natomiast - artystki z Ukrainy, wydarzeniu nadano status imprezy międzynarodowej.

Plener bez tematu, ale z elementem ekologicznym

Tegoroczny plener jest wyjątkowy również z innego względu. Po raz pierwszy w historii organizator nie określił tematu prac. Rzeźbiarze i rzeźbiarki mają zatem duże pole do popisu. Elementem łączącym ich prace będą domki dla owadów, które zostaną wmontowane w rzeźby. Te trafią zaś na teren Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Szamotułach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto